Vládna kríza nesmie podľa odborníkov zatieniť hľadanie riešení pre deti a dospievajúcich. Upozorňujú, že už dnes by školáci, rodičia a učitelia mali poznať presný plán návratu jednotlivých ročníkov do škôl, avšak taký plán neexistuje.
„Počas posledného roka (od februára 2020 do marca 2021) boli všetky deti a dospievajúci na Slovensku prezenčne v škole iba 28 dní, vyplýva z poslednej správy UNICEF. Slovensko je spolu s Rumunskom na chvoste krajín Európskej únie, školy tu boli otvorené pre všetkých školákov najkratšie.“ Pripomína desivú skutočnosť portál startitup.sk.
Nevieme nič
Napriek dĺžke zatvorenia škôl nevieme, koľko školákov sa v druhej vlne pandémie učilo dištančne či koľko školákov bez tejto možnosti sa dostalo do škôl aspoň v 5-členných skupinách. Plán návratu do škôl školáci, rodičia ani učitelia však stále nepoznajú a hrozí, že najmä starší študenti zostanú doma do konca školského roka.
Potulná generácia
Už teraz pritom nie je ničím výnimočným vidieť v uliciach miest v malých skupinkách potulujúcich sa tínedžerov. Jednoducho nevedia čo so sebou. Okrem škôl sú zatvorené aj športoviská, kde by si inak vybili energiu. V tom lepšom prípade zostávajú doma za počítačom, pred televízorom či v ruke so smartfónom. V tom horšom majú v rukách fľašu vína a „užívajú si“ nekonečné prázdniny.
Mnohí stratili záujem o školu
„Po takej dlhej dobe a s takou neistou perspektívou sa každý deň v škole pre každé dieťa počíta. Potrebujeme konečne poznať spôsob, ako a kedy vrátime do škôl všetky vekové skupiny aspoň v režime striedania,“ hovorí pre startitup.sk psychologička Andrea Madarasová Gecková, signatárka výzvy Dajme prednosť školám.
Metodika pre učiteľov chýba
„Potrebujeme systém poradenstva či tréningov pre učiteľky a učiteľov, aby sa pripravili na návrat detí s rôznymi potrebami. Ak budeme len tlačiť na dobehnutie zameškaného a na hodnotenie, odrazí sa to nielen na psychickom zdraví detí, ale aj na ich vzťahu k ďalšiemu vzdelávaniu,“ hovorí Daniela Kellerová, projektová manažérka programu Budúcnosť INAK Nadácie Pontis.
Postupný návrat
Ivana Poláčková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica dodáva, že cestou k návratu do škôl môže byť aj presun časti vyučovania do exteriéru či výučba v skupinách aspoň niekoľko dní v týždni.
Školy ako prvé
Matej Stuška z OZ Rodičia.sk upozorňuje, že otváranie škôl má vysokú podporu verejnosti. Poukazuje na reprezentatívny prieskum, ktorý sa realizoval vo februári na vzorke 1021 respondentov.
Výsledky ukázali, že až 76 % opýtaných si myslí, že otváranie škôl má patriť k prvým krokom pri uvoľňovaní opatrení a školy by sme mali udržať otvorené tak dlho, ako je to možné.
Zamestnávatelia sú v téme návratu detí do škôl zajedno s rodičmi.
Medzinárodné odporúčania
Zatvoriť školy len v kritickej situácií a otvárať ich prvé odporúča WHO i ECDC a európske krajiny tak postupujú. Po novoročnom lockdowne otvorila školy ako prvé už aj Veľká Británia – „rodisko“ britskej mutácie vírusu. Opatrenia v krajine viedli k tomu, že Británia otvorila základné i stredné školy 8. marca po 2,5 mesačnej pauze, spolu so športoviskami a krúžkami.
Škótsko začalo s otváraním po ročníkoch už vo februári a garantuje, že každé dieťa bude v škole do Veľkej noci. Plán má už aj Írsko, ktoré malo po Vianociach najviac denných prírastkov pozitívne testovaných (7 dňový priemer na počet obyvateľov) zo všetkých európskych krajín.
Žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci sú na Slovensku mimo škôl od októbra minulého roka. Niektorí prvostupniari a škôlkari sa vrátili do škôl vo februári tohto roka, iní sú doma od Vianoc.
Vráťme deti do škôl
„Covid automat sa musí zmeniť. Je prijatý už viac ako tri mesiace, ale doteraz sa podľa neho prakticky nepostupovalo. Pre verejnosť je ťažko zrozumiteľný na rozdiel od jasných časových plánov, ktoré vidíme v európskych krajinách a neodráža priority, na ktorých sa zhodla celá spoločnosť – vrátiť deti do škôl a na športoviská,“ dodáva Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.
zdroj: hlavný denník
VIDEO: „Už sa začína hovoriť, ako nacistickí vojaci trpeli počas Bitky o Moskvu.
Eurobellicizmus: hrozba vzniku štvrtej ríše
Jean Marcal: Bratstvo bavorských iluminátov
Elektrický pôvod vzniku hrudiek zlata
Nositeľ „trójskeho koňa“ a systém riadenia toku primárnych hmôt prostredníctvom slov
„Prišlo to v najhoršom čase. Dopady budú veľké, najmä pre farmárov, ale aj potravinársky priemysel, pretože tých zvierat naozaj veľa nemáme a každé usmrtené zviera znižuje ekonomický potenciál poľnohospodárov,“ hovorí o slintačke a krívačke bývalý šéf veterinárnej správy Bíreš
VIDEO: Ruský prezident Vladimir Putin navrhuje, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu OSN a usporiadala voľby.
VIDEO: Ruská armáda našla hromadu popravených ruských rodičů s malými dětmi, kteří se stali obětí etnického začišťování okupované Kurské oblasti od ruského obyvatelstva.
VIDEO: V Moskve vznikol Medzinárodný klub ľudovej jednoty. S prejavom na jeho zasadnutí vystúpil aj Štefan Harabin
VIDEO: Europoslanec Kaliňák reagoval na pamflet Silvie Porubänovej, plný lží so zameraním na ochranu politických mimovládok, a vyzval šéfku Slovenského národného strediska pre ľudské práva, aby okamžite odstúpila z funkcie
Francúzsky prezident Macron sa zaviazal vytvoriť sily, ktoré budú nasadené na Ukrajine po uzavretí mieru s Ruskom.
VIDEO: „Putin nechce mier, jeho cieľom je rozdeliť USA a Európu
Je Arktída územím dialógu?
Ruský a čínsky pohľad na bezpečnosť sveta
Slepá dôvera v NATO: ako ničomní britskí inštruktori hubili vojakov ukrajinskej armády
Šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin obvinil Európsku úniu zo šírenia nacistickej propagandy a protiruských naratívov
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 25% cel na všechna auta vyráběná mimo Spojené státy.
Vlivný americký exsenátor si odpyká trest za sex s nezletilými v Praze.
VIDEO: „Putin brzo zemře a všechno skončí,“ prohlásil ukrajinský diktátor Zelenskyj
VIDEO: Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a jeho mediálnych propagandistoch na čele s Monikou Tódovou preukázateľne financovanej americkým Deep state cez USAID
zo sekcie
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete
Slovenské deti strávili počas pandémie v škole z roka len 28 dní, patríme k najhorším na svete