Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf MAAE protirečil kyjevskej „politizácii“ návštevy Záporožskej jadrovej elektrárne: “Je to technická misia”

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi protirečil ukrajinským úradom, keď zdôraznil, že jeho návšteva jadrovej elektrárne v Záporoží bola „technickou misiou“, ktorej cieľom bolo zabrániť jadrovej havárii. Jeho komentáre prišli, keď Kyjev tvrdil, že jeho návšteva bola krokom k „odstráneniu“ elektrárne spod ruskej kontroly.

Grossi, ktorý viedol misiu, dorazil 31. augusta do ukrajinského mesta Záporožie neďaleko elektrárne. Na otázku, či by sa elektráreň mohla stať demilitarizovanou zónou, odpovedal, že „toto je vec politickej vôle“ a dodal: „Ale moja misia – myslím si, že je veľmi dôležité (toto) ustanoviť so všetkou jasnosťou – moja misia je technická misia.”

Je to misia, ktorá sa snaží zabrániť jadrovej havárii. A zachovať túto dôležitú (atómovú elektráreň)

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajinský minister energetiky Herman Galuščenko 31. augusta pre agentúru Reuters povedal, že misia MAAE v jadrovej elektrárni v Záporoží, ktorú ovládajú Rusko, je krokom k „okupácii a demilitarizovaniu“ lokality, čo prinútilo Grossiho zdôrazniť, že ide len o čisto „technickú misiu“.

Jadrovú elektráreň, najväčšiu v Európe, obsadili ruské sily v marci, ale stále ju obsluhuje ukrajinský personál. Miesto je vzdialené necelých 10 km od ukrajinských pozícií cez rieku Dnipro a za posledný mesiac bolo opakovane ostreľované, pričom Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti.

Pre mnohých je ťažké uveriť, že za ostreľovanie je zodpovedné Rusko, keďže nič by nezískalo zničením životne dôležitej infraštruktúry, ktorú už ovláda. Medzitým by Ukrajina mohla byť motivovaná k ostreľovaniu elektrárne, pretože môže pokračovať v manipulácii západnej verejnosti prostredníctvom svojej intenzívnej mediálnej kampane popieraním takýchto útokov a tvrdením, že Rusko bude čoskoro zodpovedné za jadrovú katastrofu.

Po príchode na miesto povedal Grossi:

„Rozdiel medzi tým, že máme MAAE na mieste a keď tam nie sme my, je ako deň a noc. Zostávam vážne znepokojený situáciou v jadrovej elektrárni Záporožie – toto sa nezmenilo – ale pokračujúca prítomnosť MAAE bude mať prvoradý význam pri pomoci stabilizovať situáciu. Som nesmierne hrdý na kriticky dôležitú a odvážnu prácu, ktorú je teraz tím MAAE schopný vykonávať v ZNPP“.

Hoci sa Kyjev pokúsil zmanipulovať takéto vyhlásenia tak, aby to znamenalo, že Rusko čoskoro opustí miesto, znamená to tiež, že budú neutrálni pozorovatelia akéhokoľvek budúceho útoku proti elektrárni.

Napriek tomu, že úlohou MAAE nie je brať kohokoľvek na zodpovednosť za útoky, keďže ich zameranie je čisto technické, budú očitými svedkami akýchkoľvek útokov a Kyjev sa možno bude chcieť vyhnúť ďalšiemu fiasku, ako je odhalenie „duchov Kyjeva“ a „Hadieho ostrova“ a ďalších mýtov.

Grossi vysvetlil povahu svojej cesty a povedal:

„Náš tím na zemi dostal priame, rýchle a spoľahlivé informácie o najnovšom významnom vývoji ovplyvňujúcom vonkajšiu energetickú situáciu elektrárne, ako aj prevádzkový stav reaktorov. Už lepšie chápeme funkčnosť záložného elektrického vedenia pri pripájaní zariadenia do siete. Toto je kľúčová informácia pri hodnotení celkovej situácie v krajine.“

Keďže jadrová elektráreň v Záporoží pracuje na obmedzenej kapacite, znamená to aj to, že Ukrajina premešká potenciálne nové príležitosti na získanie príjmov, najmä v čase, keď Európa dúfa, že jadrová energia môže pomôcť kompenzovať stratu dovozu ropy a zemného plynu z Ruska, ku ktorej došlo prostredníctvom sebazničujúce sankcie, ktoré sa teraz masívne vracajú späť.

Hoci Nemecko plánovalo zatvoriť všetky svoje jadrové reaktory do konca roka, vedú sa diskusie o tom, či ich ponechať otvorené, keďže krajina čelí hospodárskej kríze, aká tu nebola od dvoch svetových vojen v minulom storočí.

Susedné Belgicko, ktoré plánovalo zatvoriť dva reaktory do roku 2025, sa rozhodlo ponechať ich v prevádzke minimálne do roku 2030. Francúzsko, ktoré ide úplne opačným smerom ako Nemecko a Belgicko, plánuje postaviť ďalších 14 reaktorov v priebehu nasledujúcich desaťročí, rovnako ako Spojené kráľovstvo, Česká republika, Poľsko a ďalšie.

Napriek tomu pokus Kyjeva spolitizovať misiu MAAE úplne zlyhal, keďže agentúra dala jasne najavo, že jej jediné zámery sú technického charakteru. To neodradí Kyjev od pokračovania takýchto pokusov o spolitizovanie agentúry a ešte sa uvidí, či sa MAAE vydá cestou Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá bola ponižujúcim pristihnutím zakrývania odsudzujúcu správu o Sýrii a stratila svoju dôveryhodnosť.

Ahmed Adel 

O autorovi: Ahmed Adel  je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d