Slovanské Noviny

4. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čína spolu s Ruskom a Indiou podnikajú kroky na podporu čínskeho jüanu ako medzinárodnej zúčtovacej meny. Pravdepodobne sa pripoja aj menšie ázijské ekonomiky, ktoré trpia krízou dolára viac ako rozvinuté ekonomiky. V auguste je na túto tému naplánovaná diskusia na summite BRICS.

Očakávania prechodu z unipolárneho menového systému na bipolárny narastajú, keďže čoraz viac ekonomík sa snaží znížiť závislosť od amerického dolára. Podľa správy News Bitcoin, ekonóm Nouriel Roubini očakáva, že ako prvou alternatívou k doláru bude práve čínsky jüan ako globálna rezervná mena.

Nová éra menového systému

V rozhovore pre CNBC–TV18 hlavný ekonóm Atlas Capital uviedol, že väčšina krajín, ktorá sa postaví proti USA bude znižovať svoju závislosť od dolára.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Časť rozhovoru Roubini venoval výhradne Indii, ktorú považuje za rýchlo rozvíjajúcu sa ekonomiku. Dokonca očakáva, že by sa mohla stať dominantnou veľmocou v priebehu desaťročia. Odpútanie Indie od dolára ale nie je vysoko pravdepodobné, keďže strategické súperenie s Čínou by mohlo podporiť orientáciu Indie na západný menový systém.

Nie je to prvýkrát čo Roubini spomínal bipolárny menový systém, keďže už vo februári varoval, že finančné sankcie zo strany USA budú jedným z hlavných katalyzátorov nového systému.

Vývalý americký prezident, Donald Trump, vníma aktivity Číny ako cielený plán na zosadenie amerického doláru ako globálnej rezervnej meny.

Trump vo svojom statuse na Truth Social uviedol, že ak sa Číne podarí zosadiť dolár z trónu, bude to najväčšia porážka pre USA za posledných 200 rokov. Rovnako by to ovplyvnilo postavenie USA ako najmocnejšej ekonomiky na svete.

Predbehne BRICS zoskupenie G7?

Čína spolu s Ruskom a Indiou podnikajú kroky na podporu čínskeho jüanu ako medzinárodnej zúčtovacej meny. Pravdepodobne sa pripoja aj menšie ázijské ekonomiky, ktoré trpia krízou dolára viac ako rozvinuté ekonomiky. V auguste je na túto tému naplánovaná diskusia na summite BRICS.

Brazília, Rusko, India, Čína, Indonézia, Mexiko a Turecko majú ambície do roku 2050 sa stať ekonomicky silnejšími, ako všetky krajiny G7 dohromady. Členovia sformulovali požiadavky a prístupové podmienky pre vstup nových členov. Očakáva sa, že sa pridajú krajiny ako Saudská Arábia, Egypt, Argentína, Bangladéš či Irán.

Ak tento trend bude pokračovať, svet sa rozdelí na dva bloky s vlastnou rezervnou menou. Zatiaľ je ale postavenie amerického dolára neohrozené a zostáva najsilnejšou fiat menou na svete. Inflácia dolára je od poslednej krízy z roku 2008 až 3-krát menšia ako v prípade čínskeho jüanu a v najbližších rokoch sa zosadenie z trónu pravdepodobne konať nebude.

Zdroj: kryptomagazin.sk (1), (2)


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d