Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Orbán poslal list šéfovi Európskej rady a vedúcim predstaviteľom EÚ. Informoval ich v ňom o svojom stretnutí s Putinom, ktorého výsledkom je podľa neho väčšia šanca na prímerie a cestu k mierovým rokovaniam.

Šéf maďarskej vlády zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu zameranú na presadzovanie mieru. Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Maďarský premiér Viktor Orbán v liste, ktorý v utorok získala agentúra DPA, zdôvodnil svoju neohlásenú cestu do Ruska ekonomickými dôsledkami vojny na Ukrajine na Európsku úniu, píše TASR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Negatívne hospodárske dôsledky vojny predstavujú veľkú záťaž pre každodenný život našich občanov a pre konkurencieschopnosť EÚ,“ uviedol Orbán v správe z 5. júla adresovanej predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom EÚ.

Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Išlo o Orbánovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Maďarsko je podľa DPA v EÚ vnímané ako krajina blízka Rusku a – ako pokračuje nemecká tlačová agentúra – Orbánova správa vo veľkom prebrala Putinov pohľad na vojnu na Ukrajine a zdieľala nerealisticky vysoké ruské odhady ukrajinských obetí.

Ruský prezident podľa Orbána verí, že v súvislosti s vojnou hrá čas v prospech Ruska. Straty ukrajinskej armády odhaduje ruský líder na 40- až 50-tisíc vojakov mesačne. Putina podľa neho prekvapilo, že Ukrajina neprijala nedávnu ponuku Kremľa na prímerie a mierové rokovania.

Maďarský premiér zopakoval Putinove očakávania o rapídnom kolapse Ukrajiny v nadchádzajúcich mesiacoch.

Ruský prezident stále spája podmienky, ktoré určil na ukončenie vojny, s myšlienkou, že by bolo lepšie ich prijať skôr, než sa situácia na Ukrajine ešte viac zhorší, píše DPA.

Maďarský premiér dodal, že Rusko – podľa Putina – je pripravené súhlasiť len s podmienkami stanovenými počas rokovaní v Istanbule v apríli 2022, „najmä s piatym článkom dokumentu, ktorý špecifikuje medzinárodné bezpečnostné záruky, ktoré sa majú poskytnúť Ukrajine“. To sa týka veta pre tzv. bezpečnostných garantov pre Ukrajinu v prípade použitia sily proti nej. Rusko presadzovalo úsilie byť jedným z týchto garantov.

V liste sa ďalej uvádza, že Moskva je pripravená „vymeniť si názory“ na tzv. mierový návrh, ktorý predložili Čína a Brazília. Tento „návrh“ predpokladá „mierové rozhovory“ medzi Ukrajinou a Ruskom a vôbec sa nezmieňuje o potrebe obnoviť územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny.

Zvyšok listu Orbán venoval opakovaniu svojich argumentov, že Európa potrebuje mier pre hospodársku prosperitu a že šance na mier sa znižujú, pretože „diplomatické kanály sú zablokované a medzi stranami neexistuje priamy dialóg“.

Orbán vo svojom liste napísal lídrom EÚ, že na základe jeho rozhovorov s Putinom, je teraz väčšia šanca na prímerie a cestu k mierovým rokovaniam.

Premiér Maďarska zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu pri presadzovaní prímeria na Ukrajine, keďže Spojené štáty sa čoraz viac sústreďujú na nadchádzajúce prezidentské voľby.

„Politické vedenie poskytované Spojenými štátmi je obmedzené vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň,“ poznamenal podľa DPA premiér Orbán.


Zdroj: cas.sk / pravda.com.ua / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.