Slovanské Noviny

15. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Poľskú rafinériu PKN Orlen likvidujú vysoké ceny ropy po tom, ako Varšava zakázala dodávky lacnej ruskej ropy. Generálny riaditeľ ropného koncernu vyzval sprísniť protiruské sankcie napriek miliónovým stratám kvôli alternatívnym dodávkam

Petrochemický závod Orlen pokračoval v dovoze ruskej ropy na svoj domáci trh až do februára. A to napriek pôvodnému prísľubu Poľska zastaviť dovoz ruskej ropy do konca minulého roka.

Zákaz dodávok ruskej ropy stojí poľskú rafinérsku spoločnosť PKN Orlen milióny dolárov denne. Firma uvádza, že má problém zháňať alternatívne dodávky pre svoju českú rafinériu v Litvínove, píše na svojom webe denník Financial Times.

Podľa generálneho riaditeľa poľskej firmy Daniela Obajteka by protiruské sankcie mali byť prísnejšie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Obajajtek hovorí o strate asi 27 miliónov dolárov denne. Na vine je podľa neho cenový rozdiel asi 30 dolárov za barel medzi lacnejšou ruskou ropou a alternatívnymi dodávkami.

„Nenazýval by som to stratou: Ide o nepodporovanie Ruska,“ povedal Obajtek britskému listu. „Toto sú trhové náklady a platí pre každú spoločnosť, ktorá nedováža ropu z Ruska,“ uviedol.

Dodal však, že jeho podnik stále používa ruskú ropu privádzanú potrubím cez sieť Družba pre českú rafinériu v Litvínove, na ktorú sa doteraz nevzťahovali sankcie, a to napriek tomu, že vláda vo Varšave presadzuje prísnejšie sankcie Únie voči Moskve.

„Kompletná náhrada ruskej ropy vyžaduje zlepšenie logistiky dodávok ropy, na čom pracujeme s českou vládou,“ povedal Obajtek FT.

Orlen tiež pokračoval v dovoze ruskej ropy na svoj domáci trh až do februára. A to napriek pôvodnému prísľubu Poľska zastaviť dovoz ruskej ropy do konca minulého roka. Minulý mesiac Orlen oznámil, že ukončil svoju poslednú zmluvu s ruskou spoločnosťou Tatnefť s tým, že to nemohol urobiť skôr bez toho, aby riskoval ruskú žalobu za porušenie podmienok zmluvy.

Európska únia v minulom roku zakázala dovoz ropy z Ruska po mori. Do zákazu ale nezahrnula ropu prepravovanú po súši cez sieť ropovodov Družba, ktorá spája Rusko s Poľskom a niekoľkými ďalšími krajinami Európskej únie vrátane Slovenska a Česka.

Kým Orlen sa sám snaží stať sa od Ruska nezávislým, tak ruské ropné spoločnosti podľa Obajteka stále „zaplavujú Európu petrochemickými produktmi“ a ďalšími ropnými derivátmi napriek sankciám Európskej únie, ktoré majú znížiť schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine.

Vymenoval niekoľko medzier, ktoré umožnili ruskému ropnému sektoru naďalej zarábať „slušné peniaze“ z Únie. Konkrétne dôkazy o porušovaní sankcií však neuviedol.

„Ak to zhrnieme, myslím si, že sankcie by mali byť prísnejšie. Nemal by to byť len trik, ako zlepšiť mediálny obraz Európy,“ povedal Obajtek.

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.