Liečivé byliny využívali slovanské národy od dávnych čias. Medzi obrovským počtom rastlín existuje niekoľko druhov, ktoré sa od väčšiny odlišujú určitými vlastnosťami.
Charakteristickou črtou tejto skupiny rastlín je ich schopnosť posilniť organizmus, imunitu, a tým zvýšiť odolnosť organizmu voči nepriaznivým faktorom a patogénom. Tieto rastliny, v ktorých sa skrýva veľká sila, sú známe pod spoločným názvom „adaptogény“. V časoch ZSSR ich na západe nazývali „tajnou zbraňou ruských športovcov“.
Vo väčšine rozvinutých krajín sa adaptogény pestujú na špeciálnych plantážach, kde sa kultivujú vysoko výnosné odrody. V prírodných podmienkach sa adaptogény vo väčších objemoch zberajú iba v Rusku. Mnohí svetoví vedci tvrdia, že najefektívnejšie adaptogény rastú práve v Rusku, možno to je vďaka drsným klimatickým podmienkam, alebo na to má vplyv celý rad prirodzených prírodných podmienok.
Použitie adaptogénov umožňuje organizmu prispôsobiť sa takým nepriaznivým faktorom vonkajšieho prostredia, ako je chlad, teplo, ionizujúce žiarenie, nedostatok kyslíka, veľký fyzický stres. Adaptogény spôsobujú v svaloch, pečeni a srdci hromadenie glykogénu a ten je hlavným palivom pre svaly. Adaptogény zvyšujú citlivosť buniek organizmu k vlastným hormónom a nehormonálnym zlúčeninám. Týmto sa stáva regulácia metabolických procesov oveľa presnejšou a rýchlejšou. Priblížime si niekoľko adaptogénov.
- Ľubovník – Hypericum nazývali naši predkovia liekom na 99 chorôb. Posilňuje funkciu energetických staníc buniek – mitochondrií, a to umožňuje zvýšiť svalovú silu, vytrvalosť a odolnosť voči chorobám. Ľubovník stimuluje produkciu mužských pohlavných hormónov – androgénov.
- Schizandra čínska – charakteristickou vlastnosťou schizandry je, že medzi adaptogénmi najviac posilňuje procesy stimulácie v centrálnom nervovom systéme. Pritom je tento účinok natoľko silný, že sa vyrovná niektorým dopingovým preparátom. V medicíne sa schizandra používa na liečbu nervovej depresie a celkovej apatii. Schizandra výrazne zvyšuje kyslosť žalúdočnej šťavy a zlepšuje trávenie, preto sa môže používať na zlepšenie trávenia počas intenzívneho naberania svalovej hmoty. Vplyvom konzumácie plodov schizandry sa zlepšuje mentálna a fyzická výkonnosť, preto sa odporúča hlavne pri nutnosti mobilizácie všetkých fyzických zdrojov.
- Leuzeja šuštivá, inak nazývaná aj maralí koreň, sa odlišuje od ostatných adaptogénov anabolickou aktivitou, preto sa využíva pri budovaní svalovej hmoty. Schopnosť leuzeje zvyšovať syntézu bielkovín priaznivo ovplyvňuje stav pečene, ktorá sa považuje za najväčšie chemické laboratórium v organizme. Pri dlhodobom príjme leuzeje sa zlepšuje krvný obraz – zvyšuje sa počet leukocytov a erytrocytov a zvyšuje sa obsah hemoglobínu. Leuzeja má tiež mierny fyziologický vazodilatačný účinok (rozširujúci krvné riečisko). Pri jej pravidelnej konzumácii dochádza k zväčšeniu cievneho prietoku a zvyšuje sa výkon srdcového svalu (frekvencia srdcového tepu pritom klesá). Leuzeja významne zvyšuje sexuálnu aktivitu mužov, čo je spojené so stimulujúcim účinkom na nervové centrá a zvýšením celkového anabolizmu (metabolizmus spojený so syntézou nových organických látok a tvorbou štruktúr).
- Všehojovec štetinatý – Eleutherococcus senticosus je zaujímavý schopnosťou zlepšovať farebné videnie. Tiež mierne zvyšuje zrakovú ostrosť . Má silnejší antitoxický, antiradiačný, antihypoxický a protistresový účinok ako má ženšeň. Všehojovec sa považuje za prostriedok, ktorý zlepšuje termoreguláciu v dôsledku intenzívnejšej oxidácie glukózy a mastných kyselín. Táto vlastnosť ho umožňuje používať ako prevenciu pred prechladnutím. Vedecké štúdie ukázali vysokú preventívnu efektivitu všehojovca. Počet chorôb spojených s prechladnutím sa v experimentálnej skupine znížilo dvojnásobne v porovnaní s kontrolnou skupinou.
- Ženšen je legendárna rastlina rastúca na Altaji, Sibíri, Číne a v Tibete. Výraznou črtou ženšenu je jeho schopnosť zvýšiť chuť do jedla a v dôsledku toho celkovú hmotnosť. Ženšen mierne zlepšuje trávenie a priaznivo ovplyvňuje pečeň. Znižuje tiež hladinu cukru v krvi, zlepšuje farebné videnie, má antidepresívny, kardiotonický, hypoglykemický a hemostatický účinok, je efektívny pri sexuálnej asténií, je schopný zabrániť vzniku zápalových reakcií a oslabovať účinok mnohých toxických látok.
- Rozchodnica ružová – Rhodiola rosea (Zlatý koreň), taký názov získala vďaka silnému pozitívnemu účinku na organizmus človeka. V dávnoveku posielali čínski cisári špeciálne expedície na Altaj za zlatým koreňom. Existovali celé oddiely pašerákov, ktorí sa venovali výlučne preprave zlatého koreňa cez hranice. Koreň rozchodnice ružovej bol považovaný za veľkú hodnotu, ktorá mnohonásobne prevyšovala cenu zlata. Charakteristickým rysom rozchodnice je to, že silne pôsobí na priečne pruhované svalstvo a tiež na sval srdca. Dokonca aj po jednorazovom príjme rozchodnice sa zvyšuje svalová hmota a vytrvalosť. Zvyšuje sa aj kontraktilita (stiahnuteľnosť) srdcového svalu. Vďaka svojmu posilňujúcemu účinku sa rozchodnica zaraďuje medzi najsilnejšie adaptogény.
- Arália mandžurská – Aralia mandshúrica má silné posilňujúce účinky, silnejšie má iba rozchodnica. Zvyšuje fyzickú aj mentálnu výkonnosť a zvyšuje chuť do jedla. Hypoglykemickým účinkom prevyšuje všetky ostatné adaptogény.
- Sterculia platanolistá – Sterculia platanifolia má posilňujúci a regeneračný účinok podobný účinku všehojovca.
- Oplopanax elatus – podľa posilňujúceho účinku na organizmus je podobný ženšenu. Výluh oplopanaxu sa používa pri asténii, depresívnych stavoch a hypotenzii.
Adaptogény by sa nemali užívať neustále, inak sa organizmus adaptuje k ich pôsobeniu a efekt sa zníži. Keďže adaptogény majú okrem spoločných vlastností aj svoje vlastné vlastnosti, tak rôzne vplývajú na organizmus. Preto sa odporúča kombinovať a meniť rôzne adaptogény, berúc do úvahy tieto ich vlastnosti. Napriek tomu, že adaptogény sú bezpečné a dokonca aj viacnásobné prevýšenie terapeutických dávok nespôsobí vážne následky, mali by sa dodržiavať niektoré preventívne opatrenia. V žiadnom prípade by sa nemali adaptogény užívať 2 až 3 krát denne, ale iba jeden ranný príjem harmonicky zapadá do biorytmu človeka. Viacnásobné denné užívanie s cieľom zvýšiť výkon, môže naopak, výkon aj znížiť.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
Rusko posilňuje vojenský arzenál. Putin ohlásil pokračovanie testov hypersonickej rakety Orešnik
Ruská hypersonická raketa zmobilizovala Kyjev. Zelenskyj žiada Západ o posilnenie vzdušnej obrany
VIDEO: Jeffrey Sachs- Druhá světová válka nikdy oficiálně neskončila – na vině jsou USA
Video: Zatykač na Netanjahua – Bude Západ ďalej dodávať zbrane vojnovým zločincom?
Veľký pozor, ak sa vás „Telegram“ bude niečo pýtať!
Vyhlásenie Rudolfa Huliaka k možnému riešeniu sporu s Dankom
Z V4 BUDE V5? Fico odhalil ambiciózny plán pre Vyšehradskú skupinu
Kremeľ varuje Britániu: “teraz ste vo vojne!“
Putinova bojovná veta „ešte sme ani nezačali“ dnes nadobudla nový význam
Nešťastný závod v Dnipre stále stráži kordón SBU – nikto sa nesmie dozvedieť o škodách
Video: Napínavý vzdušný útok ruských stíhačiek pod paľbou systému protivzdušnej obrany Patriot
zo sekcie
Prírodné stimulátory
Prírodné stimulátory
Prírodné stimulátory