Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Maďarské opozičné strany získali pred parlamentnými voľbami milióny eur, platby sa spájajú s americkou neziskovou organizáciou

Správa, ktorú nedávno odtajnila maďarská tajná služba, odhalila, že počas poslednej volebnej kampane získalo maďarské zjednotené opozičné hnutie takmer 2 miliardy forintov zo zahraničia.

Celkovo 1,8 miliardy forintov (4,4 milióna eur) previedla Akcia za demokraciu so sídlom v USA hnutiu Všetci za Maďarsko (MMM), ktoré založil opozičný politik Péter Márki-Zay a ktoré tvorilo súčasť politickej aliancie Zjednotení pre Maďarsko, aby v aprílových parlamentných voľbách súperilo so stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Akcia za demokraciu, ktorá vznikla vo februári, sa označuje za “medzinárodné prodemokratické hnutie solidarity zdola”, ktorého cieľom je “vzdorovať rastúcej hrozbe autokracie na celom svete”. Organizácia poskytla ďalších 1,15 miliardy (2,8 milióna eur) “trom maďarským spoločnostiam na jar a v lete minulého roka”, uviedol podľa tlačovej agentúry MTI generálny riaditeľ Národného informačného centra (NIK) brigádny generál Zoltán András Kovács.

Kovacs na Twitteri napísal, že odtajnené transakcie “vážne narúšajú suverenitu Maďarska”, a trval na tom, že maďarská verejnosť má “právo vedieť” o tom, že politické organizácie napojené na maďarské opozičné strany dostávajú financie zo zahraničia.

Maďarské zákony výslovne zakazujú financovanie zo zahraničia.

Ako už Remix News informoval, Akcia za demokraciu sa označuje za protiváhu rastúcej “svorke autokratov a diktátorov” a jej výkonný riaditeľ Dávid Korányi – hlavný poradca ľavicového budapeštianskeho primátora Gergelyho Karácsonyho – v auguste pre spravodajskú stanicu Axios povedal, že jej práca sa “netýka len Maďarska”, ale aj konfrontácie so “systémovým rizikom” tých, ktorí sa na celom svete snažia napodobniť “nacionalistický populistický model” Viktora Orbána. Okrem Maďarska sa na svojej webovej stránke odvoláva aj na Poľsko a Brazíliu, ktoré sú podľa nej “v obkľúčení” a hrozí im, že sa dostanú do “diktatúr, ako sú Čína a Rusko”.

Za svoje “kľúčové bojové štáty” označuje aj Taliansko, ktoré si nedávno zvolilo prvú skutočne konzervatívnu vládu za posledné desaťročia, a Turecko.

V poradnom zbore Akcie za demokraciu sú aj ďalšie protivládne hlasy, napríklad jej predsedníčka Kati Martonová, bývalá veľvyslankyňa USA v Maďarsku Eleni Kounalakisová a ľavicový politický spisovateľ a publicista denníka Guardian Timothy Garton Ash, ktorý po Orbánovom víťazstve v apríli označil Maďarsko za “vnútorného nepriateľa Európy”.

Mate Kocsis, predseda parlamentnej skupiny vládnucej strany Fidesz, inicioval odtajnenie odsudzujúcej správy, ktorá podľa neho predstavuje “šokujúce” a “závažné” dôkazy o zahraničnom zasahovaní do maďarských národných volieb.

Kocsis v stredu na svojich sociálnych sieťach napísal: “Ľavica pred voľbami o zahraničných peniazoch mlčala a neskôr dokonca poprela, že by bola v kontakte so zahraničnými finančníkmi. Keď sa ukázalo, že peniaze naozaj prišli zo zahraničia, polovicu z nich popreli.

Ak sa pozrieme len na výšku finančných prostriedkov zo zahraničia, ktoré boli pridelené ľavicovým stranám kandidujúcim vo voľbách, je to približne štvornásobok sumy poskytnutej z maďarského rozpočtu na výdavky strán na volebnú kampaň,” dodal líder frakcie Fidez a označil túto záležitosť za takú, ktorá “vážne porušuje suverenitu krajiny”.

Ľavicoví novinári, ako napríklad Szabolcs Panyi, sa už snažili zdiskreditovať alebo bagatelizovať to, čo označil za “protilegálnu operáciu v štýle Kremľa proti maďarskej opozícii financovanej CIA”, čo Kovacs označil za “spin”, ktorého cieľom je “odvrátiť pozornosť od tvrdohlavých faktov”.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d