Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Politika Západu voči Ukrajine sa mi zdá nepoctivá, konštatuje Anton Hrnko. Na sociálnej sieti analyzuje kontroverznú geopolitiku aj vo vzťahu k Slovensku, aj k Európe.

Hlavné zdôvodňovanie podpory Ukrajincov v bratovražednej vojne proti Rusom spočíva v tom, že Ukrajina nesmie prehrať, lebo by bol ohrozený náš spôsob života, naša bezpečnosť, náš komfort. Vraj po porážke Ukrajiny by sa Rusko nezastavilo a pokračovalo by útokom na Európu, zhrnul euroatlantický a mainstreamový postoj. Ďalej uverejňujeme Hrnkov status v plnom znení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pomlčím o možnom útoku Ruska na ostatnú Európu, lebo by som musel hľadať dôvody, prečo by to Rusko robilo. V Európe malo pred vypuknutím rôznych majdanov na Ukrajine spoľahlivého odberateľa svojich energetických nosičov, investovalo obrovské prostriedky do ropovodnej a plynovodnej infraštruktúry a zo západnej Európy dostávalo významné investičné stimuly, ktoré viedli k rozvoju Ruska.

Len hlupák si môže myslieť, že tento vzájomne výhodný tok kapitálu a tovarov by Rusko chcelo z vlastnej vôle rozstrieľať na cucky.

Podľa vyjadrení amerického analytika Friedmana z Chicaga však vieme, komu tento vzájomne prospešný vývin v Európe prekážal.

Ale vráťme sa k pozícii Európy vo vzťahu k Ukrajincom. Nechápem totiž, prečo by Ukrajinci mali zomierať pre to, aby sa určitá časť napr. Čechov cítila komfortne. Ak si napr. Fialova vláda myslí, že Rusko ohrozuje spokojný život Čechov, poctivé z jej strany by bolo, žeby vyhlásila vojnu Rusku a ČR si to s RF rozdali na férovku.

Neviem prečo by mala zháňať prostriedky na to, aby vyzbrojovala Ukrajincov a nechala ich bojovať za svoje záujmy. Pretože ja

nevidím reálny vnútroukrajinský dôvod na to, aby Ukrajinci sa nechali zabíjať v tejto vojne.

Rovnako zaujímavá je zbierka, ktorú na Slovensku zorganizovala nadácia z názvom v newspeaku ako vystrihnutého z Orwellovho románu 1984 – Mier pre Ukrajinu. Už boli rôzne zbierky. Aj za socializmu sme sa pravidelne zbierali na Fond solidarity, ale nepamätám si, žeby sa niekedy u nás zbieralo na muníciu.

Chápem frustráciu niektorých ľudí, ktorí dostali zo zahraničia úlohu zabezpečiť kontinuitu naďovsko-korčekovsko-čaputovskej línie vzťahu Slovenska k vojne na Ukrajine (švejkovsky povedané biť sa v prvej línii až do roztrhania tela) a ktorí ju nesplnili.

Ich pokus ukázať iné Slovensko ako to, ktoré reprezentuje súčasná slovenská vláda s mierovou rétorikou, je však totálne trápny.

Oni totižto neukázali iné Slovensko, oni len ukázali, že zahraničné firmy na Slovensku sa nestotožnili so slobodným výberom slovenského obyvateľstva.

Prečo tak hovorím? Je to úplne jednoduché zhodnotenie zbierky, ktorá za pár dni dostihla sumu okolo 3 mil. Eur. Pri všetkej úcte k ochote niektorých našich občanov zbierať sa na smrť, drobní prispievatelia by za pár dní sotva zozbierali sumu okolo sto tisíc Eur.

Na zbierku sa teda poskladali veľké firmy, pôsobiace na Slovensku a svojimi príspevkami oznámili slovenskému národu, že síce žijú z jeho mozoľov, ale nerešpektujú ich vôľu, ktorú sa svojimi finančnými príspevkami snažia prekryť.

Predpokladám, že organizátori zbierky budú mať toľko cti a zverejnia zoznamy darcov, aby sme vedeli, kto má rád tak Slovensko, že je na zachovanie jeho “dobrého mena” ochotný investovať svoje peniaze.

Dúfam, že ich následne nebudú chcieť odpísať z daní ako svojho času jeden podarený podnikateľ z Popradu. A určite ma bude zaujímať aj individuálny príspevok ľudí ako Z.Čaputová, I. Korčok, M. Dzurinda, M. Leško, R. Stanke, Z. Paulhofová a podobné “celebrity” z nášho života.

Na záver ešte jedna poznámka. Aj Zelenskyj na Ukrajine, aj Fiala v Prahe a pravdepodobne aj Čaputová v Bratislave si vydýchli, keď americký kongres schválil pomoc Ukrajine v sume cca 61 mld. US dolárov.

Je to skutočne významná pomoc. Cca 40 mld. z tých peňazí pôjde na doplnenie zbrojných skladov v USA, z ktorých sa redundantná a zastaralá munícia utilizovala na Ukrajine. Likvidácia vo vlastnej réžii by bola drahá. Je to skutočne výrazná pomoc, lebo plné sklady v USA budú silným varovaním Moskve, že Amerika je pripravená na konfrontáciu.

Najzaujímavejšie sú však peniaze, ktoré dostane Ukrajina v “keši”. Ide o cca 11 mld. USD, ale nie ako pomoc, lež ako pôžička. Teda kongres odkázal do Kyjeva alebo Kyiva, že síce môžu bojovať za americké záujmy, ale podobne ako kedysi český premiér L. Adanec odkázal Slovákom, za “své”.

Z tohto pohľadu sa mi vyhliadky Ukrajiny zdajú tak trochu ako vyhliadky námorníkov, ktorí sa plavili medzi Charibdou a Scylou. Buď vyhrajú, a potom ich Američania zderú z kože, alebo prehrajú a Rusi ich zbavia príťaže starať sa o svoj osud. Ktorá z týchto alternatív je horšia, musia posúdiť sami. V každom prípade, zbrojárske firmy si na svoje prídu.

Anton Hrnko/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d