Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Virológovia popierajú, že by nový kmeň COVID-19 spôsobil v Číne vlnu zápalu pľúc.

V severných provinciách Číny existuje infekcia neznámeho pôvodu, informuje WHO. Väčšinou sú postihnuté deti. Predpokladá sa, že je to spôsobené sezónnymi patogénmi, ktoré spôsobujú zápal pľúc, ako aj zrušením obmedzení proti COVID-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nemocnice sú preplnené

WHO od polovice októbra pozoruje nárast počtu detských zápalov pľúc v severných oblastiach Číny. Štátny výbor pre zdravotníctvo Čínskej ľudovej republiky preveril tlačovú konferenciu pre miestne médiá a poskytol niektoré podrobnosti. Informácie o tom zverejňuje zdroj Medzinárodnej spoločnosti pre infekčné choroby ProMED, ktorý denne monitoruje situáciu vo svete.

“Detské nemocnice v Pekingu, Liaoningu a ďalších mestách sú preplnené, školy sú na pokraji zatvorenia. Rodičia majú obavy, že úrady epidémiu taja,” uvádza sa v správe ProMED s odvolaním sa na FTV News.

“Je tu veľa hospitalizácií. Nie je žiadny kašeľ ani iné príznaky, len vysoká teplota, horúčka a často aj konsolidácia pľúc,” cituje televízny kanál slová obyvateľa Pekingu.

V provincii Liaoning je situácia vážna. Pohotovosť v Dalianskej detskej nemocnici to nezvláda, pacientom dávajú infúzne kvapky. V centrálnych nemocniciach a centrách tradičnej medicíny sú rady. „Čakajú dve hodiny, všetci pracujeme na pohotovosti, nie je tam žiadna ambulancia,“ hovorí zamestnanec nemocnice v Daliane.

Školské vyučovanie bolo zrušené, deti aj učitelia sú chorí. Dan Silver z ProMED verí, že ide o veľké prepuknutie neznámeho respiračného ochorenia. Kedy to začalo, nie je jasné. Medzi Pekingom a Liaoningom je 800 kilometrov. Ako sa infekcia šírila tak rýchlo, je záhadou. ProMED čaká na ďalšie informácie.

“Je príliš skoro robiť závery. Ale ako povedal môj kolega virológ, “pandemické hodiny tikajú.” Len nevieme, koľko je hodín,“ povedal Silver.

Podľa informácií z Číny

WHO poslala do Pekingu oficiálnu žiadosť o epidemiologické a klinické informácie, ako aj laboratórne výsledky a dominantné respiračné kmene.

Údaje boli poskytnuté vo štvrtok. Ohnisko je spôsobené predovšetkým baktériou Mycoplasma pneumoniae. Jeho obeh bol zaznamenaný už v máji. Od októbra sa pridali kmene ľudského respiračného syncyciálneho vírusu, adenovírusu a chrípky. Stalo sa to o niečo skôr ako zvyčajne a je to zrejme spôsobené zrušením obmedzení Covid.

Čínske úrady popierajú čokoľvek neobvyklé. Neboli zistené žiadne nové patogény. Nárast incidencie nepovedie k preplneniu nemocníc.

Mycoplasma pneumoniae, ktorá spôsobuje detský zápal pľúc, sa dá liečiť antibiotikami. WHO napriek tomu odporúča prijať opatrenia proti šíreniu patogénov: očkovanie vrátane chrípky a COVID-19, zostať doma pri prvých príznakoch, udržiavať vzdialenosť medzi ľuďmi, nosiť masky na preplnených miestach, vetrať miestnosti a často si umývať ruky.

Odborníci hovoria o novom kmeni COVID-19

“Pozorovaný nárast detských akútnych respiračných vírusových infekcií v Číne je pravdepodobne spojený s vlnou bežných sezónnych vírusových infekcií – RSV, chrípky, rinovírusu. To sa očakávalo, najmä vzhľadom na “nedostatok imunity”, ktorý vyplynul z dlhodobého prísneho lockdown, ktorý chránil deti pred bežnými patogénmi,“ – hovorí profesor Ben Marais z Inštitútu infekčných chorôb na univerzite v Sydney.

Odborníci, ktorých oslovilo Science Media Center of Australia, nevidia dôvod na paniku. Poukazujú na to, že toto je prvá zima po karanténe, ktorej Čína čelí otvorenými hranicami. Zdôrazňujú však, že ešte neexistuje úplný obraz.

“Vypuknutie by mohlo byť dôsledkom toho, že ľudia sa viac socializujú. Ale na základe predbežných údajov sa nič neobvyklé nedeje. Neexistuje žiadny dôkaz, že je to dôsledok nového kmeňa COVID-19,” zdôrazňuje Bruce Thompson z University of Melbourne, riaditeľ Školskej lekárskej vedy.

Podľa Roberta Booya, špecialistu na infekčné choroby zo Sydney, skutočnosť, že výskyt choroby obchádza dospelých, ktorí majú silnejší imunitný systém, naznačuje už známy patogén. Rovnaký názor má aj virológ Vinod Balasubramaniam z Monash University v Malajzii.

Nový patogén by infikoval veľa dospelých, pretože ľudia sa s ním predtým nestretli,” vysvetľuje.

Ďalším možným faktorom je rezistencia mykoplazmy na antibiotiká, čo dokazujú údaje z Taiwanu, dodáva Raina McIntyre z University of New South Wales.

Ako zdôrazňujú odborníci, monitoring infekčných chorôb, vybudovaný počas pandémie, situáciu zvláda. Peking má podľa vedcov veľmi dobrý systém a nový patogén tam bude možné identifikovať rýchlejšie ako vo Wu-chane. Situáciu navyše monitorujú prostredníctvom systému včasného varovania EPIWATCH a všade bol tento rok pozorovaný nával respiračných ochorení a zápalov pľúc.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.