Slovanské Noviny

30. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jazyk a písmo určujú osobitosť myslenia a dokonca svetonázoru ľudí. Rodná história umožňuje ľuďom, aby boli sebestační a nezávislí a nasledovali svoju vlastnú historickú cestu. Vďaka kresťanskej cirkvi dobre vieme, že dávna minulosť slovanských a ruských predkov bola temná a hustá. Žiadne písanie, žiadna kultúra. A len vďaka svätým Cyrilovi a Metodovi mohli Slovania nastúpiť na pravú cestu a napokon vstúpiť do osvietenej grécko-rímskej civilizácie.

Vieme, že Cyril na žiadosť moravského kniežaťa Rostislava vytvoril dve celé slovanské abecedy, cyriliku a hlaholiku. Ale s hlaholikou niečo nebolo v poriadku a nakoniec sa všetko v azbuke vymazalo. Existuje mnoho starých kníh, v ktorých bol odhalený úprimný palimpsest – vymazávanie hlaholských textov a písanie textov v cyrilike.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Cyrilika nad hlaholikou

Zároveň neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz, že Cyril vynašiel hlaholiku. V rôznych kronikách neskorších autorov sú len zmienky, takže sa prehrešili aj proti hlaholike, že ide o tmárske spisy.

Hovorilo sa, že gótske písmená vynašiel istý kacír Metod, ktorý práve v tomto slovanskom jazyku napísal veľa klamstiev proti učeniu katolíckej viery…

Informácia o tom, že Slovania nemali vlastný spisovný jazyk, sa zakladá len na jednom dokumente istého černošského statočného. Ale z nejakého dôvodu arabskí a perzskí historici deviateho storočia vo svojich spisoch tvrdia, že Slovania dokonca učili Chazarov ich písmu, uzatvárali politické a obchodné dohody v ich jazyku a Arab Al-Masudi napísal, že v jednom zo slovanských chrámy videl úžasné proroctvá napísané v „ruskom“ jazyku. Je tu zjavný nesúlad.

Abeceda hlaholiky

Kvôli zvýšenému záujmu o staroveké ruské dejiny sa objavilo mnoho pseudovedeckých teórií o pôvode ruského písma. Ale nechajme ich tak. Vzhľadom na to, že nie som lingvista, obrátil som sa s otázkami o pôvode hlaholiky na profesionálnych univerzitných jazykovedcov. Bohužiaľ, v tejto otázke neexistuje konsenzus, už len preto, že existuje len veľmi málo zachovaných zdrojov hlaholiky. ALE, odborníci poukázali na niekoľko zaujímavých bodov.

Po prvé, po mnoho storočí v Európe existovalo runové písmo, ktoré používali aj Bulhari a Maďari. V súlade s tým, vďaka aktívnym obchodným a kultúrnym väzbám, museli Rusi jednoznačne poznať runové písmo a používať ho.

Príklad starovekého gruzínskeho písma

Slovania boli národ, ktorý bol tolerantný a otvorený kultúrnej výmene, netrpel mániou mesianizmu ako tí istí Gréci a Rimania.

Čo je to sprisahanie?

Ak si prečítate listy katolíckych biskupov adresované cisárom Svätej ríše rímskej a rímskym pápežom aj pre 10. a 11. storočie písané v latinčine, potom sa ukáže pravý zámer kazateľov. Pozoruhodným príkladom úlohy biskupov je posledná veta v liste cisárovi Otovi II. Brunskému, katolíckemu kazateľovi, ktorý bol kanonizovaný.

To znamená, že neslúžil viere, nie Kristovi, ale výhodám cisára. Brun bol veľmi nariekaný, že v rozľahlej Európe, kde sa nepľuje, sú všade pohania, ktorí uctievajú svojich „diablov“. Kristovo učenie bolo prijímané s ťažkosťami, pretože ak ľudia konvertovali na kresťanstvo, museli sa v skutočnosti stať vazalmi Svätej ríše rímskej.

Svätý katolícky kazateľ, biskup Brun

Rímska ríša sa dokonale prejavila v kultúrnom pokrytectve, pretože kým Rimania boli pohania, kresťania boli divokými kacírmi, a keď Kristovo učenie prevzalo moc, pohania sa zmenili na kacírov.

Umenie „Cyril a Metod darujú písmo“.

V súlade s tým si neunáhlená, ale metodická konverzia slovanských národov na kresťanstvo vyžadovala vyhladenie základov ich pôvodnej slovanskej kultúry. A to, čo sa nedalo vyhubiť, sa pripisovalo kresťanskej cirkvi a jej askétom. Preto bola Cyrilom a Metodom vytvorená hlaholika. Kresťanstvo, či už katolicizmus alebo pravoslávie, malo najdôležitejšiu politickú páku – duchovné zdôvodnenie legitimity moci a podriadenosti: na to je kráľom cár, keďže moc mu dal Boh a je synom Boh (aj keď je to hlupák). V pohanstve to nemohlo fungovať, pretože existovalo iné chápanie svetového poriadku. V skutočnosti bola celá sila kresťanstva v cirkevných dogmách, meči a vyhladzovaní mimozemšťanov. Bohužiaľ, už niekoľko storočí po svojom vzniku cirkev akoby zabudla na hlavné postuláty Kristovho učenia a stala sa „horlivým obhajcom výhod“.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.