Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská a štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Róbert Zsembera sa na stretnutí dohodli, že rezorty pripravia bezpečnostné štandardy pre vysoké školy.

Tie budú mať odporúčací charakter a zároveň budú slúžiť ako podklad pre bezpečnostný audit, ktorý by sa mal následne uskutočniť na vysokých školách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vyhradí finančné prostriedky, prostredníctvom ktorých budú môcť vysoké školy financovať bezpečnostné audity.

Rezort vnútra hlási

Predstavitelia oboch rezortov sa na stretnutí zhodli, že téma bezpečnosti na školách je pre nich prioritou. Na základných a stredných školách odštartoval bezpečnostný audit už v polovici januára. Keďže vysoké školy sú špecifické, postup pri vytváraní bezpečnejšieho prostredia na nich bude vyzerať odlišne. Ministerstvá by sa chceli inšpirovať napr. Českou republikou, kde je v platnosti česká technická norma (prevencia kriminality – riadenie bezpečnosti pri plánovaní, realizácii a užívaní škôl a školských zariadení).

Bezpečnosť na vysokých školách

„Uvedomujeme si dôležitosť bezpečnosti na vysokých školách, a aj preto sme s kolegami z ministerstva vnútra hľadali riešenia, ako čo najskôr zabezpečiť prvé kroky k vytvoreniu bezpečnejšieho prostredia na vysokých školách. Už dnes vieme konkrétne kroky, ktoré nás v najbližších týždňoch a mesiacoch čakajú a na ktorých budeme intenzívne medzirezortne spolupracovať,“ uviedol po stretnutí štátny tajomník ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Róbert Zsembera.

Predstavitelia Policajného zboru sa stretnú s rektormi vysokých škôl

Zástupcovia Policajného zboru na stretnutí uviedli, že v rámci vypracúvania bezpečnostných štandardov krajskí policajní riaditelia. Zorganizujú stretnutia s rektormi vysokých škôl, pričom ich budú informovať o preventívnych postupoch. Pri zabezpečovaní bezpečnosti na vysokých školách, ktoré možno uskutočniť bez bezpečnostného auditu. Každá vysoká škola zároveň deleguje kontaktnú osobu, ktorá bude v priamom kontakte s príslušným krajským policajným riaditeľstvom.

Predstavitelia rezortov by o ďalšom postupe mali informovať. Už v nasledujúcich týždňoch, kedy by verejnosti predstavili aj bezpečnostný štandard pre vysoké školy.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d