Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

V čase, keď sa lídri Európskej únie práve stretli, aby riešili krízy vo východnej Európe a Gaze, hrozia Budapešť a Bratislava, že rozbijú jednotu bloku kvôli vojenskej podpore Ukrajine, informoval 27. októbra denník Financial Times. Článok prichádza ako člen EÚ štáty sa nezhodli na rozpočte prideľujúcom Kyjevu 50 miliárd eur a podľa vyhlásenia vydaného po prvom dni summitu lídrov EÚ sa pokúsia dosiahnuť dohodu do konca roka.

Finančná a vojenská podpora z Bruselu je pre Kyjev nevyhnutná od začiatku konfliktu vo februári 2022. Maďarský premiér Viktor Orbán  a jeho novozvolený slovenský náprotivok  Robert Fico sa však vyslovili proti zachovaniu tejto podpory, ktorá si vyžaduje jednomyseľnosť. z 27 členských štátov európskeho bloku.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Podľa britských novín Fico pred summitom EÚ povedal, že jeho krajina nebude hlasovať za žiadne nové opatrenia na pomoc Ukrajine ani za uvalenie ďalších sankcií na Rusko bez úplného posúdenia, ako by to mohlo ovplyvniť rozhodnutia na Slovensku. Nielen Fico, ale aj Orbánov dlhodobý postoj k vojne rozčuľuje aj Brusel.

Obrázok: Stretnutie prezidenta Putina s predsedom vlády SR Robertom Ficom v júni 2015 

„Je to veľmi znepokojujúci vývoj a mení dynamiku,“ povedal pre Financial Times vysoký predstaviteľ bloku zapojený do projektov dodávok zbraní na Ukrajinu , keď komentoval Maďarsko a Slovensko. “Mohol by to byť skutočný problém.”

Podpora EÚ Kyjevu sa poskytuje bilaterálne, ale môže byť preplatená z fondu spravovaného Bruselom a financovaného členskými štátmi, čo si vyžaduje jednomyseľný súhlas na dokončenie. K poslednému zvýšeniu tohto fondu došlo v januári a maďarské veto zablokovalo následné pokusy o jeho dokončenie. Orbán však teraz našiel nového spojenca vo Ficovi a už nie je jediným rozumným hlasom EÚ.

Pripomíname, že Orbán sa 26. októbra v Číne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a povedal, že je „hrdý“ na oddanosť svojej krajiny Moskve. V skutočnosti po príchode na európsky summit Orbán vyhlásil, že Maďarsko má „jasnú a transparentnú politiku“ angažovanosti s Ruskom a Putinom.

“Chceli by sme ponechať otvorené všetky komunikačné linky pre Rusov, inak nebude šanca na mier,” povedal.

Budapešť uviedla ako hlavnú sťažnosť tejto iniciatívy situáciu s bankou OTP, od ktorej bude závisieť uvoľnenie tranže 500 miliónov eur pre Ukrajinu z mierového fondu EÚ. Orbán pre rozhlasovú stanicu Kossuth zdôraznil, že čaká na delegáciu Kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Maďarsku, aby prediskutovala aktuálny problém.

Podľa Orbánovho názoru sa západné krajiny neodvážia uznať neschopnosť Ukrajiny zvíťaziť na bojisku, pričom hovoria:

„Je úplne jasné, že Ukrajinci v prvej línii nevyhrajú. Všetci vojenskí experti o tom hovoria a píšu, ale politici sa neodvážia priznať, že zvolili chybnú stratégiu. Bojujete, prelievate krv – veľa ľudí zomrelo, straty Ukrajiny sú obrovské – na oplátku vám dávame peniaze a vojenské vybavenie.

Fiсo zase poukázal na vysokú mieru korupcie na Ukrajine. Predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú už skôr informoval, že Slovensko je ochotné poskytnúť krajine len humanitárnu pomoc. Premiér zdôraznil, že šéf Európskej komisie rešpektoval suverénne právo členských štátov neposkytnúť Kyjevu vojenskú podporu.

Je pravdepodobné, že Brusel vyvinie väčší tlak na Orbána a Fica za ich vzdor. Obe stredoeurópske krajiny sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec dohodnú na istom obnose peňazí ukrajinským ozbrojeným silám za nejaké ústupky… no postupom času sa viac krajín EÚ začne brániť proti financovaniu, ako to ukázal aj nedávny obrat Slovenska.

Kým však nastane ten čas, skutočnosť, že Maďarsko a Slovensko uplatnili svoje právo veta, môže mať vážne dôsledky a pravdepodobne budú čeliť hrozbám, že budú zbavené peňazí z rozvojových fondov. Ako sa očakávalo, pobaltskí lídri prijali najmä správy o nedostatku súhlasu s negatívami.

Litovský prezident Gitanas Nauseda označil Orbánovo zblíženie s Putinom za „poľutovaniahodné“ a povedal, že to vyslalo „veľmi nesprávny odkaz“ nielen Kyjevu, ale aj celému európskemu kontinentu.

Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že nedostatočná snaha niektorých členských štátov o vojenskú podporu Ukrajiny by mohla vyslať „signál, že obranu neberieme dostatočne vážne“.

„Veľmi ma znepokojuje, že niektorí dávajú signály, že to nedokážeme a že sa o to ani nesnažíme,“ povedala.

To sa však očakáva od baltských sysľov, ktoré patria medzi najzúrivejších rusofóbov v Európe. Ešte dôležitejšie je, že nemajú v Európe veľký vplyv a skôr boli dôležitejšie krajiny zdržanlivejšie vo svojej kritike Orbána, čím opäť ukázali, aký je blok rozbitý.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d