Slovanské Noviny

2. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slováci označili za najnegatívnejšiu udalosť počas 30-ročnej existencie Slovenskej republiky víťazstvo Matovičovho hnutia OĽaNO a pandémiu Covid-19

Agentúra NMS Market Research realizovala na Slovensku od 18. do 22. novembra 2022 prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že viac ako 40 percent Slovákov vníma samostatné Slovensko ako úspešný príbeh.

Štyridsaťpäť percent Slovákov vníma existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh. Ďalších 44 percent s tým nesúhlasí. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research, ktorý sa realizoval od 18. do 22. novembra 2022 na vzorke 1027 respondentov.

„Najväčšie rozdiely sú u ľudí s rôznym stupňom vzdelania. S vyšším vzdelaním je v spoločnosti viac Slovákov, ktorí hodnotia existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh,“ ozrejmila agentúra. Zvyšní respondenti to nevedeli zhodnotiť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Za najpozitívnejší vplyv na vývoj samostatného Slovenska najviac respondentov (27 percent) považuje vstup do Európskej únie, NATO a prijatie eura.

„Na popredných priečkach udalostí s najviac pozitívnym vplyvom sa umiestnil aj vstup do Schengenského priestoru (25 percent),“ doplnila agentúra.

Za udalosť, ktorá negatívne ovplyvnila vývoj Slovenska, najviac respondentov (40 percent) označilo pandémiu ochorenia COVID-19.

Za druhú najnegatívnejšiu udalosť označili zase víťazstvo hnutia OĽANO v posledných parlamentných voľbách (32 percent).

Trojicu negatívnych míľnikov uzatvára vznik vlády Vladimíra Mečiara v roku 1994 (26 percent).

https://flo.uri.sh/visualisation/12346489/embed

Made with Flourish

https://flo.uri.sh/visualisation/12355711/embed

Made with Flourish

Spoločnosť vnímame ako menej tolerantnú, než samých seba

Súčasťou prieskumu bolo aj niekoľko výrokov o spoločnosti a živote na Slovensku. Zaujímavým zistením je, že až 94 % Slovákov samých seba považuje za tolerantného človeka. Ak však máme ohodnotiť ostatných Slovákov, už sme viac kritickí. Konkrétne 56 % populácie si myslí, že Slováci sú tolerantný národ a 38 % s týmto vyjadrením nesúhlasí.

„Najväčší rozpor vo vnímanej miere tolerancie je medzi mladšími a staršími Slovákmi. Mladší si častejšie myslia, že Slováci nie sú tolerantný národ. Rozdiely sme namerali aj medzi voličmi rôznych strán. Slovákov ako tolerantný národ vnímajú častejšie voliči strán SMER-SD, ĽSNS a strany Vlasť. Na opačnom póle sa ocitli voliči Progresívneho Slovenska, ktorí častejšie vnímajú Slovákov ako netolerantných“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová z NMS.

Slováci sa medzi sebou odlišujú v názore, či existenciu samostatného Slovenska možno vyhodnotiť ako úspešný príbeh. 45 % s týmto výrokom súhlasí, rovnaký podiel Slovákov je však opačného názoru. Najväčšie rozdiely sú u ľudí s rôznym stupňom vzdelania. S vyšším vzdelaním je v spoločnosti viac Slovákov, ktorí hodnotia existenciu samostatného Slovenska ako úspešný príbeh.

Napriek pochybnostiam o úspešnosti samostatného Slovenska možno Slovákov považovať za hrdý národ. Viac ako tri štvrtiny Slovákov (76 %) sú hrdí na to, že sú Slovákmi. Hrdosť je vyjadrená aj v názore viac ako dvoch tretín obyvateľstva (68 %), ktorí uviedli, že Slovensko je ich domovom a nikdy by sa z neho neodsťahovali. Hrdosť je silnejšie zakorenená u staršej populácie Slovákov.

Zdroj: pravda.sk / nms.global / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d