Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Desať faktov o zmene klímy

1.Klíma sa vždy menila a vždy sa bude meniť. Predpoklad, že pred priemyselnou revolúciou mala Zem „stabilnú“ klímu, je jednoducho nesprávny. Jediná rozumná vec, ktorú treba v súvislosti so zmenou klímy urobiť, je pripraviť sa na ňu.

2.Presné merania teploty z meteorologických balónov a satelitov od konca 50. rokov minulého storočia neukázali žiadne otepľovanie atmosféryod roku 1958. Na rozdiel od toho priemerné pozemné teplomery zaznamenávajú oteplenie o približne 0,4 0C za rovnaké časové obdobie. Mnohí vedci sa domnievajú, že záznam teplomera je ovplyvnený efektom Urban Heat Island a inými artefaktmi.

3.Napriek výdavkom viac ako 50 miliárd USD na jeho hľadanie od roku 1990 nebol v globálnom teplotnom modeli identifikovaný žiadny jednoznačný antropogénny (ľudský) signál .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

4.Bez skleníkového efektu by priemerná povrchová teplota na Zemi bola skôr -18 0 C než rovných +15 0 C, ktoré podnietili rozvoj života.

Oxid uhličitý je menší skleníkový plyn , ktorý je zodpovedný za ~26 % (8 0 C) celkového skleníkového efektu (33 0 C), z čoho najviac 25 % (~ 2 0 C) možno pripísať oxidu uhličitému. ľudskou činnosťou. Vodná para, ktorá sa podieľa najmenej 70 % na účinku, je zďaleka najdôležitejším atmosférickým skleníkovým plynom.

5.Na ročnej (1 rok) aj geologickej (do 100 000 rokov) časovej škále zmeny atmosférickej teploty PREDCHÁDZAJÚ zmenám CO 2 . Oxid uhličitý preto nemôže byť primárnym činiteľom na zvýšenie teploty (hoci zvyšujúci sa CO 2 spôsobuje zmenšujúcu sa miernu pozitívnu spätnú väzbu teploty).

6.Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy (IPCC) pôsobil ako hlavný strašiak pre loby za globálne otepľovanie, ktoré viedli ku Kjótskemu protokolu. Je fatálne, že IPCC je politický, nie vedecký orgán.

Hendrik Tennekes, bývalý riaditeľ výskumu Kráľovského holandského meteorologického inštitútu, hovorí, že „ proces hodnotenia IPCC je fatálne chybný “ a že „ IPCC úmyselne ignoruje zmenu paradigmy, ktorú vytvoril popredný meteorológ dvadsiateho storočia Edward Lorenz “.

7.Kjótsky protokol bude stáť mnoho biliónov dolárov a predstavuje významný vplyv na krajiny, ktoré ho podpísali, ale neprinesie žiadne výrazné ochladenie (menej ako 0,02 0 C do roku 2050, za predpokladu, že budú splnené všetky záväzky).

Ruská akadémia vied hovorí, že Kjóto nemá žiadny vedecký základ; Andre Illarianov, hlavný poradca ruského prezidenta Putina, označil kjótsky prístup za „jednu z najagresívnejších, najrušivejších a najničivejších ideológií od pádu komunizmu a fašizmu “. Ak bolo Kjóto „prvým krokom“, potom bolo tým istým nesprávnym smerom ako neskorší „cestovná mapa z Bali“.

8.Klimatické zmeny sú nelineárny (chaotický) proces, ktorého niektoré časti sú pochopené len matne alebo vôbec. Žiadny deterministický počítačový model nikdy nebude schopný presne predpovedať klímu na 100 rokov do budúcnosti.

9.Nie je preto prekvapením, že odborníci na počítačové modelovanie sa tiež zhodujú v tom, že žiadny súčasný (alebo pravdepodobne blízky) klimatický model nedokáže presne predpovedať regionálne klimatické zmeny .

10.Najväčšou nepravdou o ľudskom globálnom otepľovaní je tvrdenie, že takmer všetci vedci súhlasia s tým, že k nemu dochádza, a to nebezpečnou rýchlosťou.

Skutočnosťou je, že takmer každý aspekt klimatickej vedy je predmetom intenzívnych diskusií . Okrem toho tisíce kvalifikovaných vedcov na celom svete podpísali vyhlásenia, ktoré (i) spochybňujú dôkazy o hypotetickom otepľovaní spôsobenom človekom a (ii) podporujú racionálny vedecký (nie emocionálny) prístup k jeho štúdiu v kontexte známych prirodzených klimatických zmien.

KLADENIE DESAŤ MÝTOV O GLOBÁLNOM OTEPĽOVANÍ

Mýtus 1     

Priemerná globálna teplota (AGT) sa za posledných niekoľko rokov zvýšila. [pred rokom 2009]

Fakt 1 V medziach chýb sa AGT nezvýšil od roku 1995 a od roku 2002 klesol, napriek zvýšeniu atmosférického CO2  o 8 % od roku 1995. 

Mýtus 2     

Koncom 20. storočia sa AGT zvýšil nebezpečne rýchlo a dosiahol bezprecedentnú veľkosť.

Fakt 2  Rast AGT na konci 20. storočia bol rýchlosťou 1-2 0 C/storočie, čo je v rámci prirodzených mier klimatických zmien za posledných 10 000 rokov. AGT bolo v nedávnej geologickej minulosti mnohokrát teplejšie ako dnes. 

Mýtus 3     

AGT bol v predindustriálnych časoch relatívne nemenný, od roku 1900 raketovo vzrástol a v priebehu nasledujúcich 100 rokov sa zvýši o niekoľko stupňov (krivka „hokejky“ Mann, Bradley & Hughes a jej počítačová extrapolácia).

Fakt 3 Mann a kol. krivka bola vystavená ako štatistický nástroj. Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by sa minulá klíma nemenila, ani že zmeny v AGT v 20. storočí boli nezvyčajné, ani že prebieha nebezpečné otepľovanie ľudí.

Mýtus 4     

Počítačové modely predpovedajú, že AGT sa v priebehu nasledujúcich 100 rokov zvýši až o 60C.

Fakt 4 Deterministické počítačové modely áno. Iné rovnako platné (empirické) počítačové modely predpovedajú chladenie. 

Mýtus 5     

Oteplenie o viac ako 20C bude mať katastrofálne dopady na ekosystémy aj na ľudstvo.

Fakt 5  A 2 0 C zmena by bola v rámci predchádzajúcich prirodzených hraníc. Ekosystémy sa takýmto zmenám prispôsobujú už od nepamäti. Výsledkom je proces, ktorý nazývame evolúcia. Ľudstvo sa dokáže prispôsobiť všetkým klimatickým extrémom a aj sa prispôsobuje.

Mýtus 6     

Ďalšie ľudské pridávanie CO2 do atmosféry spôsobí nebezpečné otepľovanie a je všeobecne škodlivé.

Fakt 6 Zatiaľ nie je možné zistiť žiadne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré by sa líšilo od prirodzených systémových variácií a hluku. Akékoľvek dodatočné oteplenie spôsobené ľudskou činnosťou, ku ktorému dôjde, bude pravdepodobne predstavovať menej ako 10C. Atmosférický CO2 je prospešné hnojivo pre rastliny, najmä obilniny, a tiež napomáha efektívnej evapotranspirácii. 

Mýtus 7     

Zmeny v slnečnej aktivite nemôžu vysvetliť nedávne zmeny v AGT.

Fakt 7 Slnečný výkon sa mení niekoľkými spôsobmi v mnohých časových mierkach (vrátane 11-, 22- a 80-ročných slnečných cyklov) so sprievodnými účinkami na klímu Zeme. Zatiaľ čo zmeny viditeľného žiarenia sú malé, je známe, že zmeny v toku častíc a magnetickom poli majú silný klimatický účinok. Viac ako 50 % nárastu AGT o 0,8 0 C pozorovaného počas 20. storočia možno pripísať slnečnej zmene. 

Mýtus 8     

V severných aj južných polárnych oblastiach prebieha bezprecedentné topenie ľadu.

Fakt 8 Grónsky aj antarktický ľadový štít narastajú na hrúbke a na svojom vrchole sa ochladzujú. Morský ľad okolo Antarktídy dosiahol v roku 2007 rekordnú rozlohu. Teploty v arktickej oblasti práve dosahujú úrovne prirodzeného tepla zo začiatku 40. rokov 20. storočia a v minulosti bola oblasť ešte teplejšia (bez morského ľadu).

Mýtus 9     

Globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou spôsobuje nebezpečný nárast globálnej hladiny morí (SL).

Fakt 9 Zmena SL sa z času na čas a z miesta na miesto líši; medzi rokmi 1955 a 1996 napríklad SL na Tuvalu klesol o 105 mm (2,5 mm/rok). Globálny priemer SL je štatistická miera, ktorá nemá žiadnu hodnotu pre účely environmentálneho plánovania. Globálny priemerný nárast SL o 1-2 mm/rok sa prirodzene vyskytol za posledných 150 rokov a nevykazuje žiadne známky nárastu ovplyvneného človekom. 

Mýtus 10

Nárast AGT koncom 20. storočia spôsobil nárast počtu silných búrok (cyklónov) alebo intenzity búrky.

Fakt 10  Meteorológovia sa zhodujú v tom, že nedošlo k žiadnemu nárastu búrok okrem toho, čo súvisí s prirodzenými zmenami klimatického systému.

Robert M.  Carter

O autorovi: zosnulý Robert M.  Carter  bol profesorom výskumu na James Cook University (Queensland) a University of Adelaide (Južná Austrália). Je paleontológ, stratigraf, morský geológ a environmentálny vedec s viac ako tridsaťročnými odbornými skúsenosťami.

Pôvodným zdrojom tohto článku je James Cook University, Queensland, Australia and Global Research

Vysvetlivky

AGT – „Agency for Green Technology“

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d