Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Boje na Ukrajine trvajú od 24. februára 2022. V jej začiatkoch sa síce nesmelo hovorilo o mierových rokovaniach, tie ale po pár pokusoch stroskotali. Ukrajina si totiž dala podmienku, že baviť sa o mieri bude iba vtedy, keď Rusko vráti polostrov Krym a jeho armáda opustí územie Ukrajiny.

Rusko, ktoré malo pripravený mierový plán, však toto ultimátum neakceptovalo, a tak sa v bojoch pokračuje dodnes. Nezmyselne a najmä – zbytočne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vojna na Ukrajine sa mohla skončiť už na jar 2022

Ukrajina si podľa politického komentátora a historika Eduarda Chmelára mohla zachovať územnú celistvosť, pokiaľ by na jar 2022 súhlasila s mierovou dohodou. Píše o tom v statuse na sociálnej sieti. „Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na dnešnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie vyhlásil, že je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu v pokračovaní vojny ďalšími dodávkami zbraní… Prepáčte, ale to je lož,“ konštatuje Chmelár v úvode statusu a dodáva, že ho mrzí, že sa nenašiel jediný šéf diplomacie, ktorý by sa ho spýtal, nech mu ukáže ten článok Severoatlantickej zmluvy, ktorý nás zaväzuje vojensky pomáhať niekomu, kto nie je členom NATO.  

Naopak, Stoltenbergovi treba pripomenúť hneď prvý článok tejto dohody, v ktorom sa členské štáty zaväzujú riešiť konflikty mierovou cestou. „A v tomto bode sme zlyhali,“ prízvukuje politický komentátor. „Predseda poslaneckého klubu vládnej strany Sluha ľudu David Arachamija (ktorý viedol ukrajinskú delegáciu na mierových rokovaniach) v rozhovore pre televíznu stanicu 1+1 minulý piatok uviedol, že vojna sa mohla skončiť už na jar 2022, keby Ukrajina súhlasila s neutralitou a odmietla vstúpiť do NATO,“ uvádza ďalej Chmelár, ktorý vzápätí pripomína Arachamijove slová: „Cieľom Ruska bolo vyvinúť na nás tlak, aby sme prijali neutralitu. To bolo pre nich hlavné: boli pripravení ukončiť vojnu, ak prijmeme neutralitu, ako kedysi Fínsko.“

Povinnosťou NATO je zachovávať a vyjednať mier

Ukrajinský portál Strana podľa Chmelára uvádza, že „Rusko bolo pripravené výmenou za neutrálny štatút Ukrajiny bez boja opustiť všetky územia dobyté po 24. februári 2022“, čo potvrdzuje aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý upozorňuje, že Rusko bolo pripravené vrátiť Ukrajine celý Donbas, ktorý mal dostať širokú autonómiu po vzore Južného Tirolska v Taliansku.

„Dokonca bol pripravený a ukrajinskou stranou parafovaný aj návrh mierovej dohody. Dnes vieme, že ju Zelenskyj odmietol na nátlak Veľkej Británie a USA, ktoré mu sľúbili, že mu pomôžu vojnu vyhrať,“ pripomína náš skúsený historik.

Povinnosťou NATO je zachovávať a vyjednať mier. Tie zbytočné desaťtisíce mŕtvych idú aj na vrub takejto militantnej politiky. Ukrajina dnes nemusela byť zničená, nemusela oplakávať svojich mŕtvych a mohla si zachovať územnú celistvosť, nebyť tvrdohlavých západných politikov, ktorým nikdy nešlo o slobodu ukrajinského ľudu, ale o oslabenie geopolitického vplyvu Ruska.

Stačilo len pochopiť, že Rusko z bezpečnostných dôvodov nemôže dopustiť prítomnosť vojsk NATO na svojich hraniciach rovnako ako my nechceme prítomnosť ruských vojsk na svojich hraniciach,“ uzatvára svoj status Eduard Chmelár. Z jeho slov je jasné, kto môže za to, že na Ukrajine je stále vojna, a prečo tam zomierajú nevinní ľudia.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d