Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Týchto pár poznámok z rôznych periodík nám umožňuje pozrieť sa na niektoré problémy z trochu nezvyčajných pozícií. Napríklad sa uvádza, že 57 % svetovej populácie, čo je 3,7 miliardy ľudí, teraz hladuje. A v roku 1950 hladovalo 20% vtedajšej populácie 2,5 miliardy, t.j. 7,5 krát menej! „Vývoj“ našej civilizácie už teda viedol k skutočne katastrofálnym následkom pre väčšinu obyvateľstva našej planéty. Zostáva položiť si tradičné otázky: „Kto je na vine?“ a „Čo robiť?“…

40% ľudí zomiera na znečistenie

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štyridsať percent úmrtí vo svete je spôsobených znečistením ovzdušia, vody a pôdy. Tieto environmentálne problémy spolu s rýchlym rastom populácie vedú k zvýšeniu počtu chorôb, uvádza sa v tlačovej správe Cornell University.

Profesor David Pimentel a skupina postgraduálnych študentov analyzovali asi 120 publikácií o vplyve demografických a environmentálnych faktorov na prevalenciu chorôb.

Podľa Pimentela trpí hladom 57 % svetovej populácie zo 6,5 miliardy (v roku 1950 hladovalo 20 % z 2,5 miliardy). Šesť miliónov detí ročne zomiera od hladu a navyše podvýživa oslabuje organizmus a je nepriamou príčinou mnohých úmrtí na akútne respiračné infekcie, maláriu a iné choroby.

Pimentel identifikuje niekoľko ďalších hlavných dôvodov rastu chorôb.

Približne polovica ľudstva žije v mestách, kde sú často zlé hygienické podmienky a príliš vysoká hustota obyvateľstva, čo môže viesť k prepuknutiu chorôb, ako sú osýpky a chrípka. 80 % všetkých infekčných chorôb sa prenáša vodou, pričom viac ako miliarda ľudí má nedostatok čistej vody.

Znečistenie vody navyše vedie k rozmnožovaniu komárov prenášajúcich maláriu, ktoré každoročne zabijú asi dva milióny ľudí. Toxické emisie do atmosféry zabijú ročne asi tri milióny ľudí. Medzi hlavné príčiny smrti patrí rakovina, vrodené patológie, poruchy imunitného systému.

Znečistenie pôdy vedie k tomu, že človek absorbuje toxické látky spolu s jedlom a vodou.

Pimentel vyzýva k obozretným stratégiám demografického a environmentálneho manažmentu namiesto spoliehania sa na rastúci nedostatok chorôb a potravín, aby sa dosiahol nevyhnutný pokles populácie. „To zhoršuje kvalitu života a je to veľmi riskantná stratégia,“ uzatvárajú vedci.

Za rok zomrie na znečistenie ovzdušia 310 000 Európanov

Znečistenie ovzdušia je zodpovedné za 310 000 predčasných úmrtí v Európe každý rok, uvádza BBC News. V správe Európskej komisie sa uvádza, že v priemere raz za rok je každý Európan prepustený z práce na pol dňa kvôli chorobám spôsobeným zhoršovaním životného prostredia, čo spôsobuje ekonomike škody vo výške 80 miliárd eur.

Hlavnou hrozbou pre zdravie sú drobné častice vo vzduchu, ktoré sa vdychujú do krvného obehu. Olovo, oxid uhoľnatý, benzén a butadién-1,3, ako aj chemické zlúčeniny vznikajúce v dôsledku interakcie ozónu s emisiami z automobilov, najmä poháňaných motorovou naftou, sa považujú za najnebezpečnejšie pre ľudí.

Najhoršie ukazovatele znečistenia ovzdušia zaznamenávajú Benelux, severné Taliansko, Poľsko a Maďarsko.

Priemerná dĺžka života Belgičanov sa za rok znížila o 13,6 mesiaca. Na druhom mieste je Holandsko s ukazovateľom 12,7 mesiaca. Najpriaznivejšia ekologická situácia je vo Fínsku, ale aj tam sa priemerná dĺžka života znížila o 3,1 mesiaca.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d