Slovanské Noviny

19. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Spolu 114 miliárd eur sme poslali Ukrajine. A idú ďalšie

Európska komisia v utorok poslala Ukrajine finančnú pomoc vo výške takmer 4,2 miliardy eur. Financie sú určené na „udržanie chodu ukrajinského štátu, ktorý bojuje o svoje prežitie“, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. TASR informácie prevzala z agentúry DPA.

„Európa stojí pevne za Ukrajinou,“ uviedla von der Leyenová na sociálnej sieti X a poukázala na to, že spoločne s členskými štátmi už EÚ Ukrajine poskytla pomoc vo výške takmer 114 miliárd eur.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Nová pomoc je súčasťou Plánu EÚ pre Ukrajinu, ktorý komisia schválila ešte v apríli. Na základe dohodnutého plánu EÚ Ukrajine do roku 2027 poskytne finančnú pomoc vo výške 50 miliárd eur. Spoločne s utorkovou platbou už Únia Kyjevu v rámci tohto mechanizmu zaslala 12 miliárd eur.

Finančné prostriedky sa použijú na vyplácanie miezd a dôchodkov, na poskytovanie základných služieb a podporu procesu povojnovej obnovy.

Prijatím podmienok plánu EÚ sa Ukrajina zaviazala uskutočniť reformy riadenia verejných financií a správy štátnych podnikov. Ukrajina je oficiálnym kandidátom na vstup do EÚ od júna 2022. Ruskej invázii odoláva už dva a pol roka a finančná pomoc zo strany EÚ a ostatných štátov je kľúčová pre základný chod štátu.

/ hlavnydennik.sk /