Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

In this handout photo taken on Thursday, Aug. 6, 2020, and provided by Russian Direct Investment Fund, a new vaccine is on display at the Nikolai Gamaleya National Center of Epidemiology and Microbiology in Moscow, Russia. Russia on Tuesday, Aug. 11 became the first country to approve a coronavirus vaccine for use in tens of thousands of its citizens despite international skepticism about injections that have not completed clinical trials and were studied in only dozens of people for less than two months. (Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)

08.11.2020

Maďarsko oznámilo, že nakúpi ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik-V na výskumné a licenčné účely, čo by mohlo viesť k vytvoreniu napätia s orgánmi EÚ, ktoré trvajú na tom, aby sa používali iba receptúry vyrobené v EÚ, informuje o tom portál RT: „Rusko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá v septembri schválila vakcínu proti Covid-19. Moskva pracuje na zvýšení svojej kapacity na výrobu vakcíny v rámci používania, ktoré sa podľa prezidenta Vladimira Putina, uskutoční do konca roka. Napriek tomu všetkému sa Brusel rozhodol vylúčiť Sputnik-V zo svojej schémy skorých objednávok. Eric Mamer z Európskej komisie uviedol, že vakcíny vyvinuté Ruskom alebo Čínou nebudú nikdy predplatené v rámci očkovacej stratégie bloku, ktorá zahŕňa iba spoločnosti v rámci EÚ.“

Minister zahraničia Maďarska Péter Szijjártó konkretizoval plán nákupu ruskej vakcíny, ktorá by mala, do Maďarska, doraziť už v decembri. Spočiatku má ísť o menšie množstvo za účelom dokončenia klinických testov a administratívy spojenej s udelením licencie na používanie vakcíny Sputnik-V v Maďarsku. Väčšie zásielky ruskej očkovacej látky sa očakávajú v druhej alebo tretej dekáde januára 2021. Péter Szijjártó taktiež potvrdil, že jedna maďarská farmakologická spoločnosť už prejavila záujem o licenčnú výrobu ruskej vakcíny Sputnik-V, priamo na území Maďarska. To bude znamenať, že Maďarsko bude musieť buď počkať na schválenie EÚ alebo ich bude ignorovať. Samotný minister Péter Szijjártó je v súčasnosti v domácej karanténe po tom, ako sa u neho počas poslednej zahraničnej cesty do Thajska objavili príznaky ochorenia Covid-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zaujímavý obrat nastal v rétorike predstaviteľov EÚ, ktorí sa doposiaľ vyhrážali Maďarsku uvalením sankcií, ak Budapešť uzavrie kontrakt na nákup ruskej vakcíny. Hovorca eurokomisie Stefan De Keersmaecker v piatok vyhlásil, že EÚ pripúšťa možnosť limitovaného nákupu ruskej vakcíny zo strany Maďarska aj bez certifikátu EÚ s tým, že Budapešť tak učiní na vlastnú právnu zodpovednosť. Tento zmierlivý postoj ostro kontrastuje s nedávnymi vyhrážkami bruselského hovorcu Erica Mamera, ktorý pred časom hrubo zastrašoval maďarskú vládu a vyhrážal sa „patričnými opatreniami“, ak Budapešť kúpi vakcínu z Ruska. Maďarský premiér Viktor Orbán však napriek tomu inicioval priame rokovania s Moskvou a Pekingom na tému využitia ruských a čínskych vakcín v Maďarsku.

Situáciu vysvetlil zástupca predsedu zahraničného výboru Rady federácie ruského parlamentu Andrej Klimov: „Viackrát som sa s nimi stretol, takže môžem povedať jedno – v zásade sú to karieristi, mnohí z nich sú zarytí rusofóbi, ale určite to nie sú idioti. Citlivo vnímajú nálady verejnosti v Európskej únii a uvedomujú si, že tieto nie sú naklonené ďalšej eskalácii konfrontácie s Ruskom za každú cenu.“

Rusko schválilo vakcínu na použitie, aj keď ešte nie je hotová tretia fáza klinických testov, kedy sa zisťuje jej účinnosť a tiež to, či nemá nejaké vzácne vedľajšie účinky. Moskva bola za nedodržanie štandardného bezpečnostného postupu kritizovaná ako nezodpovedná. Ruskí vedci naopak vychádzali zo sľubných údajov zo skorších pokusov, ktoré boli zverejnené v časopise The Lancet. Obhajovali sa tým, že v čase pandémie je potrebné postupovať čo najrýchlejšie, aby sa zachránilo čo najviac životov. O ruskú vakcínu Sputnik-V prejavila záujem aj izraelská nemocnica Hadas, aj Spojené arabské emiráty a India. Testovať ju začalo aj Bielorusko.

Šéf izraelskej nemocnice kritizoval naratív okolo ruskej vakcíny a pre svoju nemocnicu objednal 1,5 milióna dávok. Zeev Rotstein, riaditeľ jeruzalemského Hadassah Medical Center, pre izraelské noviny Haaretz uviedol, že námietky sú skôr politické ako lekárske. „Je to ako vesmírny pretek. Niet divu, že ju Rusi nazvali Sputnik-V. Chceli pripomenúť Američanom, kto sa dostal do vesmíru ako prvý,“ uviedol. Rotstein dodal, že „výsledky a bezpečnosť, ktoré sme videli, boli veľmi dobré. Existuje veľká pravdepodobnosť, že vakcína je bezpečná. A existuje rozumná pravdepodobnosť, že je aj efektívna.“

Zdroje:

/1/ Maďarsko dostane ruskou vakcínu proti koronaviru. Zatím na test, novinky.cz, 5.11.2020

/2/ EÚ sa snaží blokovať vakcínu SputnikV z Ruska. Maďarsko ju nakúpi aj tak, Hlavný denník, 7.11.2020

/3/ Ruská vakcína prelomila blokádu EÚ. Maďarsko začne v decembri s očkovaním. Brusel otočil a prestal sa vyhrážať, Hlavné správy, 7.11.2020

/4/ zem a vek

AUTOR: MARCELA HOFFMANNOVÁ

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d