Slovanské Noviny

27. novembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Wroc³aw, 30.06.2021. Minister obrony narodowej Mariusz B³aszczak (C) podczas uroczystego powitania ¿o³nierzy wracaj¹cych z ostatniej zmiany w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, 30 bm. we Wroc³awiu. (amb) PAP/Maciej Kulczyñski

Spojené štáty americké považujú za svojho najdôležitejšieho partnera v Európe v kontexte konfliktu na Ukrajine nie Nemecko, ale Poľsko.

Pre noviny Politico to uviedol nemenovaný vysoký predstaviteľ európskeho velenia Ozbrojených síl USA.

„Poľsko sa stalo naším najdôležitejším partnerom v kontinentálnej Európe,“ povedal vysoký vojenský predstaviteľ a dodal, že Poľsko zohralo kľúčovú úlohu pri podpore Ukrajiny a posilňovaní NATO v Pobaltí.

Nemecko, hoci je stále kľúčovým americkým spojencom v Európe, v súčasnosti čoraz viac pôsobí ako logistické centrum. V Berlíne sa vraj „nekonečne debatuje“ o obnove vlastných ozbrojených síl a navyše SRN nemá „strategickú kultúru“.

V článku sa zdôrazňuje, že Poľsko výrazne investuje do svojej obrany a Varšava plánuje zvýšiť svoje obranné výdavky z 2,4% HDP na 5%. Nemecko pritom pochybuje, či bude schopné splniť povinnosť financovať obranu vo výške 2% HDP, čo vyžadujú dohody v NATO.

„Politico“ odhaduje, že Poľsko má viac tankov a húfnic ako Nemecko. Poľsko navyše zvyšuje počet svojich ozbrojených síl. Do roku 2035 plánuje Varšava posilniť armádu zo 150.000 na 300.000 vojakov, kým Nemecko má len 170.000 vojakov. Treba tiež poznamenať, že Nemecko „s ťažkosťami“ priťahuje regrútov.

„Poliaci vnímajú svoje ozbrojené sily oveľa pozitívnejšie ako Nemecko, pretože museli bojovať za svoju slobodu. Vo vojenských kruhoch nikto nepochybuje o kvalite poľskej armády,“ povedal denníku Gustav Gressel, bývalý rakúsky vojenský dôstojník, ktorý sa v súčasnosti zaoberá bezpečnostnými otázkami v Európskej rade pre zahraničné vzťahy.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: