Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Názor, že Slovania dostali písmo od Cyrila a Metoda a dovtedy nemali vlastné písmo, je dnes vyvrátený toľkými vedeckými faktami, archeologickými nálezmi, písomnými dôkazmi, že o tom niet pochýb.

V skutočnosti staroslovanské písmo počíta svoj vek na desiatky tisícročí. Aj Katarína II. vo svojich poznámkach jednoznačne uviedla, že „Slovania mali listy a písmo dávno pred narodením Krista“. A ku cti samotným osvietencom treba povedať, že Cyril a Metod sa netajili tým, že si za základ zobrali dávno existujúce spisy.

Tu stojí za to citovať samotného Konstantina, ktorý tvrdil, že na Kryme (v Chersonesose) ho osud spojil s jedným Slovanom, od ktorého „našiel zoznam evanjelia a žalmov napísaných v ruštine („ruské listy sú písané“). a našiel muža, ktorý hovoril týmto jazykom, rozprával sa s ním a pochopil význam toho, čo hovoril, a prispôsobil svoj jazyk svojmu dialektu, rozpoznal písmená, samohlásky aj spoluhlásky, a modlil sa k Bohu, začal rýchlo čítať a hovoriť po rusky“ („Veľký život Konštantína (v mníšstve Cyrila) Filozofa“).

Moderná lingvistická analýza ukazuje, že slovanský sanskrt a východné hieroglyfy, ako aj staroegyptské písmo, staroveká gréčtina a všetky moderné abecedy sú založené na praslovanskom písme.

Zaujímavé fakty:

-V roku 1812 Derzhavin publikoval dve runové pasáže, ktoré boli dlho považované za falošné, a až dnes sa ukázalo, že publikované texty sú jedinečnými pamiatkami predcyrilského písma.

-Predcyrilský text sa našiel aj pod podmieneným názvom „rozsiahle vydanie hymny Bojanova“ (dokument Ladoga). Ukázalo sa, že slovanská runa bola dosť rozšírená.

-V roku 513 pred Kr. kráľ Skýtov vyzval Dária do boja „prísahou“.

-Podľa Herodota a ďalších spisovateľov a filozofov boli kmene Skýtov gramotné a samotní Gréci prevzali abecedu od Pelasgov, ľudu tiež Skýtov (slovansko-ruského pôvodu).

-Arabský cestovateľ Ibn Fadlan, ktorý navštívil Bulharsko v roku 921 a opísal pohreb ruského kráľa, svedčí o tom, že meno kráľa bolo napísané na „bielom strome“.

-Perzský historik Fakhr ad-Din (700. roky) napísal, že chazarské písmo pochádza z ruštiny.

-Ibn al-Nadim uvádza aj predcyrilské nápisy.

„Jeden mi povedal, na ktorého pravdivosť sa spolieham, že jeden z kráľov hory Kabk [Kaukaz] ho poslal ku kráľovi Ruska; tvrdil, že do dreva mali vyrezané písmo. Ukázal mi kus bieleho dreva, na ktorom boli obrázky, neviem, či to boli slová alebo jednotlivé písmená.“

Slovanské písmená

Všetky tieto body sa týkajú len relatívne krátkeho časového obdobia. V skutočnosti písanie, a to zďaleka nie jediné, existuje medzi Predkami od nepamäti. Existovalo niekoľko foriem písania v závislosti od toho, čo bolo potrebné odovzdať v písomnej správe.

Ak systematizujeme všetko, čo je dnes o tejto téme známe, získame pomerne podrobný obraz. Slovanské písmo: začiatočné písmeno, hlaholika, runy, rysy a strihy, tragy. Všetky vyššie uvedené sú rôzne formy písania, ale treba si uvedomiť dôležitý fakt: kedysi dávno všetky tieto formy existovali (presnejšie koexistovali) spolu, v rámci jedného časového obdobia.

Väčšina našich súčasníkov s najväčšou pravdepodobnosťou s istotou zaradí začiatočné písmeno, hlaholiku, znaky a strihy ako súčasť konceptu „slovanského písania“. Runy a tragi budú menovať iba špecialisti a tí, ktorých táto téma konkrétne zaujíma. Medzitým sa po celej našej krajine nachádzajú runové kamene, starodávne runové kalendáre a mnohé ďalšie archeologické nálezy, takže niet pochýb, že táto forma písma bola kedysi na tomto území rozšírená. Nastal čas, aspoň vo všeobecnosti, zoznámiť sa s rôznymi formami staroslovanského písma.

1) List.

Začiatočné písmeno je priamym predchodcom našej súčasnej abecedy, no na rozdiel od nej každý jej symbol nesie obrázok. Svojho času bola najrozšírenejšia u starých Slovanov. Používal sa pri podpisovaní medziklanových a väčších zmlúv, následne sa začiatočný list pre svoju relatívnu jednoduchosť používal na zaznamenávanie vedomostí, ktoré bolo potrebné šíriť.

2) Hlaholika.

Hlaholika bola považovaná za obchod, „obchodný list“. Rôzne registre, dohody, výpočty – najbežnejšia oblasť jeho použitia. Niektorí obchodníci sa presťahovali do iných krajín, aby sa deti naučili čítať a písať a nezabudli, odkiaľ prišli, legendy, rozprávky, eposy boli preložené do hlaholiky. Táto forma písma bola rozšírená najmä na južných podunajských územiach (dávno pred Cyrilom a Metodom).

3) Rysy a strihy.

Rysy a strihy sú slovenské ľudové písmo. Slúžili na sprostredkovanie krátkych správ (čo dnes nazývame poznámkami). Typickým príkladom takéhoto písmena sú písmená z brezovej kôry. Brezová kôra sa ukázala ako pomerne odolný materiál.

Nedávno objavené písmená brezovej kôry sú dobre zachované a dnes preukazujú vysokú úroveň gramotnosti.

4) Runy patrili ku kňazským spisom.

Zbierka run (Karuna) slúžila ako základ pre staroindický slovanský jazyk. V zjednodušenej podobe runové písmo používali Slovania, ktorí sa usadili v Škandinávii, na Islande a prakticky na celom európskom území, ktoré vtedy nieslo názov Venia.

5) Obrazovo-zrkadlové písanie.

Tajná forma prenosu informácií, ktorá bola zložená pomocou zrkadlových odrazov textu. Správa sa zároveň dala prečítať všetkými smermi. Na jeho základe vzniklo v Ertúrii etruské písmeno (tyrrhénské), ktoré bolo možné čítať iba pomocou rôznych foriem slovanského písma. Taktiež zo zjednodušenej formy tohto písmena vzišla staroveká fenická abeceda, ktorá položila základy gréckeho písma a latinčiny. Obrazovo-zrkadlové písmo bolo bežné.

Slovanské písmo – znalosť Predkov.

Vedomosti Predkov boli zaznamenané na kameňoch, kovových platniach, drevených doskách a keramických nádobách. Táto Múdrosť sa zachovala po tisíce rokov. Dnes mnohí bádatelia dospeli k záveru, že slovanské písmo, ako aj kultúra a jazyk Praslovanov vo všeobecnosti slúžili ako základ eurázijskej kultúry ako celku a tiež dali impulz k rozvoju jazyka.

Slovanstvo, odkaz Predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: