Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak by vypukla vojna medzi Západom a Ruskom, nakoniec by skončila ako jadrová, uviedol český generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálneho štábu Armády ČR pre magazín Echo24.

„Moje hodnotenie sa nebude stopercentne kryť s hodnotením politickej reprezentácie, u nás aj v zahraničí. Spočiatku všetci boli nadšení. Niektorí dokonca predpovedali, že ruská armáda na Ukrajine do pár týždňov skolabuje, potom že jej čo nevidieť dôjdu rakety. Súbežne s tým sa nám hovorilo, že Putin umiera, krúti sa mu noha a trasie sa mu ruka. To šlo od Ukrajincov a všetci vedeli, že to sú nezmysly, napriek tomu ich verejne prezentovali. V zásade to isté sa opakovalo s ukrajinskou protiofenzívou vlani v lete. Keby sme na chvíľu odhliadli od kvality zbraní a zmerali sily oboch strán, tak predsa pred rokom bolo jasné, že ani jedna z nich v tej chvíli nemá výraznú prevahu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po celú dobu boli oba kontingenty vojsk približne rovnako silné. A to nehovorím o ruských zálohách. Aj z aktuálneho pomeru síl na fronte muselo byť zrejmé, že ak chce Ukrajina dosiahnuť nejaký skutočne významný úspech, musí sústrediť svoje sily na jeden hlavný smer a nemôže vyslať proti Rusom divízie, armádne zbory na širokom úseku frontu na troch smeroch, pretože jednoducho nebude schopná prevahu vytvoriť. Áno, respektíve má sa urobiť jeden hlavný smer útoku a jeden vedľajší. Ale Ukrajina sa správala vlastne rovnako ako Rusi na začiatku svojej agresie. Rusi pred dvoma rokmi tiež predpokladali, že sa Ukrajina zrúti a vzdá, a svoj nápor nekoncentrovali tak, ako by mali,“ konštatuje na úvod rozhovoru český generál.

„Rusi v prvej fáze (terajšie ofenzívy) budú chcieť dokončiť obsadenie Doneckej oblasti. Luhanskú už skoro celú majú, neskôr budú chcieť mať celú Záporožskú a Chersonskú oblasť. Určite sa pokúsia aj o Odesu a prepojenie do Podnesterska,“ myslí si Šedivý.

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý nedávno po samite členských štátov EÚ naznačil, že by štáty NATO mohli poslať na Ukrajinu svojich vojakov, nepovažuje za balónik, ale skôr balón.

„Macron to nemal predrokované a keď to Robert Fico pred stretnutím v Paríži zverejnil, nabehli sme na Fica a urobili z neho hlupáka. Pritom Fico konal v podstate racionálne. Bude sa debatovať o tomto, tak zvolám bezpečnostnú radu štátu, kde sa budeme radiť o tom, čo mám v Paríži povedať. O Macronovom nápade si myslím, že ho nemal premyslený,“ uviedol ďalej pre Echo24.

Na otázku, či sa dá takýto nápad premyslieť tak, aby sa neskončil katastrofou, odpovedal, že sa „musí rátať s tým, že sa to katastrofou skončí“.

Aj keby tam Francúzi poslali jednotky, ktoré by nešli na front, ale obsluhovali napríklad húfnice Caesar, stanú sa okamžite súčasťou konfliktu, uviedol generál. Domnieva sa, že by to pre Rusov nebolo odstrašením aby si nedovolili na tieto jednotky zaútočiť, naopak, ešte by vypísali odmenu pre svojich vojakov, podobne ako to bolo v prípade Leopardov či Abramsov. Uviedol, že USA či Nemecko na tento nápad povedali nie, podobne reagovali aj menšie štáty NATO či generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

V závere konfliktu Západu a Ruska by sa použili jadrové zbrane, tvrdí. Použitie taktických jadrových zbraní by bola len prvá časť konfliktu. „Keď sa bojuje, tak ten, kto prehráva, používa silnejší a silnejší kaliber, aby sa vyhol porážke. Vo finále by sa použili aj strategické jadrové zbrane,“ povedal v rozsiahlom rozhovore pre magazín Echo24.

Zdroj: echo24.cz / pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d