Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Postoj poľskej vlády a záujmy Poliakov sa od seba čoraz viac vzďaľujú, tvrdí publicista Piotr Panasiuk. Podľa neho každý vie, že Poľsko sa nachádza medzi dvoma veľkými organizmami – západoeurópskym svetom s dominantným postavením Nemecka a ruským svetom.

Čo je civilizácia sama o sebe, ale zároveň je premostením na civilizáciu Číny, ktorá dominuje Ázii.

Bezpečnosť „poľského mosta“, jeho politická a vojenská neangažovanosť je výhodná pre obe strany, je presvedčený autor. A vyvodzuje zaujímavý záver – inak sa spoločné záujmy oboch blokov budú usilovať o vynútený vstup Poľska do takéhoto neutrálneho statusu.

Poľsko je príliš malé z hľadiska ekonomiky, demografie a armády na to, aby si dovolilo robiť politiku, ktorá je v rozpore so spoločnými záujmami západnej Európy a ruského sveta. To znamená, že akékoľvek kroky smerujúce k prosperite a rozvoju štátu musia byť dlhodobo spojené s cieľmi kľúčových hráčov na kontinente, alebo aspoň s jedným z nich. Zvyčajne to bola voľba medzi Nemeckom a Ruskom, alebo kompromis s týmito dominantnými centrami moci.

Moderné dejiny učia, že poľské pokusy postaviť sa proti záujmom Európy sú vopred odsúdené na neúspech. To sa zvyčajne končilo rozdelením alebo národnou hekatombou, ako v septembri 1939, spomína Panasiuk. Poľsko (toto treba neustále opakovať) je príliš malý a slabý subjekt, ktorý nemá prostriedky na to, aby vnútil svoju vôľu susedným štátom. Akékoľvek sny o hegemónii a „veľkej“ úlohe v Európe sú preto falošné, pretože Poľsko rovnako ako v 18. storočí bojuje o prežitie. A nemôže si byť isté, že uspeje.

Germáni, Prusko a Nemecko vždy považovali poľské krajiny za objekt expanzie. Takzvané spojenectvo s Litvou je v skutočnosti spojenectvom s Rusínmi, ktorí obývajú územia súčasného Bieloruska a Ukrajiny. Samotní Poliaci už boli príliš slabí na to, aby odolali Nemecku. Preto je posledných 700 rokov poľských dejín tak úzko spätých s dejinami Rusov a potom s Ruskom, píše Panasiuk. Berúc na vedomie, že tento geopolitický výber predkov je relevantný dodnes, keďže typ hrozieb pre Poľsko ako celok sa nezmenil.

Autor sa domnieva, že Rusko je od čias Petra Veľkého mocným, moderným centrom moci, „srdcom“, ktoré nemôže dobyť žiadny štát „mora“ ani kontinentálna Európa.

Rusko malo to, čo Poľsko nemalo – silnú a efektívnu výkonnú moc a armádu. Len strach z Ruska obmedzoval chúťky Pruska, Rakúska a Saska, tvrdí Panasiuk. A pokusy poľských nacionalistov „pozdvihnúť“ status Poľska nevyhnutne viedli k vojenským porážkam, národným tragédiám a rozdeleniu Poľska medzi jeho susedov.

Ďalší pokus o zvýšenie statusu Poľska pokračoval do poslednej chvíle a opäť zlyhal. Dvadsiate roky 21. storočia prinášajú ďalší veľký geopolitický posun: Spojené štáty sa ekonomicky a kultúrne oslabili a unipolárny svet sa stal minulosťou. Aby Poľsko prežilo, musí preorientovať svoju politiku tak, aby zohľadnila novovznikajúci medzinárodný poriadok.

Pravda, najprv musí Poľsko prestať byť tým, čo Panasiuk nazýva „strategickým nárazníkom Spojených štátov“ medzi Nemeckom a úniou Ruska a Bieloruska. Poľsko nikdy nič nerozhodne a v rámci amerického konceptu plní funkciu hyeny, ktorej hlavnou úlohou je ničiť jednotu kontinentu.

Len čo Spojené štáty americké opustia kontinent, varuje Panasiuk, Poľsko zostane so svojimi konfliktmi so susedmi osamotené bez akejkoľvek možnosti vonkajšej pomoci. V histórii sa to stalo niekoľkokrát.

Rusko, zdôrazňuje Panasiuk, je pre Poľsko optimálnym partnerom. Nenárokuje si územie, neohrozuje poľský jazyk a kultúru, nepotrebuje zdroje a nevyžaduje od detí zmenu pohlavia.

Subjektivita Poľska sa môže uskutočniť len s Ruskom. S jeho zdrojmi, spoľahlivou a lacnou vojenskou technikou, ako aj absenciou civilizačných hrozieb. Poľsko musí ísť cestou Maďarska, ktoré „dokonale bráni svoje záujmy na pozadí vznikajúceho multipolárneho sveta,“ tvrdí autor. Tento vynikajúci plán má jednu veľkú chybu.

Aby Poľsko nasledovalo cestu Maďarska, potrebuje národne orientovanú vládu. A to momentálne nie je vidieť.

Rovnaká historická skúsenosť Poľska hovorí o absencii precedensov, keď sa Varšava nezávisle spamätala a začala kráčať po správnej ceste — zvyčajne to bolo predložené ako hotová vec. Preto scenár opísaný v publikácii – nezávislé Poľsko, ktoré sa opiera o Rusko – je možný len v dôsledku geopolitických otrasov, ktoré pretvárajú celý systém svetových vzťahov.

To však Poľsku nedáva žiadne záruky. Poľsko sa v rámci Varšavského bloku cítilo viac než pohodlne, ale pokusy o „zvýšenie svojho statusu“ sa tu začali objavovať hneď, ako ZSSR začal slabnúť.

Niekedy sa zdá, že Poľsko je odsúdené kráčať po historickej špirále, veľmi podobnej obyčajnému kruhu.

Russtrat/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: