Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

26.11.2020

Jej advokát nepotvrdil obsah uniknutej výpovede, ktorá sa objavila už v stredu po výsluchu.

Po ôsmich mesiacoch vo vyšetrovacej väzbe a protestnej hladovke už druhý deň vypovedá pred vyšetrovateľom bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Jej advokát nepotvrdil obsah uniknutej výpovede, ktorá sa objavila už v stredu po výsluchu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Moniku Jankovskú priviezla na výsluch policajná eskorta o ôsmej hodine ráno. Z auta vystúpila bez pút. Jej právny zástupca Peter Erdős prišiel na nitriansku pobočku NAKA krátko pred deviatou hodinou. Ako prvý komentoval únik údajnej zápisnice z Jankovskej výpovede. Či je obsah zverejneného materiálu totožný s jej výpoveďou, nekomentoval.

„V médiách sa objavila nejaká časť jej výpovede. Ctím si zásadu neverejnosti prípravného konania a budem to rešpektovať. Nebudem zverejňovať to, čo povedala moja klientka a niekto iný v prípravnom konaní, čo má byť obsahom zápisnice,“ povedal pred vstupom do areálu.

VIDEO: Jankovskej advokát Erdős o výpovedi svojej klientky

https://tv.pravda.sk//embed/c9dd1d18-3fc1-4855-9a8f-0c0b42691c61

Zopakoval, že Jankovská sa rozhodla prijať zodpovednosť za svoje konanie. „Priznala sa ku skutkom, z ktorých je obvinená. Jej priznanie nie je en bloc. Priznala sa k tomu, čo urobila. To, čo sa jej kladie za vinu, nie celkom korešponduje s tým, ako je to zapísané v samotnom uznesení o vznesení obvinenia,“ zdôraznil advokát.

V rámci svojho výsluchu v stredu podľa neho jednoznačne povedala, že je ochotná a pripravená spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Akcie Búrka a Víchrica, počas ktorých zadržali viacero ľudí z prostredia justície, sú súčasťou jedného spoločného trestného konania, kde je Jankovská obvinená.

„Vyjadrila sa preto aj ku skutkom, ktoré sú predmetom týchto dvoch uznesení o vznesení obvinenia a vyjadrila sa, akú ma vedomosť o iných skutkoch, aké sú tam uvedené,“ odpovedal Erdős na novinársku otázku, či bude vypovedať aj o skutkoch, z ktorých nie je obvinená, ale má o nich vedomosť.

Do obednej prestávky odpovedala Jankovská zatiaľ len na otázky vyšetrovateľov. Advokáti ďalších obvinených sa k slovu ešte nedostali. „Je tu obhajca pána Kočnera, obhajcovia pána Kollára, pána Kuláka, myslím, že pána Mojta a pani Bartalskej, čo si spomínam,“ vymenoval Erdős.

Nevedel povedať, či vypočúvanie skončí dnešným dňom. „Ťažko povedať, či sa to dnes podarí, uvidíme. Na piatok sú naplánované iné úkony v tejto veci,“ dodal. Erdős. O nálade bývalej štátnej tajomníčky nechcel hovoriť s tým, že to nie je téma. „Je náročné absolvovať celodenný výsluch a dnes pokračujeme znova.“ Na otázky vyplývajúce z uniknutej zápisnice odmietol odpovedať. „Nebudem verifikovať čokoľvek, čo koluje po internete,“ uzavrel.

Kauza zmenky

Angažovanie sa v kauze zmenky v prospech Mariana Kočnera brala Jankovská ako pomoc kamarátovi. Vyplýva to z jej výpovede pred policajným vyšetrovateľom. Kočnera podľa vlastných slov obvinená poznala od roku 2016, pričom vo veci zmeniek, ktorých vyplatenia sa dožadoval na súdoch, ju prvýkrát oslovil v roku 2017.

Podľa Moniky Jankovskej ju však Marian Kočner uisťoval, že zmenky sú pravé. Zároveň uviedla, že Markízu, od ktorej chcel Marian Kočner vysúdiť vyplatenie zmeniek, nikdy nemala rada pre jej údajne neobjektívne spravodajstvo.

Bývalá štátna tajomníčka tiež vypovedala, že sa Marian Kočner v priebehu ich spoločných stretnutí vyjadril, že by bolo dobré Markízu ovládnuť, keďže by to bolo dobré pre stranu Smer.

Taktiež ju podľa jej slov uisťoval, že s políciou nebude v tomto prípade problém. Jankovská však zdôraznila, že nekoordinovala všetky kroky ohľadom rozhodovania sudkyne Zuzany Maruniakovej o zmenkách.

Monika Jankovská zároveň uviedla, že sa o fakte, že rieši zmenky, vyjadrila pred predsedom Smeru Robertom Ficom. Ten to však nijako nekomentoval, rovnako ani Peter Pellegrini, ktorému údajne o veci tiež hovorila.

Nominantke strany Smer sa jazyk rozviazal v stredu. Že chce vypovedať, avizovala už v júni, dokonca sa dostavila na výsluch. Podľa jej právneho zástupcu prišla v stredu dobrovoľne a vypovedala dosť rozsiahlo. Podľa uniknutej zápisnice mala popisovať napríklad to, ako sa zoznámila a stretávala s Marianom Kočnerom. Ale aj komunikáciu so sudkyňami z kauzy zmenky Kočnera a Pavla Ruska.

Zdroj: pravda.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d