Slovanské Noviny

2. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenskí pestovatelia zemiakov upozorňujú na veľký paradox týchto dní: hoci je sezóna zemiakov v plnom prúde, v obchodoch sa vo veľkom predávajú aj tie  z dovozu. Pritom domáci pestovatelia vedia slovenskými zemiakmi zásobovať trh až do Vianoc – a to bez nutnosti zvýšeného importu produkcie zo zahraničia. Vyzývajú preto spotrebiteľov, aby čo najviac nakupovali práve zemiaky zo Slovenska. 

Zber a triedenie skorých zemiakov v obci Malý Cetín pri Nitre. Zemiaky (lat. Solanum tuberosum) patria medzi najvýznamnejšie po¾nohospodárske plodiny na celom svete s výnimkou trópov, arktických a subarktických oblastí. Malý Cetín, 8. júl 2020. Foto: SITA/Martin Havran

Slováci v tomto roku pestujú zemiaky na výmere presahujúcej 5300 ha. Klimatické zmeny a výkyvy počasia pocítili pestovatelia najmä počas leta, keď vysoké teploty a chýbajúca vlaha brzdili rast zemiakov. Poľnohospodári vhodne nastavenými závlahami nakoniec tieto nástrahy prekonali a už niekoľko týždňov zemiaky zbierajú. Paradoxne, hoci sa im podarilo vypestovať kvalitnú úrodu, majú teraz problémy s jej predajom. V obchodoch sa totiž vo veľkom ponúkajú aj zemiaky z dovozu. Aktuálne čísla Štatistického úradu uvádzajú, že v máji sa k nám najviac dovážali zemiaky z Francúzska (za takmer 900 tisíc eur), Nemecka (dovoz za 380 tis. eur), Grécka (dovoz za 256 tisíc eur) a Českej republiky (dovoz za 254 tisíc eur). Celkový dovoz zemiakov od januára do mája tohto roka bol v hodnote presahujúcej 11 mil. eur.

Zemiaky zo slovenskej produkcie ešte nie sú vhodné na uskladnenie. Svojou prvotriednou kvalitou a čerstvosťou sú určené na priamy predaj. Aj preto potrebujú naši pestovatelia svoju úrodu predať a nie sa pozerať, ako sa v obchodoch hromadí produkcia aj z európskych krajín. Chcú zabrániť situácii z minulosti, keď síce zemiaky vypestovali, ale ich reálne nevedeli predať, a tak im časť produkcie nakoniec zhnila v skladoch. Problémom s odbytom chcú zabrániť či už veľkí alebo aj malí pestovatelia“, hovorí podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Navyše, v prípade uprednostnenia domácej výroby sa bavíme aj o tak žiadnej zelenej karte pre poľnohospodárstvo – domáca produkcia bude vždy ekologickejšia, keďže odpadajú náklady na stovky až tisíce kilometrov dlhú dopravu a produkciu CO2 do krajiny, v ktorej sa cudzie zemiaky nakoniec predajú. Poľnohospodári preto apelujú aj na zákazníkov, aby uprednostňovali domácu kvalitu a do nákupných košíkov vkladali slovenské zemiaky z novej úrody.

Zemiaky sú pritom komoditou, ktorú naši producenti vedia a chcú pestovať. Pri predpokladanom oseve 5 350 ha by sa celková produkcia zemiakov mohla v tomto roku pohybovať v rozmedzí 120 tisíc  až 147 tisíc ton. Oproti sezóne 2019/2020 (166 195 t) by to predstavovalo pokles o 11,52 % až 27,87 %.

Naša sebestačnosť v produkcii zemiakov sa nachádza pod 50%. Aj zvýšeným predajom slovenských zemiakov počas sezóny, keď sú dostupné, sa môže potravinová sebestačnosť krajiny v tejto plodine zvýšiť. Domácich pestovateľov bude viac motivovať k pestovaniu zemiakov a investovaniu do techniky, technológií a skladov, keď budú vidieť, že o ich zdravú a kvalitnú úrodu majú Slováci záujem.

Jana Holéciová
www.sppk.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d