Slovanské Noviny

22. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vraj EÚ môže obmedziť financie určené našej vlasti, ak bude Ficova vláda rušiť Lipšicovu prokuratúru a robiť zmeny v trestnom kódexe.

Česká eurokomisárka Věra Jourová varovala, že po zrušení špeciálnej prokuratúry by mohli byť „niektoré prípady zametené pod koberec“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Česká eurokomisárka Věra Jourová v pondelok varovala, že Slovensko by mohlo čeliť finančným postihom zo strany EÚ, ak vláda v Bratislave presadí justičné reformy, ktoré ohrozia fungovanie právneho štátu. Napísala to agentúra AFP, ktorá ďalej uvádza, že koalícia vedená premiérom Robertom Ficom chce zmierniť tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a zrušiť ochranu oznamovateľov z radov policajtov.

Navrhované reformy, ktoré kritizuje Európska únia aj domáca opozícia, zahŕňajú zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý stíha korupčnú trestnú činnosť vysokopostavených činiteľov a trestnú činnosť páchanú organizovanými zločineckými skupinami. Proti reformám v uplynulých týždňoch protestovali tisíce Slovákov, pripomína AFP.

„Právo EÚ stanovuje, že štát, ktorý negarantuje ochranu proti korupcii, nemôže dostať finančné zdroje,“ povedala pre AFP komisárka EÚ pre hodnoty a transparentnosť. Jej vyjadrenie zaznelo v Prahe, kde sa v pondelok zúčastnila na konferencii 20 rokov tvoríme Európu.

Podľa AFP by Slovensko mohlo prísť o finančné zdroje EÚ pre obavy týkajúce sa fungovania právneho štátu podobne ako susedné Poľsko a Maďarsko.

Jourová varovala, že po zrušení špeciálnej prokuratúry by mohli byť „niektoré prípady zametené pod koberec“. Zároveň vyhlásila, že prijatiu reforiem by mala predchádzať „široká diskusia“, ktorú by mala viesť Ficova vláda.

„Prokuratúra musí byť nezávislá od politiky, pretože môže riešiť aj prípady, ktoré sa týkajú vysokopostavených politikov,“ uviedla Jourová s tým, že systém trestného stíhania musí byť v súlade s princípmi právneho štátu úplne apolitický.

Justičné reformy Ficovej vlády minulý týždeň kritizoval aj Európsky parlament s tým, že ohrozujú integritu justičných procesov a podkopávajú boj EÚ proti podvodom. Odsúdil aj premiérove verbálne útoky voči novinárom a jeho rozhodnutie ignorovať niektoré médiá kritické voči vláde.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda vo svojom decembrovom vyjadrení pre denník Pravda uviedol, že existencia ÚŠP je potenciálnym kriminogénnym faktorom, jej prokurátori majú nízku kvalitu rozhodovacej činnosti v mnohých aj politicky exponovaných prípadoch. Podľa neho existujú podozrenia z manipulácie s trestnými konaniami, a teda aj podozrenie, že v rámci ÚŠP môže s týmto cieľom pôsobiť zločinecká skupina a to je potrebné preveriť.

Právny štát nestojí na jednej inštitúcii, uviedla k téme rušenia Lipšicovej prokuratúry členka Súdnej rady SR a sudkyňa Správneho súdu v Bratislave JUDr. Dana Jelinková Dudzíková.

Sudca Krajského súdu v Bratislave a člen Súdnej rady SR JUDr. Peter Šamko spochybnil potrebu existencie Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry: „Právny štát ani demokracie jeho zrušením nebudú ohrozené. Podobné vyjadrenia sú len hystéria“.

Obhajca viacerých obvinených v kauze Očistec JUDr. Ľubomír Hlbočan uviedol, že ÚŠP je zhubný nádor prokuratúry a treba ho zrušiť. Tieto fašizoidné prvky podľa neho fungovali za fašistického Nemecka, keď Hitler zriadil takéto špecializované útvary na likvidáciu opozície.

V relácii Diskusia na palete hovoril aj o druhej zdokonalenej vlne matovičovsko-lipšicovskej verzii politického revanšizmu, vytváraní kajúcnikov na politickú objednávku zneužívaním kolúznej väzby a psychologickým nátlakom, prenasledovaní odporcov režimu a potrebe rušiť Lipšicov Úrad špeciálnej prokuratúry.

Slovenskí právnici taktiež reagujú na porušovanie princípov právneho štátu a žiadajú zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Zdroj: pluska.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d