Výskum vôd na Slovensku
Voda a jej kolobeh sú významnou zložkou prírodného prostredia, ako aj základnou podmienkou udržania života a jedným z dôležitých činiteľov, ktoré určujú hospodársky rozvoj. Ďalekosiahle, mnohostranné a veky trvajúce sú vzťahy medzi vodou a človekom na našej planéte, určované výsledkom jeho ustavičného boja o vodu a proti vode. Tento prírodný živel, do ktorého vložil toľko svojich nádejí a od ktorého zažil toľko hrôz, tragédií, hlboko ovplyvňuje jeho činnosť aj v súčasnosti.
Zložitý mechanizmus kolobehu vody, tento obdivuhodný jav cirkulácie obrovských más ovzdušných, povrchových a podzemných vôd v mnohotvárnej zložitosti v priestore a čase, bol dlho záhadou. Človek si ju nevedel vysvetliť , podobne ako mnohé iné prírodné javy, nehovoriac už o ich predpovedaní. Po dlhé stáročia boli iba predmetom opisu, registrovania, bez hlbšej analýzy, chýbal komplexnejší rozbor. Až v druhej polovici 19. storočia našli snahy poznať zákonitosti priestorového rozdelenia vody a jej nepravidelného výskytu v čase v novej vednej disciplíne—hydrológii. Jej náplň je poznávanie zákonov výskytu a obehu vody v prírode, skúmanie závislosti medzi hydrosférou na jednej strane a atmosférou, litosférou a biosférou na strane druhej. Výsledky tohto štúdia majú poskytnúť čo najširšie poznatky o uvedenom jave, ktoré by človeku umožnili optimálne využiť vodu pre vlastné potreby a brániť sa pred jej škodlivým nadbytkom alebo nedostatkom.
Aj na území Slovenska sa vyvíjalo poznávanie kolobehu vody v súčinnosti s týmto všeobecným vývojom. Viaceré vedecké diela z minulých storočí, či už s veľmi širokým zameraním, alebo špecializovanejšie, obsahujú opisy vodnej siete územia Slovenska a určité, tu viac, tam menej podrobné údaje o vodných objektoch, a to s presnosťou, akú dovoľovala vtedajšia úroveň vedeckého poznania. Mnohé záznamy o výškach hladín a priebehu povodní, prípadne o suchých obdobiach možno nájsť v dokumentoch našich archívov.
Organizovanie hydrologickej služby
v minulosti
Pod tlakom vzrastajúcich potrieb praxe a pri súčasnom rozvoji hydrológie začína sa postupne aj na Slovensku sústavné pozorovanie a meranie povrchových a podzemných vôd. Zdokonaľujú sa prístroje a metódy merania. Už do osemdesiatych rokov 19. st. pozorovalo niekoľko vodočetných staníc na Slovensku vodné stavy, ako napríklad na Dunaji v Bratislave(od r. 1823), v Komárne(1830), na Váhu v Trnovci(1860), na Tise v Čiernej nad Tisou(1860) a na Bodrogu v Ladmovciach(1862). Roku 1886 sa zriadila hydrografická služba v právomoci vtedajšieho uhorského ministerstva verejných prác. Sústavne sa vykonávali pozorovania a merania, organizované kultúrno—technickými úradmi a poriečnymi stavebnými úradmi. Výsledky meraní sa uverejňovali v periodických publikáciách A Magyar állam jelentékenyeb folyóiban észleli Vízállások Kézlemények. Po vzniku Československej republiky, prevzal až do roku 1938 organizáciu zjednotenej hydrologickej služby Štátny hydrologický ústav v Prahe so svojimi krajinskými výkonnostnými orgánmi—hydrografickými oddeleniami , z ktorých jedno malo sídlo v Bratislave. V priebehu druhej svetovej vojny pokračovalo toto oddelenie ako zložka ministerstva verejných prác vo svojej činnosti do roku 1940, keď vznikol Štátny hydrologický a meteorologický ústav v Bratislave, v rámci ktorého sa spojila hydrologická a meteorologická služba. Štátny hydrologický ústav v Prahe vydával od roku 1922 až do druhej svetovej vojny mesačné a ročné správy o vodných stavoch a prietokoch. Vo vojnovom období prestali mesačné správy vychádzať , vo vydávaní ročných správ sa pokračovalo do roku 2003. Po vojne sa ústav rozdelil na hydrologický a meteorologický a roku 1950 pripojili výkonnú službu hydrografickú a hydrometrickú ku krajskému úradu a hydrologické ústavy sa zlúčili do výskumného ústavu vodohospodárskeho v Prahe s pobočkou v Bratislave. V rámci federálneho usporiadania Československa sa v oboch republikách osamostatnili a boli rezortnými ústavmi príslušných ministerstiev lesného a vodného hospodárstva.
Dosiahnuté hydrologické výsledky
Hydrologická služba a na ňu nadväzujúci hydrologický výskum v uvedených, ako aj v ďalších rezortných ústavov na pôde Slovenskej akadémie vied a na vysokých školách poskytli v podobe starostlivo vykonaných , triedených , kontrolovaných , spracovaných meraní a pozorovaní podklady pre mnohé štúdie , analyzujúce získané údaje a formovanie všeobecných záverov , ako aj poznatky o čiastkových fázach kolobehu vody v jednotlivých povodiach na Slovenských vodných tokoch.
Získané výsledky a poznatky o našich tokoch a podzemných vodách využívala prax , či už ide o využitie vodnej energie, o závlahy, plavbu, zásobovanie pitnou a úžitkovou vodou, alebo o iné druhy vodohospodárskej činnosti. Výber úloh , rozsah a hĺbku výskumu v jednotlivých odvetviach určovala síce praktická potreba , ale výsledky výskumu znamenali zároveň vedecký rozvoj hydrológie. Bolo možné podať aj syntetický pohľad na výskyt, časové a plošné rozdelenie vody, ako aj na základe charakteristiky odtokového režimu, ako o tom svedčia najmä tri základné práce tohto druhu.
- Štátny vodohospodársky plán z roku 1953,
- Všeobecná hydrológia, hydrografia a hydrometria Slovenska od O. Duba z roku 1954,
- Hydrologické pomery ČSSR, spracované kolektívom odborníkov Hydrometeorologického ústavu.
Prehľad o takom významnom prírodnom fenoméne ako je voda, má opodstatnenie predovšetkým vo výsledkoch uvedených troch súhrnných diel. Škoda, že súčasné hospodársko politické vedenie štátu skôr uprednostňuje a napodobňuje zahraničné výsledky ako vlastné dosiahnuté v konkrétnych povodiach našich riek. Vymýšľajú sa kadejaké zbytočné Zelené štúdie, projekty, navrhujú sa zbytočné kontrolné organizácie na zabezpečenie ochrany a dostatku vody pre obyvateľstvo, priemysel a poľnohospodárstvo. Práca na ochrane proti povodniam a dostatku vody je založená na ekologických environmentalistoch, ktorí presadzujú viac osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú, vzdelávaciu a vykonávaciu činnosť a realizáciu v praxi prenechávajú na iných ;politikov, súkromníkov a štátne orgány.
Motto:
Veky trvajúce vzťahy medzi vodou a človekom na našej planéte sú bojom medzi vodou a človekom.
Alojz Malíšek
(bez úprav, pozn. redakcie)
Rok ktorý rýchle zabudnime
V dnešnom čoraz krehkejšom svetovom poriadku neexistuje alternatíva voči multilateralizmu, vyhlásil šéf diplomacie Juraj Blanár
Chaos v Davose
“Mesto neoslobodila Červená armáda, ale odvážni českí občania”: hanobenie českej histórie v predvečer výročia víťazstva
Európania tlačia Ukrajinu na územné ústupky
Reuters: Proti šéfovi WEF začalo vyšetrovanie
Trumpov proukrajinský vyslanec Keith Kellogg označil rokovania vojnových štváčov v Londýne za pozitívne. Donald Trump však ostro skritizoval Zelenského odmietnutie uznať polostrov Krym za súčasť Ruska
VIDEO: Po Slobodomurárskej Veľkej lóži Talianska velebí do nebies zosnulého pápeža Františka aj univerzálny odborník na všetky témy Eduard Chmelár.
Medializovaný návrh USA na prímerie tlačí podľa Petra Pavla viac na Ukrajinu a menej na Rusko
VIDEO: „EÚ je globálna menšina s rinčiacimi zbraňami, ktorá žije v euroatlantickej bubline. Vidíme, že v USA oslavujú historický Ovečkinov gól, v Montreale vítajú príchod ruskej posily a my ideme zakázať vystúpenie Anny Netrebko a chceme páliť knihy Dostojevského a Čechova. To je absurdné!
Slobodomurárska Veľká lóža Talianska vyzdvihla pontifikát pápeža Františka ako „hlboko súznejúci s princípmi slobodomurárstva“
Expert o úlohe Vatikánu pri prevrate na Ukrajine
Rusko je silné. Spravodajské služby USA varujú Trumpa pred pokračovaním vojny na Ukrajine
Spojené štáty boli vo vojne 92 percent času svojej existencie
Ako britskí a francúzski historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti
Generál vycvičil europoslanca: Leyenovej hodnoty môžu ohúriť len vás
Donald Trump ostro skritizoval Zelenského za jeho neochotu uznať polostrov Krym za súčasť Ruska. Toto vyhlásenie ukrajinského prezidenta podľa šéfa Bieleho domu veľmi poškodzuje mierové rokovania s Ruskom a predlžuje vraždenie
Vladimir Putin priznal, že Rusko má napriek zvýšeniu zbrojárskej výroby nedostatok určitých typov zbraní. Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že skúsenosti s vedením špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine študujú všetky armády sveta, lídri globálneho zbrojárskeho priemyslu a high-tech spoločnosti
Londýnske rokovanie vojnových štváčov podporujúcich Ukrajinu skončilo fiaskom. Šéf amerického rezortu diplmacie Marco Rubio na schôdzku neprišiel
Exriaditeľ kontarozviedky SIS Peter Tóth o pindách generálnej prokuratúry: „Ak sa najlepšie platený amatérsky cyklista Maroš Žilinka nespamätá, v dejinách slovenského trestného práva skončí ako Lipšicov lokaj“
zo sekcie
Nekonečný boj človeka o vodu a proti vode
Nekonečný boj človeka o vodu a proti vode
Nekonečný boj človeka o vodu a proti vode