Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čaputová je nešťastná, že vláda s ňou vypiekla a nemôže robiť obštrukcie. Zmenou štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS) vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá pred tým zvažovala prenechanie menovania nového riaditeľa tajnej služby na svojho nástupcu.

Námestníkom riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) sa vo štvrtok stal Pavol Gašpar. TASR o tom informovala hovorkyňa SIS Katarína Némová. Ako vyplýva zo stanoviska, vo funkcii získal kompetencie riaditeľa spravodajskej služby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Menovaný bol uvedeným dňom v súlade so štatútom Slovenskej informačnej služby poverený výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby ako osoba navrhnutá vládou SR prezidentke SR na vymenovanie do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby,“ uviedla Némová.

Gašpara vo februári vláda navrhla na riaditeľa SIS. Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že zvažuje prenechanie menovania nového riaditeľa tajnej služby na svojho nástupcu. Vláda následne schválila zmenu štatútu SIS.

V stredu (6. 3.) vláda Gašpara odvolala z pozície štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR.

Čaputová: Zmenou štatútu vláda prevzala zodpovednosť za fungovanie SIS

Zmenou štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS) vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky a prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS. V reakcii na to, že Pavol Gašpar sa stal vo štvrtok námestníkom SIS, to v stanovisku uviedla hlava štátu Zuzana Čaputová. Stanovisko pre TASR poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

„Je zjavné, že zmenou štatútu SIS vláda obišla menovaciu právomoc prezidentky. Na takýto poľutovaniahodný postup neexistoval žiaden dôvod a, žiaľ, neexistuje naň ani účinný právny prostriedok nápravy. Týmto krokom vláda prevzala plnú zodpovednosť za fungovanie SIS,“ reagovala prezidentka.

PS sa pre zmeny v SIS obráti na tajnú službu aj na prokuratúru

Progresívne Slovensko (PS) listom požiada Slovenskú informačnú službu (SIS), aby jej aktuálne vedenie odtajnilo vládou schválenú zmenu štatútu, ktorá má súvisieť práve so zmenami vo vedení tajnej služby. Podá aj podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila zákonnosť zmien. PS hovorí o obchádzaní zákona a riziku izolácie slovenskej tajnej služby v medzinárodnom kontexte. Predstavitelia hnutia tak reagovali na informáciu, že Pavol Gašpar sa stal námestníkom SIS a dostal poverenie tajnú službu riadiť.

Poslankyňa Národnej rady SR za PS Zuzana Števulová tvrdí, že verejnosť má právo na informácie o personálnych zmenách vedenia tajnej služby. „Preto sme pripravili žiadosť pre SIS,“ informovala na tlačovej konferencii s tým, že ju v piatok (8. 3.) podajú a oficiálne požiadajú o odtajnenie zmeny štatútu SIS.

„Dávame podnet aj na GP, aby preskúmala, či doplnenie štatútu nie je v rozpore so zákonom o SIS. V prípade, že to bude potrebné, obrátime sa v tejto veci aj na Ústavný súd SR,“ dodala.

„Dozvedeli sme sa, že spravodajská služba, hlavná najvýznamnejšia spravodajská služba republiky, má nového riaditeľa. Nedozvedeli sme sa to na základe menovacieho ceremoniálu v prezidentskom paláci, tak ako predpokladá zákon. Dozvedeli sme sa to cez tlačovú správu,“ reagoval predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. Kritizoval spôsob výmeny, pochybuje aj o Gašparových odborných predpokladoch.

Kolíková zvolá mimoriadny výbor k SIS, aby sa Gašpar predstavil

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS) zvolá na pondelok (11. 3.) mimoriadne rokovanie kontrolného výboru na činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce, aby sa nový námestník Pavol Gašpar predstavil členom výboru a zároveň predstavil svoje ciele pri vedení SIS. Kolíková o tom informovala na sociálnej sieti.

„Ako predsedníčka kontrolného výboru pre SIS zvolávam mimoriadne rokovanie výboru na pondelok o 13.00 h, aby sa členom výboru predstavil nový námestník SIS Pavol Gašpar, ktorý bol poverený riadením Slovenskej informačnej služby a rovnako, aby predstavil svoje ciele pri vedení SIS,“ uviedla.

Trvá na presvedčení, že zmena štatútu, na základe ktorej je Gašpar poverený vedením SIS, je v rozpore so zákonom a očakáva, že príslušné orgány v dohľadnej dobe urobia v tejto súvislosti nápravu.

Poslanec parlamentu František Majerský (KDH) v súvislosti so zmenami vo vedení Slovenskej informačnej služby (SIS) podporí zvolanie mimoriadneho kontrolného výboru na činnosť SIS. Bude požadovať jasné vysvetlenie, ako mohol Pavol Gašpar získať previerku a dostať sa do vedenia SIS.

„Svojím rozhodnutím obísť prezidentku, zmeniť štatút SIS a natlačiť Pavla Gašpara do vedenia SIS vláda Smeru, Hlasu a SNS opäť raz ničí našu reputáciu v zahraničí a do funkcií dosadzuje lojálnych ľudí bez skúseností, miesto odborníkov,“ dodal Majerský.

Člen vedenia KDH Viliam Karas zároveň podotkol, že koalícia pokračuje v znižovaní dôvery v inštitúcie tak na medzinárodnej, ako aj vnútroštátnej úrovni. Pýta sa, ako možno od občanov žiadať, aby rešpektovali zákony a dôverovali tomu, že si štátne orgány budú riadne plniť svoje povinnosti.


Zdroj: pluska.sk (1), (2), (3) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d