Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine prestala taiwanská spoločnosť TSMC dodávať čipy do Ruska.

Slovo čip v preklade z angličtiny znamená „trieska, úlomok, malý kúsok“. Zemiakové lupienky a meno slávneho hlodavca z americkej rozprávky pochádzajú z rovnakého slova.

Čip je integrovaný obvod, teda programovateľný modul, ktorý má vlastnú pamäť a logiku. Môžeme povedať, že čip je primitívny mikropočítač, ktorý vykonáva množstvo jednoduchých operácií. Základom každého čipu sú polovodiče a tranzistory, ktoré implementujú logiku jeho činnosti a umožňujú ukladanie určitých informácií na čip.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Kontrola výroby čipov v 21. storočí môže byť ekvivalentná kontrole dodávok ropy v 20. storočí. Krajina, ktorá tento proces reguluje, môže udusiť vojenskú a ekonomickú moc iných štátov,“ píše krstný otec Silicon Valley Stephen Blank na vojenskom portáli „War on the Rocks“.

Objem celosvetového trhu s polovodičovými súčiastkami v roku 2021 predstavoval 555 miliárd USD, čo je o 26,2% viac ako v roku 2020 a objem trhu spotrebnej elektroniky bol viac ako jeden bilión USD. Kým trh s ropou a plynom rastie priemerným ročným tempom 12,3%, čipy sa už nazývajú „nová ropa“.

Najväčším svetovým výrobcom čipov je taiwanská štátna korporácia „TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)“, ktorá zaberá 55,9% globálneho zmluvného trhu. Okrem nej na Taiwane úspešne pôsobia takí výrobcovia čipov ako UMC (8,5% trhu), ProMOS, Winbond a množstvo ďalších, vďaka čomu je Taiwan svetovým lídrom vo výrobe polovodičových mikroobvodov.

Výraz „zmluvný výrobca“ znamená, že podnik úzko spolupracuje s inými priemyselnými firmami, ktoré majú záujem o produkty vyrábané v jeho prevádzkach.

O taiwanské mikroobvody sa zaujímajú prakticky všetky svetové továrne na high-tech produkty, či už ide o výrobu automobilov, lietadiel, rôznych prístrojov alebo montáž počítačov. Úsilie TSMC a ďalších taiwanských výrobcov o rozšírenie vlastných kapacít podľa portálu „DigiTimes“ umožní ostrovu nielen udržať si dominanciu na globálnom trhu, ale ju aj zvýšiť.

Čipy, ktoré TSMC vyrába, sú prítomné takmer vo všetkom: smartfónoch, osobných počítačoch, tabletoch, serveroch, serveroch a herných konzolách, digitálnej spotrebnej elektronike, automobiloch a takmer všetkých zbraňových systémoch vyrobených v 21. storočí. Približne 60% čipov vyrobených spoločnosťou TSMC je vyrobených pre americké spoločnosti.

Taiwanské spoločnosti vyrábajú čipy pomocou technológie extrémnej ultrafialovej litografie (EUV) na strojoch nazývaných steppery, ktoré vyrába len jedna spoločnosť: „Advanced Semiconductor Materials Lithography“ (ASML) so sídlom v holandskom meste Veldhoven.

Technológia EUV bola prvýkrát vyvinutá v americkom „Livermore National Laboratory“ v procese zlepšovania systémov jadrových zbraní. Akciový kapitál ASML kontrolujú americké finančné monštrá Black Rock, Fidelity, Morgan Stanley a britský investičný fond Capital Research and Management Company.

Linka EUV stojí viac ako 120 miliónov dolárov a váži 180 ton. Aj pri takejto cene sa na linky z produkcie ASML čaká roky! Veď takýchto strojov sa ročne vyrobí len niekoľko desiatok.

Dnes ASML predáva stroje len piatim výrobcom čipov. Tri najväčšie – TMSC, Samsung a Intel – predstavovali v roku 2021 takmer 84% jej obratu. TSMC odhaduje, že vlastní 50% všetkých litografických strojov EUV.

„Vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Čínskou ľudovou republikou je už niekoľko desaťročí najdôležitejšou témou, ktorá podnecuje rozpory medzi týmito dvoma štátmi, Taiwan, táto historická časť jednotnej Číny, ktorá sa oddelila od svojej kontinentálnej časti po Druhej svetovej vojne,“ poznamenáva profesor Valentin Kasatonov.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá sa rozpútala v posledných rokoch, nemohla neovplyvniť konkurenciu vo výrobe čipsov. Američania sa pustili do zabavenia celého svetového exportu čipov, kde je Taiwan absolútnym svetovým lídrom.

Začiatkom roka 2020 začali Spojené štáty zavádzať sankcie na čínske IT-giganty Huawei a ZTE. V máji Trumpova administratíva nariadila americkému ministerstvu obchodu, aby „strategicky zablokovalo Huawei získavanie čipov, ktoré priamo využívajú americký softvér a technológiu“. Rozhodnutie sa konkrétne zameriava na spoločnosť TSMC, ktorá bola hlavným dodávateľom pokročilých čipov spoločnosti Huawei.

V dôsledku toho spoločnosť TSMC prestala prijímať nové objednávky čipov od spoločnosti Huawei.

Američanom sa zdalo, že to nestačí a ostrovanom vykrútili ruky a prinútili ich postaviť závod na výrobu čipov v USA. V máji 2020 spoločnosť TSMC oznámila výstavbu továrne v hodnote 12 miliárd dolárov v Arizone, kde bude vyrábať niektoré z najmodernejších čipov. Zo strany Taiwancov je to však skôr symbolický krok, pretože americká fabrika je štyrikrát menšia ako najväčšie závody TSMC a jej produkcia bude len 3% kapacity Taiwanu.

V roku 2018 holandská vláda udelila spoločnosti ASML, lídrovi v oblasti fotolitografických zariadení, licenciu na predaj svojho najpokročilejšieho EUV litografického stroja Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), najväčšiemu výrobcovi polovodičov v Číne.

Trumpova administratíva vyvinula tlak na Holandsko, aby dohodu zablokovalo. Vtedajší minister zahraničných vecí Mike Pompeo osobne loboval v holandskej vláde za toto rozhodnutie, pričom holandského premiéra oboznámil s tajnou správou amerických tajných služieb. Tlak zafungoval. Holandská vláda neobnovila vývoznú licenciu ASML a stroj odoslaný do Číny nebol.

Vo februári 2022 spoločnosť ASML oznámila, že podozrieva čínsky startup Dongfang Jingyuan Electron z porušovania svojich práv duševného vlastníctva. Predtým bola ďalšia čínska spoločnosť XTAL tiež obvinená z krádeže duševného vlastníctva ASML a prehrala americký súdny spor, ktorý nariadil čínskej spoločnosti zaplatiť Holanďanom 845 miliónov dolárov.

Generálny riaditeľ ASML Peter Wennink je skeptický k pokusom USA pripraviť Čínu o prístup k vyspelým technológiám. Wennink nepochybuje o tom, že Číne bude trvať roky, kým vyvinie vlastné litografické vybavenie, no skôr či neskôr sa cieľ podarí dosiahnuť.

Po začatí špeciálnej vojenskej operácie Ozbrojených síl RF na Ukrajine TSMC zastavila dodávky čipov do Ruska, čo spôsobilo značné ťažkosti pri realizácii ruského programu náhrady dovozu. Výroba čipov ruského dizajnu bola realizovaná práve v tejto taiwanskej spoločnosti. Procesory Bajkal a Elbrus boli navrhnuté tak, aby sa stali alternatívou k západným čipom Intel a AMD.

„Ruský priemysel tieto obmedzenia zasiahnu dosť tvrdo, zatiaľ čo pre TSMC budú dôsledky zanedbateľné, keďže podiel Ruska na globálnom predaji mikročipov je 0,1%,“ píše Forbes.

Na Taiwane však rozhodnutie spoločnosti uvaliť sankcie kritizovala opozičná strana Kuomintang. Hovorkyňa strany Li Guimin poznamenala, že Taiwan má obmedzené prírodné zdroje a Rusko na ostrov dodáva neónový plyn, ktorý je potrebný na výrobu čipov.

Mimochodom, po spustení ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine cena neónu vyskočila deväťnásobne. Tým sa rozširuje priestor príležitostí pre Rusko ako najväčšieho producenta neónu a množstva ďalších materiálov potrebných pri výrobe čipov. Vzhľadom na tvrdú konkurenciu na globálnom trhu s polovodičmi sa cena surovín na ich výrobu stáva kritickou.

Autor: Vladimír Prochvatilov – expert Vojenskej akadémie vied Ruskej federácie

Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: sk.news-front.info,infovojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.