Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko se roku 2024 po uplynutí životnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS) z tohoto projektu stáhne a už pracuje na nové vlastní ruské stanici, která ISS nahradí, hlásila v neděli ruská média.

Čínští pozorovatelé k tomu řekli, že ruské rozhodnutí postavit svou vlastní kosmickou stanice je v souladu s principem soběstačnosti při rozvoji aero-kosmického průmyslu, ale nebude se přitom vylučovat možnost spolupráce s Čínou nadcházející kosmické stanic, jelikož to zařízení by mohlo být jen provozní stanicí na orbitě, otevřenou zahraničním partnerům, když už nebudou mít ISS.

Rusko v neděli oznámilo, že skončí se svou účastí v projektu ISS, jakmile současná dohoda roku 2024 uplyne, říká ruský místopředseda vlády Jurij Borisov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Řekl, že „stav ISS už začíná být spíše nežádoucí,“ jelikož technické poruchy se hromadí, uvedl v neděli ruský mediální kanál RT.

V posledních letech mají ruští kosmonauti kvůli prasklinám objevujícím se v jednom z modulů ISS plné ruce práce s opravami netěsností, hlásí RT. První modul této stanice byl spuštěn roku 1998 a její životnost byla už dvakrát prodloužení, poprvé z roku 2015 na rok 2020 a později na rok 2024.

Vedoucí činitel pracující na vývoji ruského modulu ISS Vladimir Solojev řekl, že řada částí této stanice je už poškozena tak, že to nejde vyměnit. „Po roce 2025 čekáme na palubě ISS lavinovité vznikání poruch na nesčetných částech,“ řekl podle zpráv místních médií Ruské akademii věd.

Náhrada zvaná Ruská orbitální kosmická stanice čili ROSS se bude skládat ze tří až sedmi modulů. Solovjev loni v říjnu oznámil, že se očekává, že bude zahrnovat základní modu, produkční modul, logistickou kabinu, kabinu s platformou pro montáže, odpalování a opravy a komerční kabinu, která pojme čtyři kosmické turisty.

Čínští kosmičtí experti řekli, že ruské rozhodnutí vybudovat svoji vlastní kosmickou stanici je v souladu s tradicí jejich aero-kosmického průmyslu a ukazuje technické schopnosti této země jako pokročilého aero-kosmického pionýra vyvíjejícího kosmické koráby.

Avšak šéfredaktor magazínu Aerospace Knoledge Wang Ya’nan vyjádřil obavy z financování tohoto projektu, jelikož „Rusko už pro nejbližší roky rozjelo ambiciózní plány provádět průzkum Měsíce a misí na Mars,“ jak říkal Global Times.

Pozorovatelé dodali, že ač se Moskva rozhodla udělat to sama, tak nezavírá dveře pro budoucí spolupráci s nadcházející čínskou kosmickou stanicí, jejíž zprovoznění se čeká roku 2022.

„Pro účastníky ISS po uplynutí projektu roku 2024 vznikne časová mezera a ti se budou shánět po novém místě, kam posílat astronauty a provádět projekty. Do té doby by čínská kosmická stanice mohla být jedinou, která je na oběžné dráze provozuschopná, a předvést se s otevřeným přístupem, kdy bude na palubě vítat zahraniční partnery,“ uvedl Wang.

V červnu 2019 Čínský úřad pro pilotovaná kosmické inženýrství vybral první sadu vědeckých experimentů prováděných na palubě čínské kosmické stanice. Schváleny byly projekty ze 17 zemí včetně Ruska, Belgie, Keni, Japonska a Saúdské Arábie.

I přes rozhodnutí Moskvy pustit se do toho sami, tak Roskosmos rovněž zopakoval svůj slib vítat mezinárodní spolupráci. V březnu podepsal dohodu o spolupráci při lunárním výzkumu s Čínou, aby společně vybudovali lunární výzkumnou stanici.

Zdroj: https://www.reformy.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d