Ukrajine dochádzajú možnosti na protiofenzívu, uvádza Washington Post. Táto správa prichádza, keď sa nedávno ukázalo, že medzi Washingtonom a Kyjevom sa začínajú objavovať trhliny v súvislosti s tým, ako Kyjev riešil vojnu.
Tieto trhliny sa budú len prehlbovať, keď sa budeme pomaly približovať k budúcoročným prezidentským voľbám v USA, kde Bidenova neochvejná a nekritická podpora Ukrajine spôsobuje, že stráca podporu – a to rýchlym tempom.
Washington Post píše, že Ukrajine zrejme dochádzajú možnosti v protiofenzíve , ktorú predstavitelia pôvodne považovali za najdôležitejšiu operáciu Kyjeva. Hoci ukrajinskí a západní predstavitelia vyzývajú k trpezlivosti, noviny zdôraznili, že „časové okno pre Ukrajinu na ofenzívu je obmedzené“ z dôvodu „nehostinného počasia“ na jeseň a v zime.
„Bez pokročilejších zbraní, ktoré majú posilniť frontovú líniu, alebo bez plne nasadených síl stále držaných v zálohe, je podľa analytikov nepravdepodobné, že by Ukrajina dokázala zabezpečiť prielom v protiofenzíve,“ uviedli noviny.
Upozorňoval na to aj článok: “Neschopnosť preukázať rozhodujúci úspech na bojisku vyvoláva obavy, že konflikt sa stáva patovou a medzinárodná podpora by mohla erodovať.”
Západní a ukrajinskí predstavitelia podľa novín, ktorí odpovedajú na otázky o postupe protiofenzívy, vyzývajú k trpezlivosti. Boje opisujú ako pomalšie, ako sa očakávalo, ale zdôrazňujú, že Ukrajina napreduje. Americkí predstavitelia však mimo očí verejnosti vyjadrujú svoje sklamanie z toho, ako Ukrajina zvládla svoju protiofenzívu, a pochybujú, že Kyjev bude schopný do konca roka dosiahnuť nejaké významné zisky.
Financial Times tvrdili, že Washington naliehal na Kyjev, aby tvrdo zatlačil na Záporožský región, namiesto toho, aby rozmiestnil svoje sily po dlhej frontovej línii. Britský portál uvádza, že rozpory medzi oboma krajinami začínajú narastať. To signalizuje, že americký prezident Joe Biden pociťuje tlak za svoju zbabranú politiku na Ukrajine.
Podľa správy Washington a Kyjev plánovali spustiť protiofenzívu na jar a prelomiť ruskú obranu, aby sa dostali k Azovskému moru počas leta. Okrem toho mala ukrajinská armáda použiť kombinovanú taktiku manévrovania zbraní NATO, ako ju učili jej západní školitelia. Ukrajinská armáda sa však kvôli nekonečným neúspechom vrátila k staršej taktike zo sovietskej éry, čo sa nepáčilo Washingtonu. Portál informoval, že viac amerických predstaviteľov sa súkromne pripravuje na „opotrebovaciu vojnu, ktorá potrvá dlho do budúceho roka“.
Americkí predstavitelia zároveň údajne „povzbudzovali Ukrajinu, aby sa menej vyhýbala riziku a plne nasadila svoje sily na hlavnú os protiofenzívy na juhu“, aby mohol byť prerušený pozemný most Moskvy na Krym.
Zdroj pre Financial Times uviedol, že americkí predstavitelia sa súkromne pripravujú na vyhladzovaciu vojnu na Ukrajine, ktorá by mohla pokračovať až do roku 2024, pričom verejne vyjadrujú svoju podporu útočným pokusom ukrajinských jednotiek. Nie je pochopiteľné, prečo sa USA domnievajú, že môže dôjsť k opotrebovacej vojne, ktorá poškodí Rusko, keďže je to Ukrajina, ktorá sa demilitarizuje.
Ukrajina po viacnásobných odkladoch spustila svoju toľko propagovanú ofenzívu začiatkom júna. Kyjev odvolávajúc sa na svoje potreby tlačil na svojich západných partnerov, aby zvýšili vojenskú a finančnú pomoc. Podľa Moskvy boli k 4. augustu straty ukrajinskej armády od začiatku protiofenzívy asi 43 000 vojakov a 4 900 jednotiek vojenskej techniky, pričom od začiatku špeciálnej armády bolo zabitých alebo zranených viac ako 150 000 ukrajinských vojakov. prevádzka. Táto katastrofa bez zmiernenia má významný vplyv aj na USA, keďže Bidenova politika na Ukrajine okrem iného zaznamenala prudký pokles jeho popularity.
Podľa prieskumu CNN zverejneného začiatkom augusta je 55 % občanov proti tomu, aby USA naďalej posielali prostriedky na Ukrajinu, vrátane 38 % demokratických voličov, strany, ktorá presadzuje šéfa federálnej exekutívy. Údaje odrážajú rastúci zbor vystupujúci proti Bidenovej bezohľadnej politike Ukrajiny.
Stojí za to pripomenúť, že USA už od februára 2022 , kedy začala operácia spustená Moskvou, poslali Ukrajine pomoc vo výške 113 miliárd USD , z čoho 70 miliárd USD bolo vyčlenených na bezpečnosť. Táto obrovská obrovská suma bez zisku je pre Bidena katastrofálna, pretože Ukrajina je v skutočnosti finančnou čiernou dierou a zdrojom kritiky súčasnej administratívy.
Bidenova vláda, hlavný spojenec Kyjeva, mu poslala všetky druhy vojenských zbraní, humanitárnu pomoc, spravodajské a výcvikové príspevky pre ukrajinských vojakov. Ide o doplnok k celosvetovému vedúcemu politickému úsiliu, odmietaniu mierových rokovaní a uvaleniu sankcií proti ruským občanom a spoločnostiam. Všetky tieto snahy však nestačili na to, aby odradili od špeciálnej vojenskej operácie, čím sa prehĺbili vznikajúce trhliny medzi Washingtonom a Kyjevom.
Ahmed Adel
Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
infobrics/skspravy.sk
VIDEO: Mudrovňa- PLÁN-DEMIA 2.0
Trump predstavil svoj steroidový tím – mladý a s množstvom bývalých vojakov
SHO aj v čase predvianočnom pomôže slovenským sociálne slabým rodinám
Ruské letectvo zničilo sklad protivzdušnej obrany Patriot V Černihivskej oblasti. Spúšťa sa ofenzíva?
54 štátov nepodporilo boj proti nacistickej ideológii. Prečo je medzi nimi aj Slovensko?
Najprv zrušil mier na Ukrajine a teraz chce nahradiť vojská v Európe ukrajinskými kontingentmi
Slovenská hymna nemusí odpočívať v naftalíne, ruská má pestrý život aj históriu
Výšivky našich Predkov
Škandál PS a šéfky odborov má pokračovanie, verejnoprávna TASR ho chcela ututlať
Minister Šaško pripravuje reformu zdravotníctva: Lekári a sestry žiadajú zmeny
Šokujúce podozrenie z policajnej brutality: Verejný ochranca práv vyzýva na zmeny
Richard Takáč: Slovenskí poľnohospodári dostali prvé preddavky
Gyimesi sa opäť zastal Šimkovičovej a upozornil na exhibicionizmus Bugára
E. Tomáš: Prečo by mal pracujúci zo svojich daní platiť príjem človeku, ktorý nechce pracovať?
Ďalšia angažovaná unisono „debata“. Komu prekáža slovenčina v Slovenskej republike?
Ficova vláda bude musieť pre vysoký dlh žiadať parlament o dôveru. Od zatiahnutia dlhovej brzdy ju delí presne rok
Ako chcú klamári vládnuť Slovensku a pokračovať v oblbovaní občanov
Trumpova vojna proti „woke“ ideológii by mohla spustiť masový odchod zamestnancov Pentagonu
Musk súhlasil s potrebou auditu americkej pomoci Ukrajine
Orbán: Klimatická politika by mala byť založená na zdravom rozume, nie na ideológii
zo sekcie
Medzi Washingtonom a Kyjevom vznikajú trhliny. „Protiofenzíva“ zadržaná: „Na neurčito“?
Medzi Washingtonom a Kyjevom vznikajú trhliny. „Protiofenzíva“ zadržaná: „Na neurčito“?
Medzi Washingtonom a Kyjevom vznikajú trhliny. „Protiofenzíva“ zadržaná: „Na neurčito“?