Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jaké palačinky měli v oblibě sovětští lídři Josif Stalin, Leonid Brežněv, Michail Gorbačov a jak připravit jemné těsto na jejich přípravu? Šéfkuchař z Kremlu Anatolij Galkin deníku Večerňaja Moskva prozradil tajemství jejich správné přípravy.

Pravé ruské bliny s kaviárem

V Rusku se slaví takzvaná maslenica (masopust), která začíná 56 dní do Velikonoc. Poslední týden před zahájením velkého půstu se podle křesťanské tradice nejí maso. Dovolená je však konzumace ryb, mléčných výrobků a neodmyslitelnou částí je příprava a konzumace různých druhů palačinek.

Šéfkuchař uvedl, že všichni ruští vládci vždycky měli rádi palačinky a mají je rádi až do dnešního dne. V Kremlu během svátku vždy připravovali palačinky a během týdne, kdy se slaví maslenica, je podle tradice podávali každý den.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nejčastěji v Kremlu podávali palačinky s rybou, kaviárem, ale také s medem a se smetanou.

„Vládci naší země měli různé chutě,“ prozradil Galkin.

„Stalin měl rád kapustovou polévku, kterou vařila moje babička. Palačinky mu na stůl podávala s džemem uvařeným z vlašských ořechů a dřínek. Leonid Brežněv obliboval palačinky z kynutého těsta, tlusté a pórovité. Ještě si ho pamatuji, pár let jsem u něj ještě pracoval. Měl je rád s černým kaviárem a zapíjel je zubrowkou. A Michail Gorbačov měl rád naopak tenké palačinky s roztopeným máslem a smetanou. Měl rád také palačinky s kaviárem a lososem,“ prozradil šéfkuchař.

Galkin také prozradil, že speciálně pro Gorbačova lososa přiváželi z Murmansku – toho nejlepšího, tedy růžového a mastného. Odborník uvedl, že losos, který se prodává v obchodech, tomu murmanskému nesahá ani po kotníky.

Receptů na palačinky existuje spousta, uvedl šéfkuchař. Někdo připravuje těsto na palačinky z mléka, někdo z kefíru a někdo pouze z vody. Galkin při přípravě těsta na palačinky míchá vodu s teplým mlékem v poměru jedna ku jedné. Droždí šéfkuchař doporučuje používat čerstvé. Droždí se „rozmíchává s teplou vodou a cukrem, a nechá se trochu odstát, aby zafungovalo“.  Mouka musí být té nejvyšší kvality. Předtím, než ji přidáte do těsta, musíte ji prosít – díky tomu se nasytí kyslíkem a palačinky budou nadýchané. Vládní šéfkuchař radí mouku smíchat se zředěným mlékem, dobře promíchat a poté přidat do těsta sůl a cukr. Nakonec přidat připravené droždí a nechat odstát. 

„Čím hustější je těsto, tím jsou palačinky tlustší. Někdo má rad palačinky jako lívance – takové jedí například Američané a Kanaďané. Při pečení tlustých palačinek je potřeba přidat na pánev více oleje, nakolik ho těsto hodně „vypije“. Při přípravě tenkých palačinek by konzistence těsta měla připomínat kefír. Prozradím vám tajemství: aby byly palačinky opravdu chutné, do hotového těsta přidejte pár polévkových lžic teplého másla,“ prozradil Galkin.

Bliny

Palačinky se většinou pečou, až když hosté sedí za stolem, a z pánve putují hned na stůl. Když ukládáte palačinky jednu na druhou, šéfkuchař radí potřít každou palačinku máslem, aby se neslepily.

Na závěr dal šéfkuchař ještě jednu dobrou radu. Palačinky je nejlepší smažit na litinové pánvičce. Podle šéfkuchaře je litina základem a nejnovější pánvičky jí nesahají ani po kotníky. 

Zdroj: cz.sputniknews.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.