Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Šojgu obvinil Spojené štáty z podnecovania geopolitického napätia v snahe udržať vo svete aj naďalej svoju hegemóniu

Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu podrobil ostrej kritike Spojené štáty vo svojom prejave na bezpečnostnej konferencii Fórum Siang-šan v Pekingu.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v pondelok uviedol, že Spojené štáty podnecujú geopolitické napätie, aby udržali svoju „hegemóniu“, a upozornil na riziko konfrontácie medzi jadrovými veľmocami. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Šojgu kritizoval Spojené štáty v prejave na bezpečnostnej konferencii Fórum Siang-šan v Pekingu. Washington a jeho spojenci podľa neho podkopávajú stabilitu v ázijsko-tichomorskej oblasti.

„Spojené štáty zámerne podkopávajú základy medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability, aby si udržali svoju geopolitickú a strategickú dominanciu,“ povedal šéf ruského rezortu obrany. Dodal, že USA a ich západní spojenci ohrozujú Rusko rozširovaním Severoatlantickej aliancie na východ.

„Západné krajiny majú za cieľ eskalovať konflikt s Ruskom a zvýšiť riziko konfrontácie mocností… To povedie k vážnym následkom,“ uviedol Šojgu. V súvislosti s vojnou na Ukrajine tvrdil, že Moskva je otvorená rokovaniam, „ak budú vhodné podmienky“.

Výročnú konferenciu v Pekingu otvoril podpredseda Ústrednej vojenskej komisie – najvyššieho vojenského riadiaceho orgánu Číny – Čang Jou-sia. Povedal, že Čína je „ochotná rozvíjať vojenské vzťahy s USA na základe vzájomného rešpektu, mierového spolunažívania a obojstranne výhodnej spolupráce“.

Čang v prejave kritizoval „niektoré krajiny“ za zámerné vyvolávanie nepokojov vo svete, zasahovanie do regionálnych problémov, do vnútorných záležitostí iných krajín a vyvolávanie „farebných revolúcií“.

Dodal, že krajiny, ktoré nemenoval, pre svoje sebecké záujmy vytvárajú mnoho umelých geopolitických konfliktov a následne hlásajú nestrannosť, „pričom v skutočnosti uprednostňujú jednu stranu, čím sa regionálne situácie stávajú zložitými a neriešiteľnými“.

Zároveň vyzval na politické urovnanie krízy na Ukrajine, zastavenie násilia v izraelsko-palestínskom konflikte a obnovenie mierových rozhovorov.

Čína odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a od jej začiatku prehĺbila ekonomickú, vojenskú a diplomatickú spoluprácu s Moskvou, pripomína AFP.

Na tohtoročnej konferencii Fórum Siang-šan sú podľa Pekingu prítomní predstavitelia 90 krajín.

Zdroj: info.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d