Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rushdie žil roky v utajení po tom, ako iránsky najvyšší vodca ajatolláh Ruholláh Chomejní nariadil jeho zabitie za údajné bohorúhačstvo v románe Satanské verše, ktorý vyšiel v roku 1988.

Britský spisovateľ Salman Rushdie v prejave, ktorý predniesol deväť mesiacov po tom, čo utrpel vážne zranenia pri útoku nožom, varoval, že sloboda prejavu na Západe nebola nikdy v takom ohrození ako teraz. TASR informuje na základe utorkovej správy agentúry AP.

Rushdie sa tak vyjadril v pondelok večer vo vopred nahranom videoprejave pri príležitosti odovzdávania cien British Book Awards (Britské knižné ceny). Spisovateľovi bola udelená cena za „Slobodu publikovania„. Toto ocenenie sa podľa organizátorov udeľuje za „odhodlanie autorov, vydavateľov a kníhkupcov, ktorí sa postavia voči netolerantnosti, a to aj napriek hrozbám, ktorým čelia“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako príklad ohrozenia slobody prejavu Rushdie uviedol tlak na knižnice v amerických školách, kde podľa neho ideologicky zamerané skupiny volajú po pálení kníh s určitým obsahom.

„To je dosť alarmujúce a musíme si toho byť vedomí a veľmi dôrazne voči tomu bojovať,“ povedal.

Rushdie vo svojom prejave kritizoval aj vydavateľov meniacich niektoré výrazy v knihách z minulosti, ktoré sa stali citlivými pre dnešných čitateľov.

Ide napríklad o diela autora detských kníh Roalda Dahla či Iana Fleminga, autora Jamesa Bonda.

„Nápad chcieť spraviť Jamesa Bonda politicky korektným je takmer bizarný,“ komentoval Rushdie. Dodal, že vydavatelia by mali knihám dovoliť „prísť k nám zo svojej doby“.

Britské knižné ceny sa udeľujú od roku 1990 a od roku 2017 ich odovzdáva magazín The Bookseller. Mimoriadne ocenenie za Slobodu publikovania, ktoré dostal Rushdie, bolo udelené dosiaľ len druhý raz.

K útoku na Rushdieho (75) došlo 12. augusta 2022, keď sa chystal vystúpiť na konferencii v meste Chautauqua v americkom štáte New York. Rushdie, ktorý sa narodil v Indii, no už 20 rokov žije v New Yorku, po útoku nevidí na jedno oko a nemôže hýbať jednou rukou.

Bezprostredne po útoku na Rushdieho polícia zadžala 24-ročného Hadiho Matara, rodáka z amerického štátu New Jersey s libanonskými koreňmi.

Rushdie žil roky v utajení po tom, ako iránsky najvyšší vodca ajatolláh Ruholláh Chomejní nariadil jeho zabitie za údajné bohorúhačstvo v románe Satanské verše, ktorý vyšiel v roku 1988. Po tom, čo sa iránska vláda v roku 1998 dištancovala od tohto nariadenia, sa postupne vrátil do verejného života. Fatva však nikdy nebola oficiálne zrušená.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d