Slovanské Noviny

4. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Evropský parlament a členské státy v sobotu potvrdily text, který se velmi blíží prosincovému kompromisu mezi sedmadvacítkou. Dohodnutý dokument zahrnuje požadavky Berlína a znamená automatickou povinnost snižování dluhu a deficitu těch zemí, jejichž míra zadlužení přesahuje 60 % HDP. Píše o tom francouzský ekonomický deník Les Echos.

Na konci 16hodinového maratonu vyjednávání vedeného belgickým ministrem financí Vincentem Van Peteghemem Evropský parlament a členské státy EU dospěly k dohodě o nových rozpočtových pravidlech EU.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nová pravidla…zajistí vyvážené a udržitelné veřejné finance, posílí zaměření na strukturální reformy a podpoří investice, růst a tvorbu pracovních míst v celé EU,“ řekl belgický ministr. Nová pravidla by měla zajistit, že členské země budou investovat do prioritních oblastí určených Bruslem, jako je klima a digitální přechod, energetická bezpečnost nebo obrana.

Původní návrh Komise z dubna 2023 poskytl členským státům větší flexibilitu při definování jejich rozpočtové trajektorie na základě analýzy udržitelnosti dluhu a čistých primárních výdajů jako klíčového ukazatele. Sedmadvacítka ale loni v prosinci přišla s mnohem restriktivnějšími opatřeními.

Německu a jeho takzvaným „šetřivým“ spojencům se podařilo prosadit automatické snižování dluhu a deficitu v jednotlivých zemích. Jak píše server Politico, podle podmínek dohody budou členské země i nadále povinny předkládat Komisi národní střednědobé fiskální strukturální plány.

Ty, jejichž vládní dluh přesahuje hranici 60 procent hrubého domácího produktu nebo kde schodek veřejných financí přesahuje 3 procenta HDP, obdrží od Komise „referenční trajektorii,“ dosud známou jako „technická trajektorie“, která načrtne cestu k dosažení „obezřetné“ úrovně dluhu do čtyř let. Vlády budou moci požádat o prodloužení čtyřletého adaptačního období na maximálně sedm let, pokud provedou určité reformy a investice, uvádí prohlášení.

Prozatímní dohodu nyní musí schválit výbor stálých zástupců členských zemí v Radě a parlamentní výbor pro hospodářské záležitosti, než projde formálním hlasováním v Radě i europarlamentu.

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d