Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

16.11.2020

Rozhovor s klinickým psychológom Jindřichom Cupákom o tom, dokedy sú ľudia schopní vydržať konanie Matovičovej vlády. 

Po druhom kole plošného testovania na koronavírus sú mnohí unavení. Oravci majú za sebou už tretiu „dobrovoľnú“ účasť. Zdá sa, že to stále nie je koniec. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už hovorí o pravidelnosti tohto konania. O tom, dokedy sú ľudia schopní vydržať to, sme sa porozprávali s klinickým psychológom Jindřichom Cupákom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako vnímate slová, že testovanie je dobrovoľné?

Keďže je to podmienené určitými normami, nejde o skutočnú dobrovoľnosť.

Je v poriadku, že vláda to podmienila zákazom vychádzania?

Ide o značný tlak na ľudí. Veď stačí, že sa nám vyhrážajú stratou zdravia. Keď sa k tomu pridá aj strata zamestnania, je to nepríjemné. Existenčné otázky, okrem života a smrti, v súvislosti s obživou sú vážna vec.

Niektorí chceli vedieť, ako na tom sú, iní sa netajili, že test podstupujú len kvôli práci a slobode pohybu. Dokonca hovorili o pocite poníženia.

Niekto to berie ako narušenie intimity, je to prekročenie osobného dištancu. Naše súkromie vnímame na vzdialenosť natiahnutej ruky. V tomto prípade nielenže sa k nám niekto priblíži, no ešte aj manipuluje s naším telom. Nie každý to znáša dobre.

Môže to „zamávať“ so psychikou?

Je to len pocit, že človek nie je ochotný podstúpiť odber a testovanie. Skrátka to nepovažuje za bežné. Tiež to vyvoláva nevôľu a odpor k ľuďom, ktorí o týchto aktivitách rozhodli.

Na Orave sa testovalo tri víkendy po sebe. Máme informácie, že mnohí sú tam už znechutení. Čo to s nimi môže urobiť?

Ich postoj je pochopiteľný. Ak je niekto opakovane nútený robiť niečo, čo nie je v súlade s jeho slobodným rozhodnutím, vyvoláva to silnú averziu.

Napriek tomu premiér už pomýšľa na ďalšie plošné testovanie, dokonca spomenul jeho pravidelnosť. Dokedy budú ľudia ochotní tolerovať mu to?

Myslím si, že dlho, lebo nemajú inú možnosť, ako si zaistiť obživu. Takže ako ovce pôjdeme ďalej. Rozhodovať o tom by však mali odborníci, nie politici.

Všetko však má svoje hranice. Nevyvolá to nepokoje?

To nemáme v povahe, u nás to neprichádza do úvahy. Ak, tak pôjde o ojedinelé výčiny spojené s futbalovými chuligánmi.

Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa. Môže sa stať z testovania na Slovensku samozrejmosť?

V prípade spoľahlivého testovania by takéto opakovanie bolo namieste. Odborníci hovoria, že s vírusom sa musíme naučiť žiť a pravdepodobne by k tomu mohlo patriť tiež nejaké testovanie. Ním by sme si overovali, ako na tom sme. Dôležitá je však kvalita tejto metódy.

Celkovo je nálada v spoločnosti dosť vyhrotená. Ako sa to dá zlepšiť?

Jednoduchý recept na upokojenie situácie neexistuje. Vidíme, že aj v koalícii sú rozdielne názory. Samozrejme, opozícia bude to napätie gradovať. Môžeme však veriť, že to nezmyselné obmedzovanie nebude trvať donekonečna. Ak nám niekto ukáže, že podniknuté kroky majú zmysel, máme nádej na vznik vzájomného porozumenia.

VIDEO: Pokojný novembrový protest (15. 10. 2020)

https://tv.pravda.sk//embed/e9205ac9-9419-4c5b-9e11-c1dd6436bf49

VIDEO: „Nepokojný“ októbrový protest (17. 10. 2020)

https://tv.pravda.sk//embed/81b98128-9df6-4666-9d8a-fef07c502b53

Zdroj: pravda.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d