Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hlavná postava vyšetrovania aféry “Pfizergate”, do ktorej je namočená šéfka eurokomisie von der Leyenová a riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Pfizer, je mŕtva

Europoslankyňa Michèle Rivasiová venovala veľkú časť svojho posledného mandátu vyšetrovaniu komunikácie medzi šéfkou Eurokomisie a riaditeľom spoločnosti Pfizer, s ktorou EÚ podpísala zmluvy na dodávky vakcín proti COVID-19.

Hlavná postava vyšetrovania aféry Von der Leyenovej, francúzska poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) za stranu Zelených Michèle Rivasiová, ktorá presadzovala zverejnenie textových správ medzi predsedkyňou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom, náhle zomrela v stredu (29. novembra) vo veku 70 rokov počas cesty do EP v Bruseli. Údajne išlo o infarkt. Informoval o tom minulý týždeň portál Euractiv.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Leyenovej ozrutná aféra

Rivasiová bola poslankyňou europarlamentu za Zelených od roku 2009. Zapojila sa najmä do boja proti dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Mercosurom. Postavila sa tiež proti používaniu pesticídov vrátane glyfosátu od známej spoločnosti Monsanto.

V mene transparentnosti venovala časť svojho posledného mandátu vyšetrovaniu takzvanej „aféry SMS“. Tá sa týka podozrení z výmeny textových správ medzi predsedníčkou EK Von der Leyenovou a generálnym riaditeľom Pfizer Bourlom. SMS správy mali obsahovať rokovania o zmluve na 1,8 miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Von der Leyenová správy odmieta zverejniť.

„Michèle Rivasiová, vždy pripravená brániť zásady, ktoré jej boli drahé. Zasvätila svoj život ochrane biodiverzity a nášho zdravia a boju za transparentnosť našich inštitúcií v záujme európskych občanov,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Kritizovala povinné očkovanie

Známa bola aj svojim tvrdým postojom k vakcínam. Počas pandémie COVID-19 europoslankyňa kritizovala zavedenie „certifikátu COVID“ a povinné očkovanie zdravotníckych pracovníkov vo Francúzsku.

Na X (predtým Twitter) predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolová uviedla, že ju „zarmútila“ „náhla smrť“ Rivasiovej, „skúsenej poslankyne Európskeho parlamentu hlbokého presvedčenia, oddanej a tvrdo pracujúcej“.

„Sme hlboko zarmútení smrťou našej kolegyne Michèle Rivasiovej. Jej pozoruhodná kariéra, jej vášnivé politické boje a jej empatia zanechali stopy na všetkých, ktorí sa s ňou mali možnosť stretnúť,“ povedali Terry Reintke a Philippe Lamberts v mene skupiny Zelení/EFA.

Pred zvolením za europoslankyňu bola Rivasiová v rokoch 1997 až 2002 socialistickou poslankyňou za juhovýchodný francúzsky región Drôme. Po jadrovej katastrofe v Černobyle v apríli 1986 tiež založila Komisiu pre nezávislý výskum a informácie o rádioaktivite (CRIIRAD).

Tajné zmluvy, tajné správy

Predmetom vyšetrovania je záhadná komunikácia medzi generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom a predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou, ktorá predchádzala uzavretiu zmluvy na 1,8 miliardy dávok vakcíny v hodnote zhruba 36 miliárd eur. Európska komisia v septembri odmietla 2022 zverejniť akékoľvek podrobnosti o osobnej úlohe von der Leyenovej pri rokovaniach o zmluve so spoločnosťou Pfizer.

Šéfka EK sa v apríli 2021 pre New York Times vyjadrila, že si s generálnym riaditeľom Pfizeru mesiac vymieňala textové správy. Malo sa to stať v období, keď sa schyľovalo k podpisu zmluvy medzi EÚ a farmaceutickým gigantom z USA.

Podľa portálu Politico sa von der Leyenová tak stala terčom špekulácií, podľa ktorých počas rokovaní konala na vlastnú päsť a obišla štandardné spôsoby komunikácie, ktoré sa v rámci týchto postupov využívajú. Následne novinári EK požiadali o sprístupnenie týchto správ, no exekutíva EÚ im oznámila, že žiadne takéto správy neeviduje.

Ombudsmanka EÚ Emily O’Reillyová však neskôr prezradila, že komisia nikdy oficiálne von der Leyenovej tím o dohľadanie správ nepožiadala, pretože podľa inštitúcie nespadajú do kategórie „dokumentov“ hodných uchovávania. Vo svojej správe ombudsmanka označila tento prístup za „nesprávny úradný postup“.

V decembri 2022 mal k tejto záležitosti vypovedať generálny riaditeľ Pfizeru Bourla pred Osobitným výborom Európskeho parlamentu pre pandémiu covid. Bourla však ani na druhý pokus neprišiel.

„Nemáme žiadne nové informácie, ktoré by sme s výborom mohli zdieľať,“ napísal v písomnej odpovedi. Bourlovi sa ešte v októbri z jedného takéhoto vypočúvania podarilo vyvliecť. Vtedy mal čeliť otázkam o tom, ako došlo k uzavretiu tajných zmlúv na vakcíny.

Ešte v marci roku 2022 Gabriela Vlčanová, riaditeľka oddelenia medzinárodných vzťahov a záležitostí s EÚ pre denník Pravda priblížila, že všetky rokovania prebiehali pod prísnym režimom utajenia a samotná zmluva, teda plné znenie zmluvy, nie je zverejniteľné.

Cenzúrovaná verzia zmluvy medzi EK a Pfizerom TU

No časom sa ukázalo, že zmluva nie je pre jednotlivé členské štáty výhodná a Slovensko sa v máji snažilo zmeniť niektoré podmienky. Dôvodom bol nadbytok vakcín a nezáujem populácie o očkovanie.

„Ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby napriek platnosti kontraktov boli dodávky vakcín pozastavené, prípadne rozložené v dlhšom časovom horizonte, a tým sa minimalizovali straty. Snahou rezortu je v maximálnej možnej miere nevyužité vakcíny darovať iným krajinám,“ priznal rezort zdravotníctva.

Vtedajší minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) priznal, že ani s darovaním nadbytočných vakcín to nie je také jednoduché. Chudobnejšie štáty nemajú dostatočnú infraštruktúru na to, aby dokázali očkovacie látky bezpečne skladovať.

Politika farmaceutických firiem

Spoločnosť Pfizer podľa biochemika Pastoreka konkurenciu predbehla vďaka tomu, že sa jej podarilo získať spoločnosť BioNtech a situáciu vedela „dobre zmanažovať a aj dobre na tom zarobiť“.

„Americký Pfizer situáciu manažérsky využil. Kúpil nemeckú firmu BioNtech a s jej pomocou vyrobil vakcínu, ktorú vedel dobre predať. Nikto doteraz nedokázal, že má podstatne lepšiu, účinnejšiu či bezpečnejšiu vakcínu – z tejto strany to bolo v poriadku. No to, ako to spackali európski politici, tak to je druhá vec. Ten nákup nebol transparentný,“ zdôraznil Pastorek.

Dodal, že podľa neho EK pri podpise zmluvy nehájila záujmy európskych firiem. „EK sa tvári, že je transparentná a nediskriminačná, tak je otázne, prečo nedali podobný priestor aj iným firmám,“ ozrejmil.

Tvrdí, že počas Doby covidovej tu síce bola výnimočná situácia no zdôraznil, že takýto nákup musí byť transparentný, pretože išlo o zdravie stámiliónov ľudí. „Takéto obchody sa takto pokútne nedojednávajú cez SMS správy. Je šéfkou EK, má na takéto rozhodnutia poverených ľudí,“ dodal.

Európska prokuratúra 14. októbra 2022 potvrdila, že nákupy tzv. anticovidových vakcín urópskou úniou vyšetruje, no neprezradila, koho a akých zmlúv sa toto vyšetrovanie týka.

Manžel šéfky eurokomisie ako predstaviteľ firmy špecializujúcej sa na génovú terapiu a experimentálne mRNA vakcíny, ktoré vo veľkom nakupujú orgány EÚ

V konflikte záujmov sa kvôli vakcínam ocitol aj Heiko von der Leyen, 67-ročný lekár a manžel predsedníčky EK. Firma Orgenesis, v ktorej pôsobí ako lekársky riaditeľ, totiž poberá dotácie z fondu EÚ, pričom Heiko von der Leyen bol jedným z členov nadačnej komisie.

O korupčnom charaktere záujmov EÚ a Heikovi von der Leyen napísal v roku 2021 svoj článok aj expert Vojenskej akadémie vied Ruskej federácie Vladimír Prochvatilov, keď boli podobné informácie korporátnymi médiami, fanatickými fanúšikmi očkovania a farmaceutickými firmami označované za konšpirácie:

Niekoľko riadkov, ktoré napísal renomovaný francúzsky novinár Pierre-Alain Depauw, prilialo olej do rozsiahlych protestov proti povinnému očkovaniu a zdravotným pasom vo Francúzsku.

Novinár uviedol, že manžel predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, Heiko von der Leyen, je medicínskym riaditeľom americkej biotechnologickej spoločnosti Orgenesis, ktorá sa špecializuje na génovú terapiu.

„Génové metódy liečby sa našli v experimentálnych „vakcínach“ proti COVIDu-19“ transparente naznačil Depauw v súvislosti s americkými vakcínami mRNA Pfizer a Moderna, ktoré vo veľkom množstve nakupujú orgány EÚ.

Škandálne správy sa teraz šíria ako blesk po sociálnych sieťach a vyvolávajú zdesenie aj medzi ostrieľanými Francúzmi.

„Ukázalo sa, že Ursula van der Leyenová, ktorá nakupuje stovky miliónov dávok vakcín, má manžela Heika, ktorý vedie biotechnologickú spoločnosť Orgenesis špecializujúcu sa na génovú terapiu. Teraz je všetko jasné “ napísal slávny francúzsky ekonóm a podnikateľ François Ducrocq.

Treba povedať, že korupčné škandály a obvinenia z rodinkárstva sprevádzali šéfku výkonnej moci Európskej únie počas celej jej politickej kariéry.

„Ursula von der Leyenová je naša najslabšia ministerka. Očividne to stačí na to, aby viedla Európsku komisiu,” uviedol bývalý vodca SPD a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz 2. júla 2019, v deň dosadenia von der Leyenovej, vtedajšej nemeckej ministerky obrany, na post predsedu Európskej komisie.

V decembri 2013 Angela Merkelová vymenovala gynekologičku Ursulu von der Leyenovú za ministerku obrany na základe … blízkeho priateľstva, ktoré ich spája. Za päť rokov na čele ministerstva obrany sa Frau von der Leyenovej podarilo nemeckú armádu prakticky zničiť. Keď v roku 2019 odišla z ministerského postu, na boj bola pripravená iba polovica nemeckých stíhačiek Eurofighter a Tornado , necelá tretina obrnených transportérov Puma, 23% útočných vrtuľníkov Tiger a iba 17% nemeckých ponoriek.

A to nie je všetko: v septembri 2014 boli počas manévrov NATO v Nórsku kvôli nedostatku vybavenia nemeckí vojaci nútení namiesto pušiek používať… metly. „Situácia v Bundeswehri je katastrofická. Trpí celá obranyschopnosť Spolkovej republiky,” uviedol Rupert Scholz, bývalý minister obrany za vlády Helmuta Kohla.

Ďalším „úspechom“ Ursuly von der Leyen, ktorý vyzval škandál, bola rekonštrukcia trojsťažňovej cvičnej plachetnice Gorch Fock . Reštaurátorské práce stáli desaťkrát viac, ako sa plánovalo.

Nekompetentnosť Ursuly von der Leyenovej bola každému zrejmá, najmä potom, čo sa ukázalo, že 43,5% stránok jej dizertačnej práce z medicíny boli plagiát alebo obsahovali nesprávne citované zdroje.

Ale v oblasti korupcie preukázal chránenec Frau Merkelovej pozoruhodné schopnosti. V decembri 2018 začal nemecký Bundestag vyšetrovanie von der Leyenovej, ktorá bola obvinená z korupcie, zlého riadenia a rodinkárstva pri prideľovaní zmlúv a najímaní konzultantov. Nemecký spolkový kontrolný úrad, ktorý sleduje pohyb peňažných zdrojov vlády zistil desiatky nezrovnalostí pri prijímaní externých konzultantov ministerstvom obrany.

V roku 2015 nemecké ministerstvo obrany vynaložilo 100 miliónov EUR na externých konzultantov, ale oficiálne oznámilo … 2,2 milióna. O rok neskôr ministerstvo vynaložilo 150 miliónov EUR na konzultantov, pričom uviedlo iba … 2,9 milióna EUR.

Po analýze 56 z 375 zákaziek zadaných konzultantom v rokoch 2015 – 2016 audítori zistili, že vo veľkej väčšine prípadov ministerstvo obrany neposkytlo dostatočné dôvody na rozhodnutie o potrebe externého poradenstva; vo viac ako tretine prípadov neboli postupy v súlade s bežnými zmluvnými pravidlami.

Pri riešení problémov digitalizácie Bundeswehru išli objednávky jednej a tej istej spoločnosti Accenture na čele s určitým Timom Noetzelom. Ukázalo sa, že do podvodu bola zapojená štátna tajomníčka ministerstva obrany Katrin Suderová, ktorú priviedla do práce von der Leyenová.

Z iniciatívy Suderovej smerovali objednávky na spoločnosť Accenture. Ako sa ukázalo, Suderová a Noetzel predtým pracovali v spoločnosti McKinsey , ktorú ministerka obrany, obchádzajúc výberové konania, pritiahla k reforme nemeckej armády.

„Prípad konzultantov“, ako sa mu v Nemecku hovorilo, bol ututlaný na pozadí vymenovania spojenca Angely Merkelovej na post predsedu Európskej komisie.

Na čele Európskej komisie Ursula von der Leyenová nezabudla na svoje zvyky. 20. mája 2021 podpísala tretiu zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BionTech a Pfizer na nákup ďalších 1,8 miliárd dávok mRNA vakcíny Pfizer na obdobie rokov 2021-2023. Cena dávky bola 19,5 €, čo je o štyri eurá viac ako pri prvom kontrakte EÚ so spoločnosťou Pfizer.

Z tohto dôvodu vyjadril nespokojnosť bulharský premiér Bojko Borisov, ktorého bolo potrebné na kúpu drahej vakcíny dlho presviedčať.

Tento obrovský kontrakt spôsobil všeobecné zmätenie, píše rumunský denník Active News: „Jednak preto, že počet vakcín je trojnásobkom súčasnej populácie Európskej únie. Po druhé preto, že koniec roku 2023, keď zmluva vyprší, sa zhoduje s koncom obdobia testovania vakcín, ktoré bolo povolené vykonať urgentne. Po tretie, odkiaľ von der Leyenová vie, že pandémia potrvá do roku 2023 a že Európa nebude mať prebytočné vakcíny v hodnote desiatok miliárd eur?“

A tu sa začína to najzaujímavejšie. Ursulin manžel, medicínsky riaditeľ spoločnosti Orgenesis Heiko von der Leyen a viceprezident spoločnosti Orgenesis Vincent Wandamme predtým 11 rokov pracovali pre britskú farmaceutickú spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK). Pred príchodom do spoločnosti GSK pôsobil Vandamme osem rokov ako riaditeľ kvality v spoločnosti… Pfizer, informuje Active News. Mnoho ďalších zamestnancov spoločnosti Orgenesis predtým tiež pracovalo pre spoločnosť Pfizer .

V auguste 2019 spoločnosti GlaxoSmithKline a Pfizer oznámili uzavretie dohody o zlúčení niekoľkých ich spoločností do spoločného podniku GSK Consumer Healthcare a o sedem mesiacov neskôr bol svet informovaný o „pandémii“.

Spoločnosť Orgenesis, kde pracuje manžel šéfky Európskej komisie, ako aj spoločnosť GlaxoSmithKline, sa aktívne podieľala na vývoji vakcíny spoločnosti Pfizer a v súčasnosti vyvíja program BioChield, pričom zverejnila svoj zámer zaočkovať celé ľudstvo supervakcínou, ktorá sa zatiaľ testuje na myšiach.

Zaujímalo by ma, koľko miliárd eur minie pani von der Leyenová na nákup najnovšej supervakcíny, ktorú vytvorí jej manžel?

Poslanci europarlamentu chcú vyšetrovať korupciu súvisiacu s nákupom vakcín

Šesť poslancov Európskeho parlamentu usporiadalo 11. októbra 2022 tlačovú konferenciu, deň po tom, ako sa Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, odmietol zúčastniť na zasadnutí kovidového výboru v Európskom parlamente a odpovedať na otázky europoslancov.

Na škandál poukázal vo svojom prejave v europarlamente aj rumunský europoslanec Cristian Terheș. „Ursula von der Leyenová musí odstúpiť, pretože jej konanie vyšetruje Európska prokuratúra. Podpísala zmluvy na nákup 4,6 miliardy dávok covidovej vakcíny v hodnote 71 miliárd eur a tieto zmluvy stále nie sú verejnosti a poslancom Európskeho parlamentu zverejnené v plnom znení,“ vyhlásil.

Zdroj: ereport.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.