Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

19.11.2020

Nie, nie som epidemiológ, ani virológ, či profesor ošetrovateľstva. A nie, nechcem ani návrat bývalej vlády. Ale sledujem ako partner gastro prevádzok dianie okolo gastro biznisu a s koronakrízou súvisiacich opatrení a obmedzení.  

foto: slovanské noviny

A dotýka sa ma to. Jednou z mála možností, ktoré ešte môžu reštiky spraviť, aby mohli podľa platných pravidiel fungovať, sú vyhrievané terasy. Preto viacerí majitelia prevádzok zainvestovali do toho z posledných síl a snažia sa prežiť náročné obdobie ako sa len dá, keď už „rýchla“ štátna pomoc a kompenzácie nechodia. A teraz sa dozvedám, že sa rokuje o tom, že tieto terasy z dôvodu epidemiologického rizika zakážu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pýtam sa. Našlo sa na nejakej terase ohnisko nákazy? Na základe akých dát ich teraz chcete zakázať? A mohli by sa, prosím, vždy ak sa nejaké opatrenie zavedie, odargumenovať dôvody, čísla, opodstatnenie a porovnať miera rizika ich nezavedenia s inými oblasťami rizík? Nebolo by možno efektívnejšie nejaké iné opatrenie v inej oblasti? Prečo majú všetci „pocit“ že práve gastro prevádzky sú to najväčšie riziko? Možno sa dočkám odpovedí.

Áno viem, hlavný argument tých, ktorí chcú reštiky zatvorené je, že veď predsa nie je možné jesť a piť s rúškom. To je samozrejme jasné. ALE. Ste si na 100% istí, že v reštauráciách, kde sú odstupy stolov a ľudia sú blízko seba v skupinkách ľudí, ktorí sa poznajú, je väčšie riziko ako inde?  Väčšinou je to rodina, kolegovia, priatelia a nie cudzí ľudia. (Pozn. Hovorím o reštauráciach kde sa sedí a konzumuje, nie o nočných kluboch a baroch.)

Ste si istí, že MHD, obchody, nákupné centrá, supermarkety či kostoly – kde sa na malom uzavretom priestore stretáva väčšie množstvo CUDZÍCH ľudí, nemôžu byť väčším rizikom? Že tam majú ľudia rúška? Ste si tým istí, že ich majú a majú ich správne nasadené? 

Mňa by napríklad zaujímalo, či existuje nejaký relevantný prieskumkoľko percent návštevníkov supermarketu, obchodu, kostola, MHD atď má správne nasadené rúško. Čo ak to je polovica? Alebo tretina? Ja neviem, kľudne to môže byť aj viac, ale robil niekto taký prieskum? Automaticky sa to tu považuje za „bezpečné“, lebo veď všetci musia mať rúška. Ale naozaj ich aj majú? Nie je tu riziko šírenia v skutočnosti väčšie, ako v reštauráciách? 

Na základe môjho vnímania toho, ako ľudia nosia rúška sa obávam, že posudzovanie rizík v prevádzkach (napr. nákupné centrá áno, reštaurácie nie), je na základe teórie toho, ako by to malo byť, a nie na základe reality. 

Navyše, v takých nákupnych centrách ľudia chodia krížom krážom a za deň sa ich tam vystrieda mnohonásobne viac ako v reštaurácii, kde sa sedí na jednom mieste. Tento faktor nie je dôležitý? Toto nie je rizikové? A nie, nechcem aby sa zatvárali obchody, MHD či kostoly. Len by bolo super sa pozerať pri zavádzaní obmedzení a uvoľňovaní, na každú prevádzku férovo a hľadať riešenia, ktoré sú efektívne a neškodia niektorým sektorom na úkor iných bez dostatočného oddôvodnenia.

A hľadať kompromisy. Takto totiž trpia zatvorené reštaurácie s vedomím boja proti vírusu a ten sa za ten čas šíri niekde inde, kde otvorené byť môže. A vidina otvorenia reštaurácií je tak stále viac vzdialená. 

Mnohé reštaurácie dúfali, že po „úspešnom“ celoplošnom testovaní budú môcť, tak ako bolo sľubované, otvoriť aj svoje interiéry. A namiesto toho sa im ide zakázať aj to málo, čo ešte môžu spraviť a navyše sú „v pasci“ sporu ješitnosti koaličných partnerov. Tak ďakujeme. Výsledok totiž je, že gastro bankrotuje reálne, nie teoreticky!

zdroj: slastanova.blog.sme.sk

autor: Kamila Slašťanová

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d