Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ťažký trapas českého prezidenta Pavla na oslave 105. výročia vzniku prvej spoločnej republiky Čechov a Slovákov: Bojovým práporom udrel vojaka po hlave a zhodil mu z nej čiapku

Prezident Českej republiky Petr Pavel pri odovzdávaní jedného práporu trafil žrďou jedného z členov Hradnej stráže a zhodil mu čiapku.

Výročie 105 rokov od vzniku Československa si dnes pri Národnom pamätníku v Prahe na Vítkove pripomenuli českí politici vrátane prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialu (ODS), zástupcov armády i vojnových veteránov. Položili vence pri hrobe Neznámeho vojaka a uctili pamiatku padlých vojakov minútou ticha. Súčasťou tradičného ceremoniálu bol aj prelet vojenských vrtuľníkov a stíhačiek Gripen.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Na tak výnimočnej udalosti všetci dúfajú, že všetko vyjde podľa plánu. Žial, pri formálnom odovzdávaní bojového práporu sa stalo niečo, s čím zrejme nik nerátal.

Prezident Českej republiky Petr Pavel pri odovzdávaní jedného práporu trafil žrďou jedného z členov Hradnej stráže a zhodil mu čiapku. Zasiahnutý vojak zostal stáť v pozore a nedal na sebe nič poznať. 

Situácia je pre Pavla o to horšia, že celý nešťastný incident zachytili televízne kamery štátnej televízie ČT24. Pavel spôsobil faux pas, ked si nedal pozor na uhol sklonu práporu, ktorý práve dostal do rúk. Už o niekoľko sekúnd jeho váhu pocítil aj samotný člen vojska – na svojej vlastnej hlave.

Pavel tak nielenže udrel po hlave samotného vojaka, ale zhodil mu aj samotnú čiapku, ktorá je súčasťou uniformy.

„Dnes už je to stopiate výročie, kedy oslavujeme založenie našej republiky. Slávnostný deň som zahájil na Vítkove na piete k výročiu vzniku Československa. Krátko potom som položil veniec pri soche prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorého odkaz a hodnoty si dnes pripomíname,“ napísal k tomuto slávnostnému aktu Pavel.

Pavel sa mu neskôr na sociálnej sieti ospravedlnil: „Cítim potrebu sa aspoň touto cestou ospravedlniť za fyzickú, prípadne psychickú ujmu príslušníkovi Hradnej stráže zasiahnutému bojovým práporom pri ceremoniáli na Vítkove. Rozhodne nešlo o snahu spestriť novým prvkom štandardnú vojenskú procedúru. Jednoducho som len podcenil hmotnosť,“ uviedol Pavel k nepríjemnému incidentu, ktorý zachytili aj kamery štátnej televízie.

Zdroj: cas.sk / topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d