Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Holandskí genetici identifikovali vyše sto rôznych malých mutácií v ľudskej DNA spojených so zvýšeným sklonom k sedavému životnému štýlu, vrátane sledovania televízie. Ich zistenia sú publikované v článku v britskom vedeckom časopise Nature Communications.

„Naše pozorovania a genetická analýza opäť potvrdzujú, že tendencia neustále sledovať televíziu výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov. Zaujímavé je, že takýto vzťah sme nenašli medzi ľuďmi, ktorí trávili veľa času pri počítači alebo šoférovaní auta, “píšu vedci.

Genetici v posledných rokoch objavili stovky malých variácií v DNA, ktoré ovplyvňujú nielen vývoj ťažkých genetických chorôb, výšku a hmotnosť, úroveň inteligencie a ďalšie prirodzené vlastnosti človeka, ale aj jeho charakter. Patrili sem oblasti genómu, variácie, ktoré ovplyvňujú vytrvalosť, predispozíciu k riskantným obchodným rozhodnutiam, alkoholizmus, čas na založenie rodiny a dokonca aj tendenciu zaobstarať si psa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jednotlivé variácie v takýchto segmentoch DNA majú spravidla extrémne slabý vplyv na správanie každého jedinca, a preto ich vedci študujú a objavujú pomocou rozsiahlych genómových databáz, na ktorých sa zvyčajne podieľajú státisíce dobrovoľníkov.

Skupina genetikov vedená Pimom van der Harstom, profesorom na Univerzite v Groningene v Holandsku, využila jeden z najväčších projektov svojho druhu, Biobanku Spojeného kráľovstva, aby hľadala génové variácie spojené s predispozíciou k rôznym formám sedavého života. 

TV a gény

Zúčastnilo sa na ňom viac ako 400 000 ľudí v Spojenom kráľovstve, ktorí darovali svoju DNA na analýzu a podstúpili komplexné lekárske vyšetrenie, ako aj sériu sociálnych prieskumov, v ktorých súhlasili s rozprávaním o svojich návykoch a fyzickej aktivite. Holandskí vedci použili tieto informácie na testovanie, či sedavý spôsob života skutočne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku koronárnej nedostatočnosti.

Vedci sa preto pokúsili nájsť v genómoch účastníkov britskej Biobanky sady malých mutácií, ktoré ovplyvnili sklon človeka k sedavému alebo klamstvu, ako aj k niektorým jeho prejavom. Tieto údaje porovnali s výsledkami klasických štatistických štúdií spájajúcich srdcové problémy s nízkou úrovňou fyzickej aktivity.

Po analýze viac ako 19 miliónov malých rozdielov v štruktúre génov biológovia identifikovali 193 variácií v 169 oblastiach DNA, ktoré ovplyvnili predispozíciu k sedavému životnému štýlu. Väčšina z nich, vyše 150 mutácií, súvisela so sledovaním televízie a zvyšné verzie génov súviseli so sedením za počítačom alebo riadením auta. Všetky boli spojené s fungovaním nervového systému a prenosom signálov medzi neurónmi.

Následná analýza týchto variácií v genóme potvrdila, že nadmerné sledovanie televízie zvyšuje pravdepodobnosť vzniku koronárnej nedostatočnosti. Podľa vedcov každá hodina a pol sledovania televízie navyše zvýšila pravdepodobnosť jej rozvoja o 42 %, bez ohľadu na to, či za touto túžbou stál vplyv génov alebo sociálnych faktorov.

Takáto závislosť zároveň nebola vysledovaná v prípade práce za počítačom a vedenia auta, ktorej dôvody zatiaľ nie sú jasné. Ako naznačujú genetici, môže to byť spôsobené tým, že vodiči a používatelia PC oveľa menej dlho sedia a nejedia tak často vysokokalorické a nezdravé jedlá.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.