Slovanské Noviny

20. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čím viac Američania hospodária v Nórsku, tým väčšia je pravdepodobnosť toho, že sa táto krajina zmení na bojisko medzi USA a Ruskom, povedal v rozhovore pre nórsky portál NRK profesor Tormod Heier. Profesor Nórskeho inštitútu obrany Tormod Heier si myslí, že to zapadá do schémy, ktorý vidíme v poslednej dobe.

“Nórsko a USA zvádzajú novú studenú vojnu s Ruskom. Hlavný dôraz sa kladie na zadržiavanie, nie na upokojujúce opatrenia, ” hovorí profesor.

Heier podotýka, že Nórsko hrá dôležitú úlohu predsunutej obrany USA na Ďalekom severe, pretože sa nachádza najbližšie tomu, čoho sa Amerika za krízové situácie najviac obáva – jadrovým silám Ruska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Nórsko sa stále aktívnejšie zúčastňuje súperenia superveľmocí Ruska a USA. Rastie teda tiež nebezpečenstvo toho, že v prípade konfliktu alebo krízy, keď sa to vymkne kontrole, sa Nórsko stane bojiskom medzi USA a Ruskom. V záujme Nórska je nejako vyvážiť USA na západe a Rusko na východe, “usudzuje profesor.

Internetové portály predtým oznámili, že štyri americké bombardéry B-1B Lancer budú vo februári rozmiestnené na nórskej vojenskej základni. Táto informácia však nebola oficiálne potvrdená, náčelníčka tlačového oddelenia nórskeho letectva Stine Barclay Gaasland to odmietla komentovať.

V januári ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v priebehu videokonferencie so svojou nórskou kolegyňou Ine Eriksen Søreide vyhlásil, že zvyšovanie vojenskej aktivity Nórska a približovanie infraštruktúry NATO k hraniciam Ruska môžu mať negatívne následky pre Arktídu. Vyslovil tiež nádej na obnovenie dobrých susedských vzťahov medzi oboma krajinami.

Americkí mariňáci trénujú pre boj v arktických podmienkach – zdá sa, že nie proti Kanade

Počas svojej 245-ročnej histórie bol námorný zbor USA nasadený do oblastí, ktoré by sa mohli javiť ako tropické raje, ak by námorníci nemuseli robiť špinavú prácu v boji proti americkým nepriateľom. Extrémne horúčavy a vysoká vlhkosť vzduchu boli nepriateľmi námorných puškárov v mnohých konfliktoch. Teraz už aj príliš silné studené vetry. Preto sa námorná pechota z Marine Rotational Force Europe 21.1 (MRF-E), Marine Forces Europe and Africa nedávno zúčastnili na spoločných operáciách v severnom Nórsku.

Počas každoročného veľkého poľného cvičenia Reindeer II,  vedeného nórskou armádou severne od polárneho kruhu, sa mariňáci a vojaci zúčastnili bilaterálneho arktického výcviku, ktorý zahŕňal nácviky streľby v snehu a na zasneženej strelnici. Námorníci a ich nórski partneri využívali snežnice a bežky, pracovali na udržiavaní streliva v suchu a dokonca sa zaoberali otázkami, ako používať zbrane v prachovom snehu, ako aj čelenie chladným a vlhkým podmienkam. Cvičenia viedli inštruktori nórskej armády.

„Nórsko ponúka náročný terén a jedinečné možnosti výcviku na zdokonalenie našich schopností v chladnom počasí a bojoch v horách, vďaka čomu môžu naše sily bojovať a zvíťaziť v arktických podmienkach,“ uviedol podplukovník Ryan Gordinier, veliteľ 3. práporu, 6. námorného pluku na bilaterálnom cvičení, ktoré sa začalo 23. novembra. „Batalión„ Teufelhunden “sa teší na pokračovanie našich historických vzťahov a na posilnenie spojenectva s nórskou armádou.“

Gordinier dodal, že Nórsko ponúka podmienky, ktoré sa nedajú replikovať na domácich staniciach v kontinentálnych Spojených štátoch, a uviedol, že nasadenie poskytlo námornej pechote skúsenosti s lezením po horách alebo s extrémnymi arktickými teplotami.

To znamenalo prvé striedanie kratších nasadení MRF-E, ktoré námorná pechota prvýkrát ohlásila v auguste 2020. Nasadenie námorných rotačných síl – Európa sa synchronizovalo s arktickým výcvikom nórskych ozbrojených síl, čo poskytlo zvýšenú operačnú flexibilitu námornej pechoty, zatiaľ čo zlepšila interoperabilita a posilnili obranné schopnosti medzi partnerskými silami. Mariňáci sa mohli naučiť cenné lekcie pri práci s extrémnym arktickým a horským terénom.

“Jedným z najdôležitejších poznatkov, ktoré sme sa naučili, je, že potrebujeme vzájomné porozumenie toho, čo znamenajú rôzne vojenské pojmy, aby sme pri vydaní rozkazu mohli obaja konať rovnako,” uviedol generálmajor Lars S. Lervik , náčelník nórskej armády, a brigádnik Pål E. Berglund, veliteľ brigády Sever, nórskej armády. “Úroveň integrácie s nórskou armádou je dnes veľmi dobrá a nikdy predtým som to tak dobre nevidel.”

Mariňáci možno budú chcieť mať pripravenú výstroj a maskovanie pre chladné podmienky. Očakáva sa, že Marine Rotational Force-Europe 21.1 bude v nadchádzajúcom roku pôsobiť v Nórsku niekoľkokrát, pričom väčšia následná rotácia je naplánovaná na začiatok roku 2021. Marine Rotational Force – Europe 21.1 bude plánovať spolu so spojeneckými silami rôzne cvičenia zamerané na ďalšiu interoperabilitu a arktický výcvik.

Americký námorný zbor prechádza transformáciou. V posledných mesiacoch sa služba presunula k deaktivácii všetkých svojich tankových práporov, drastickému zníženiu svojho delostreleckého inventára a nasadeniu nových obojživelných vozidiel na prepravu mariňákov z lode na breh. S potenciálnym bojom peer-to-peer s Čínou vzal americký námorný zbor stránku z jeho minulosti a nedávno znovu aktivoval 1. a 2. prapor podpory počas výsadku. Nie každý boj bude byť pod tropickým slnkom, a preto sú cvičenia ako Sob II také dôležité pre udržanie mariňákov v strehu – aj v hlbokom prachovom snehu.

Maroš Šolc

zdroj: armádny magazín

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d