Slovanské Noviny

27. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Robert Kaliňák (Smer-SD) súčasnej vláde vyčíta úplne zbabraný postup pri boji proti nelegálnej migrácii. Slovensko je povinné chrániť svoje hranice pred nelegálnou migráciou a pritom máme prázdne obidve zariadenia (Medveďov a Sečovce), kde by mali byť migranti po zadržaní umiestnení. Namiesto toho sme zriadili stanové mestečko priamo pri hranici, v Kútoch.

Kaliňák tiež poukázal na nekompetentné konanie policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý tvrdí, že nelegálnych migrantov nemôžeme zatýkať v zmysle Dublinského dohovoru o vojnových utečencoch.

Do Schengenu ako premianti

“V roku 2006 to nebolo jednoduché. EÚ nám oznámila, že do Schengenu nepôjdeme, že nespĺňame kritériá, tých nedostatkov  bolo 164. Na veľké prehováranie sme dostali pár mesiacov, aby sme to všetko splnili,” hovorí bývalý minister vnútra u Mimi Šramovej. 

Vtedy prišlo k obrovskému nasadeniu nie len v rezorte vnútra a nakoniec sa Slovensko dostalo do čela. Podľa Kaliňáka sme sa stali premiantami v ochrane všetkých typov hraníc. 

“Po tomto všetkom treba povedať, že slovenská vláda na ochranu hraníc úplne rezignovala,” konštatuje Kaliňák. Podľa neho v roku 2015 už sme mali nejaké vedomosti o tom, čo na migrantov platí, pretože sme sa to mohli naučiť na Malte, ktorá tento problém riešila už skôr.

Robert Kaliňák upozornil, že čísla z roku 2015 hovoria jasne, vtedy sa denne snažilo o prekročenie hraníc desaťtisíc migrantov, k čomu sa dnešná situácia nedá prirovnať. Je to len začiatok krízy.

“Ide aj o naše vonkajšie meno a že v rámci kvalitnej ochrany hraníc, ktorú sme vybudovali, sme mohli vstúpiť do Schengenu, čo sa napríklad Rumunsku a Bulharsku nepodarilo dodnes,”

Kaliňák. Vedeli sme každému garantovať, že dokážeme chrániť naše územie.

Varuje pred tým, že ak vláda bude pokračovať v tom, že bude na naše územie púšťať ľudí, o ktorých nič nevie, môžeme veľmi rýchlo prísť aj o napríklad bezvízový vstup do USA.

Čísla podľa Kaliňáka nie sú také vysoké, aby nebolo možné vysporiadať sa s nimi na vonkajšej hranici Schengenu. 

“Rezignovali na ochranu hraníc a zvyšujú bezpečnostné riziko. Absolútne nepochopiteľne a neodôvodnene. Všetky dôvody, ktoré na svoju ochranu hovoria, sú len výmysly a smiešne zakrývanie vlastnej neschopnosti,”

Ochrana je povinnosť nie len voči Slovensku

Keďže máme schengenskú hranicu, sme podľa Roberta Kaliňáka povinní chrániť ju. Táto ochrana je povinnosťou nie len voči Slovensku, ale celému schengenskému priestoru. 

“Zodpovedáme sa za to, že kvalitne chránime našu ukrajinskú hranicu, ale aj zvyšné hranice tak, aby nelegálni migranti neprúdili Európou. To je rozhodujúce. Ak by neuzavrela hranice česká strana, ten prúd by sa zastavil na nemeckých hraniciach. Keď sa raz takéto opatrenie zavedie, tak sa len veľmi ťažko ruší,” prízvukuje Robert Kaliňák.

Sme strašne nekompetentní

Robert Kaliňák tvrdí, že hranice s Českom budú zavreté dovtedy, kým bude stanové mestečko v Kútoch. 

“Česi nemôžu odblokovať hranice už len kvôli tomu stanovému mestečku. V tejto chvíli sme tak strašne nekompetentní, ako Slovenská republika, že robíme jedno zlé rozhodnutie za druhým. 

Je v tom rozdiel

Kaliňák ho vysvetľuje v tom, že kým o utečencoch z Ukrajiny vieme, kto je to – majú pas, nejaké identifikačné doklady, podľa ktorých sa o nich dá veľa vecí zistiť. Aj to, či je to nejaký zločinec, alebo človek, o ktorého sa treba reálne postarať v zmysle ochrany vojnových utečencov. 

“U nelegálnych migrantov zásadne chýba pas. Nikdy im nechýba mobil, ale pas? Všetci vyhlasujú, že ho stratili. Preto nie je možné povedať, odkiaľ pochádzajú. Neviete, či sú zo Sýrie, Iraku, z Maroka, alebo z Eritrey, pretože nikto tu nie je spôsobilý rozoznať arabský dialekt, ktorým hovoria, nevedia jeho meno, či predtým slúžil v nejakej teroristickej organizácii,” menuje Kaliňák bezpečnostné otázky, na ktoré by sa malo prihliadať.

Veď v roku 2015 sme tu krízu ani nemali

To je argument, ktorý teraz mnohí používajú. Kaliňák to vysvetľuje tým, že v tom 2015. roku sme zabezpečili to, aby sa sem nelegálni migranti jednak nedostali, ale aj tým, že samotní migranti vedeli, že keď už sa tu ocitnú, dostanú sa do do predbežného policajného zaistenia, čo rozhodne nebolo ich cieľom. Preto sa vtedajšia kríza Slovensku vyhla.

Rozdiel medzi súčasnosťou a rokom 2015 je v tom, že štát si vtedy plnil svoje povinnosti a nelegálnych migrantov sem nepustil. Zabránil tak tomu, aby nám tá kríza prerástla cez hlavu.

“Vláda navyše zabránila povinným kvótam, ktoré sa ukázali ako nefunkčné, čiže všetky úlohy sme si splnili a Slovensko bolo od toho oslobodené,” porovnáva situáciu spred siedmich rokov vtedajší minister vnútra.

Slovensko ako spolupracovník s prevádzačmi

“Dnes z médií zaznieva, že na Slovensku bude o nelegálnych migrantov postarané tak, aby sa mohli “zajtra” znovu pokúsiť prekročiť zelenú hranicu s Českom. A to sa samozrejme rozkríklo, takže Slovensko vyslovene začalo s nelegálnymi prevádzačmi spolupracovať,” upozorňuje Kaliňák a pripomína hrozbu, podľa ktorej netušíme, kto všetko už sa po našom území môže pohybovať.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: