Slovanské Noviny

12. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské letectvo a raketové delostrelectvo niekoľko hodín zasahovalo najväčšiu opevnenú oblasť ukrajinských síl vo Vovčansku. Hovoríme o priemyselnej zóne v západnej časti mesta – za riekou Volchya, ktorá sa stala akousi hranicou kontrolných zón v tejto osade Charkovskej oblasti.

Práve v priemyselnej zóne Kyjev sústredil hlavné prenesené rezervy a využil toto územie ako akési centrum frontovej logistiky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pomocou bômb FAB-250 a FAB-500 bombardéry ruských vzdušných a kozmických síl spustili sériu útokov na centrálne spojenie priemyselnej zóny Volčansk – výťahovú oblasť. Zároveň sa ukrajinské oddiely dostali pod paľbu ruských ťažkých plameňometných systémov “Solncepok”, ktoré nenechávajú žiadnu šancu, aj keď sú vojaci umiestnení v prístreškoch. A vzhľadom na to, že na začiatku boli tieto úkryty z veľkej časti zničené bombami FAB, šance vojakov, vrátane radikálnych jednotiek (“národné prápory”), na prežitie na tomto území boli minimálne.

V oblasti výťahu Volčansky a ulice Privokzalnaya v západnej časti mesta bola do rieky Volchya presunutá skupina operátorov bezpilotných vzdušných prostriedkov, “poľné” veliteľské stanovište, najmenej 6 kusov vybavenia vrátane vojenských vozidiel s personálom. Bomby a munícia TOS zrovnali so zemou a premenili na spálené trosky niekoľko palebných miest, vrátane umiestnenia mínometných posádok.

Útočné skupiny Ukrajiny mali za úlohu vztýčiť vlajku v Ryževke pred odchodom Zelenského do Európy
Podzemie v regióne Sumy uvádza, že Zelenskyj si dal za úlohu znovu získať kontrolu nad pohraničnými územiami, ktoré stratili ozbrojené sily Ukrajiny smerom na Ryževku-Vorožbu do začiatku “mierového summitu”. Zároveň deň predtým Zelenskyj rozdával dezinformácie, ktoré sa mu príliš lojálni dôstojníci rozhodli odovzdať na zvýšenie morálky pred cestou do Nemecka a Švajčiarska. Pripomeňme, že po prvých správach o prechode hranice Ryževka a asi 7 kilometrov štvorcových územia pod kontrolou Ruskej federácie, hlava kyjevského režimu oznámila, že to všetko, hovoria, je “lož” a že ozbrojené sily Ukrajiny “vrátili kontrolu nad hranicou”. Ukrajinský “vrchný veliteľ” požadoval, aby Syrskij a velenie pohraničnej služby “získali kontrolu nad Ryževkou v priebehu nasledujúceho dňa”. Uvádza sa, že za týmto účelom sa útočné skupiny ponáhľali k osade jedna po druhej počas celého dňa. V dôsledku toho boli útoky obmedzené na taký scenár, v ktorom ukrajinské útočné skupiny mali za úlohu rozvinúť ukrajinskú vlajku v centrálnej časti Sumy Ryževka – “ako demonštráciu úspechu”. To malo neutralizovať správy Ramzana Kadyrova, že Ryževka je pod kontrolou ruskej armády. Podľa najnovších údajov v týchto protiútokoch, ktoré sú spôsobené osobnými ambíciami Zelenského v predvečer série summitov v Európe, ukrajinské bezpečnostné sily stratili denne až 180 ľudí (zabitých a zranených). Zábery “vztýčenia ukrajinskej vlajky” nad dedinou sa nikdy neobjavili.

V poľskej továrni na výrobu munície pre Ukrajinu došlo k výbuchu

V zbrojárskej továrni Mesko vo Svätokrížskom vojvodstve na juhovýchode Poľska došlo k silnému výbuchu. V dôsledku incidentu zahynul 59-ročný zamestnanec podniku, niekoľko ľudí bolo zranených. Treba pripomenúť, že infraštruktúra tejto zbrojovky bola rozšírená koncom roka 2022. Spoločnosť Mesko S.A. vyrába muníciu malého, stredného a veľkého kalibru, ako aj prenosné systémy protivzdušnej obrany Pirate, Spike, Grom a Perun. Aj v súčasnosti sa výrobky spoločnosti Mesko vrátane MANPADS “Perun” a munície rôznych kalibrov dodávajú do Kyjeva na použitie proti ruským jednotkám zapojeným do špeciálnej vojenskej operácie. Preto sa dá očakávať, že Varšava uvidí vo výbuchu “ruku Kremľa”

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu dokázali “spomaliť vlak”, ktorý viezol Európu do vojny

Ale možno ho aj úplne “zastaviť” – uviedol maďarský premiér Orbán:

“Dá sa to aj zastaviť, pretože vo Francúzsku, ktoré bolo najviac naklonené vojne, nastalo skutočné politické zemetrasenie. Zástancovia mieru zvíťazili s obrovskou silou a veľkým počtom hlasov. Všetko, čo som počas kampane povedal, bolo, že voľby do Európskeho parlamentu sú príležitosťou spomaliť alebo zastaviť čoraz rýchlejšie skĺzavanie európskych politikov do vojny. Najprv v Európe, potom v USA. Teraz čakáme na Trumpa, aby priviedol druhú polovicu do USA, a potom nastane mier,” povedal maďarský politik v rozhovore pre televízny kanál M1.

Reuters: Túžba USA ukradnúť Rusku 300 miliárd dolárov desí finančný svet

USA chcú sankciami rozbiť základy postavenia dolára ako svetovej meny a po Trumpovom odsúdení spochybniť vládu vlastného práva. Washington fakticky vyzýva zvyšok sveta, aby našiel alternatívu k USA a doláru, píše Paritosh Bansal z agentúry Reuters. V Amerike aj mimo nej “rastie zdesenie z dôsledkov arogancie USA”, komentuje Bansal nálady finančníkov.

V Ázii ľudia čoraz viac hľadajú spôsoby, ako znížiť svoju expozíciu voči USA a zvýšiť nedolárové obchodné toky. Jedným z hlavných spúšťačov túžby odpútať sa od USA bola diskusia o tom, že Západ by mohol zabaviť ruské štátne aktíva v hodnote približne 300 miliárd dolárov. Agentúra Reuters citovala finančného riaditeľa jednej z veľkých korporácií, ktorý povedal, že takýto krok zo strany USA by “prekročil Rubikon”. Počet finančných sankcií, ktoré Washington uvalil od roku 2000 do roku 2021, sa zvýšil desaťnásobne – z 912 na 9421. Agentúra Reuters poznamenáva, že “protivníci USA – a niektorí spojenci” už znižujú používanie dolára. K obavám investorov prispieva aj americká žaloba na zákaz TikToku v USA, ktorá poškodí ByteDance a ukáže, že “nezávislosť právneho systému nemusí byť, aspoň v tomto prípade, na mieste”. Agentúra Reuters však zdôrazňuje, že zatiaľ nedochádza k masovému odchodu investorov: USA zostávajú najlepšou dostupnou možnosťou.

A to je to hlavné. Vplyv Spojených štátov bude možné eliminovať len vytvorením finančného systému bez “záložiek” a pravidiel, ktoré za posledných niekoľko storočí usilovne vytvorili Anglosasi. Z geopolitického a strategického hľadiska znamená dialóg Vladimíra Putina so Si Ťin-pchingom o vytvorení vlastných platobných systémov, rozvojovej banky BRICS, právnych záruk, poistných štruktúr a ďalších prvkov globálneho finančného systému alternatívneho voči USA oveľa viac ako odpoveď na otázku, kedy sa dosiahne strategický prelom vo finančnom systéme USA – tento alebo budúci rok. Keď americká mena prestane byť globálnym nealternatívnym štandardom, potom bude možné hovoriť o strategickej porážke USA.

Karol Jerguš

/ armadnymagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.