Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Upozornenie: Tento prenikavý článok od Maria Dinucciho, ktorý bol prvýkrát uverejnený 12. marca 2022, bol predmetom cenzúry.

Dnes sú nebezpečenstvá vojenskej eskalácie neopísateľné. To, čo sa teraz deje na Ukrajine, má vážne geopolitické dôsledky. Mohlo by nás to priviesť k scenáru tretej svetovej vojny, varuje autor.

8. marca, po krátkom zverejnení na internete, nechala redakcia Manifestu zo dňa na deň zmiznúť rubriku Umenie vojnyaj z papierového vydania, pretože som odmietol vyhovieť smernici Ministerstva pravdy a požiadal som o diskusia o ukrajinskej kríze.

Tým sa končí moja dlhoročná spolupráca s týmito novinami, v ktorých som vyše desať rokov uverejňoval rubriku, oznámil Manlio Dinucii.

Strategický plán Spojených štátov proti Rusku bol vypracovaný pred tromi rokmi Rand Corporation(manifest, Rand Corp: ako zvrhnúť Rusko, 21. mája 2019).

Rand Corporation so sídlom vo Washingtone, DC, je „globálna výskumná organizácia, ktorá vyvíja riešenia politických výziev“: má armádu 1 800 výskumníkov a ďalších špecialistov z 50 krajín, ktorí hovoria 75 jazykmi, rozmiestnených v kanceláriách a iných lokalitách na severe. Amerika, Európa, Austrália a Perzský záliv. Americkí zamestnanci spoločnosti Rand žijú a pracujú vo viac ako 25 krajinách.

Rand Corporation, ktorá sa označuje ako „nezisková, nestranícka organizácia“, je oficiálne financovaná Pentagonom, americkou armádou a letectvom, národnými bezpečnostnými agentúrami (CIA a inými), agentúrami v iných krajinách a mocnými mimovládnymi organizáciami. .

Rand Corp. je hrdý na to, že pomohol navrhnúť stratégiu, ktorá umožnila Spojeným štátom vyjsť víťazne zo studenej vojny a prinútila Sovietsky zväz spotrebovať svoje zdroje v vyčerpávajúcej vojenskej konfrontácii. Tento model inšpiroval nový plán vypracovaný v roku 2019: „Overextending and Unbalancing Russia“, tj prinútiť protivníka, aby sa preťažil, aby ho vyviedol z rovnováhy a zrazil ho.

Toto sú hlavné línie útoku načrtnuté v pláne Rand, na ktorom sa Spojené štáty v posledných rokoch skutočne posunuli.

Predovšetkým – plán stanovuje – Rusko musí byť napadnuté na tej najzraniteľnejšej strane, na tej, ktorá je jeho ekonomikou silne závislá od vývozu plynu a ropy: na tento účel sa musia použiť obchodné a finančné sankcie a zároveň musí byť Európa s cieľom znížiť dovoz ruského zemného plynu a nahradiť ho americkým skvapalneným zemným plynom.

V ideologickej a informačnej oblasti je potrebné podnecovať vnútorné protesty a zároveň podkopávať obraz Ruska navonok.

Vo vojenskej oblasti je potrebné pôsobiť tak, aby európske krajiny NATO zvýšili svoje sily v protiruskej funkcii. USA môžu mať vysokú pravdepodobnosť úspechu a vysoké výhody s miernym rizikom, ak budú viac investovať do strategických bombardérov a rakiet dlhého doletu namierených proti Rusku.

Rozmiestnenie nových jadrových rakiet stredného doletu v Európe namierených proti Rusku im zaručuje vysokú pravdepodobnosť úspechu, no prináša so sebou aj vysoké riziká.

Kalibráciou každej možnosti na dosiahnutie požadovaného účinku – uzatvára Rand – Rusko nakoniec zaplatí najvyššiu cenu v konfrontácii s USA, ale USA a ich spojenci budú musieť investovať veľké zdroje, aby ich odklonili od iných cieľov.

Ako súčasť tejto stratégie – predpovedal plán korporácie Rand na rok 2019 –

poskytnutie smrtiacej pomoci Ukrajine by využilo najväčšiu vonkajšiu zraniteľnosť Ruska, ale akékoľvek zvýšenie zbraní a vojenského poradenstva dodaných Spojenými štátmi Ukrajine by sa muselo starostlivo kalibrovať, aby sa zvýšili náklady Ruska bez toho, aby vyvolal oveľa väčší konflikt, v ktorom by Rusko vďaka svojej blízkosti malo významné výhody

Presne tu – v tom, čo Rand Corporation nazvala „najväčším vonkajším zraniteľným bodom Ruska“, využiteľným vyzbrojením Ukrajiny spôsobom „nasmerovaným na zvýšenie nákladov pre Rusko bez vyvolania oveľa väčšieho konfliktu“ – došlo k roztržke.

Zachytené v politickom, hospodárskom a vojenskom zovretí, ktoré USA a NATO čoraz viac sprísňovali, ignorujúc opakované varovania Moskvy a návrhy na rokovania, reagovalo Rusko vojenskou operáciou, ktorá zničila viac ako 2000 vojenských zariadení na Ukrajine, ktoré boli v skutočnosti postavené a kontrolované nie kyjevským režimom, ale príkazmi USA-NATO.

Článok, ktorý pred tromi rokmi informoval o pláne Rand Corporation, sa skončil slovami: „Možnosti v pláne sú skutočne len variantmi tej istej vojnovej stratégie, ktorej cenu v podobe obetí a rizík platíme my všetci“.

My, Európania, to teraz platíme a budeme to platiť čoraz drahšie, ak budeme naďalej postradateľnými pešiakmi v stratégii USA – NATO.

Manlio Dinucci

O autorovi: Manlio Dinucci, ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

Tento článok bol pôvodne publikovaný v taliančine na Il Manifesto.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: