Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európska únia je „v naliehavej vojnovej situácii,“ povedal Josep Borrell , vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári 2023.

Tento muž hovoril pravdu, keďže Európska únia doteraz nevyjadrila žiadne diplomatické pokus zasiahnuť do vojny Ruska proti Ukrajine. Naopak, EÚ je plne odhodlaná dodávať čoraz viac a ťažších zbraní Ukrajine, ktorej vojenské víťazstvo nad Ruskom sa považuje za jedinú záruku trvalého mieru.

Odznelo to aj v uznesení Európskeho parlamentu schváleného veľkou väčšinou 16. februára. V ňom sa napr. domnieva sa, že tento cieľ možno dosiahnuť len prostredníctvom pokračujúcich, trvalých a neustále sa zvyšujúcich dodávok všetkých druhov zbraní na Ukrajinu bez výnimky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajina stále podľa uznesenia bojuje nielen za svoju suverenitu, ale aj za „slobodu, demokraciu, právny štát a európske hodnoty proti brutálnemu režimu, ktorý sa snaží podkopať našu demokraciu a oslabiť a rozdeliť našu Úniu“. Naše európske hodnoty bránime bez toho, aby jeden občan EÚ riskoval svoj život, pokiaľ možno nie je novinár; to si určite vyžaduje štedrý príspevok z európskej peňaženky, však?

Trojstupňová raketa s väčším množstvom munície

A to sa aj stalo. Kto chce viesť vojnu, musí mať muníciu, náboje, náboje a rakety. Ukrajina by ich použila každý deň asi 7 000, kým pre Rusko by to bolo asi 50 000.1 Európska „solidarita“ teda znamená muníciu pre Ukrajinu. Začiatkom marcaakčný plán v troch krokoch, na ktorom sa podieľala Európska komisia, Európska obranná agentúra a Borrellova diplomatická služba (ESVČ).

  • Prvým krokom bolo zvýšenie finančného banku, z ktorého sú členské štáty preplácané za darovanie munície z vlastných zásob Ukrajine. Tento hrniec s neskutočným názvom European Peace Facility získal dodatočnú 1 miliardu eur, spolu s ktorou „zariadenie“ dodalo Ukrajine zbrane v hodnote 4,6 miliardy eur.
  • Európsky mierový nástroj bol zriadený mimo oficiálnych inštitúcií EÚ, aby nebol brzdený právnymi alebo demokratickými námietkami (zákon zmluvy zakazuje EÚ využívať rozpočet EÚ na vojenské účely). Ide o medzinárodnú dohodu medzi členskými štátmi, do ktorej Európsky parlament nezasahuje. Národné parlamenty by mohli, ale vzhľadom na veľký konsenzus medzi mainstreamovými stranami, že Kyjev bráni európske hodnoty, to nehrozí.
  • Druhou zložkouje spoločné obstarávanie munície členskými štátmi, vrátane 155 mm nábojov a prípadne rakiet, prostredníctvom Európskej obrannej agentúry. Plán by mal byť dokončený do 30. septembra 2023 a aj na tento účel bola poskytnutá 1 miliarda eur. Avšak zatiaľ čo princíp vyzbrojovania Ukrajiny sotva vyvolal európsku diskusiu, otázka, ktorí výrobcovia zbraní môžu odísť so ziskami, je predmetom sporov. Obmedzenie kandidátov na európsky zbrojársky priemysel (vrátane Nórska, ktoré nie je členským štátom, ale súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru) by bolo malým protikladom Bidenovmu priemyselnému protekcionizmu. Ale čo ak dodávateľský reťazec munície zahŕňa mimoeurópske spoločnosti? Dohoda _Zdá sa, že k tejto otázke sa dospelo 5. mája, pričom zahraničné články v dodávateľskom reťazci nie sú námietkou proti európskemu obstarávaniu.
  • Prvý a druhý krok sa týkajú krátkodobého hľadiska, no Borrell spomínaný „vojnový režim“ nekončí v očiach európskych lídrov koncom vojny na Ukrajine; Militarizácia Európy trvá. Tretím krokom je pripraviť európsky muničný priemysel hladko reagovať na budúci dopyt.

Thierry Breton, francúzsky komisár zodpovedný za vnútorný trh, 3. mája navrhol plán ASAP , čo znamená zákon na podporu výroby munície.

  • S európskou dotáciou vo výške 500 miliónov eur sa EÚ snaží podporiť európskych výrobcov munície, aby zvýšili ročnú produkciu na 1 milión kusov do roka (v hodnote približne 3 až 4 miliardy eur).

Komisár Breton dokonca v posledných týždňoch navštívil niekoľko muničných tovární v Európe. O zložení 500 miliónov eur,Breton dodal , že členské štáty môžu okrem priameho rozpočtu EÚ použiť aj peniaze z kohézneho fondu (vyčlenené na podporu chudobnejších regiónov Európy) a z Nástroja na obnovu a odolnosť, ktoré sú vyčlenené na boj proti ekonomickým vplyvom koronakrízy. „Továrne na muníciu sú postavené v izolovaných oblastiach,“ povedal Breton, takže kohézne peniaze sú tam „úplne vhodné“…

ASAP

Na tomto pláne ASAP je potrebné zdôrazniť, že po schválení Radou ministrov (členské štáty) a Európskym parlamentom bude súčasťou bežnej legislatívy EÚ. Už sme spomenuli, že krok 1 a 2 sú medzivládne dohody, ktoré sú, prísne vzaté, právne mimo inštitúcií EÚ. Jedným z dôvodov, prečo to tak nie je v prípade ASAP, je, že časť peňazí bude pochádzať z Európskeho obranného fondu s rozpočtom, ktorý musí schváliť parlament.

Medzitým však budú európski lídri dostatočne ubezpečení, že zo strany Parlamentu možno očakávať len malý odpor voči európskej militarizácii. V skutočnosti Parlament predtým udelil voľnosťEurópskemu obrannému fondu o tom, ako sa bude čerpať schválený rozpočet počas sedemročného rozpočtového obdobia.

Ďalším znakom dobrej vôle je, že veľká väčšina Parlamentu súhlasila so želaním Komisie dokončiť legislatívny postup na prijatie plánu ASAP zrýchleným tempom tzv . Parlament na to dal 9. mája zelenú . Čas na prejav atď. sa skráti na minimum a veci sa pravdepodobne ukončia na mimoriadnom zasadnutí parlamentu na konci tohto mesiaca.

Nie všetci poslanci majú radi výpary strelného prachu

Vtedajší predseda Komisie José Manuel Barroso vtedy hovoril o neoliberálnej ekonomickej zvieracej kazajke, „hospodárske riadenie“, ktorého moc Komisia získala: „To, čo sa deje, je tichá revolúcia, tichá revolúcia v zmysle silnejšieho hospodárskeho riadenia, po malých krokoch. Členské štáty akceptovali – a dúfam, že to pochopili správne – akceptovali, že veľmi dôležitú právomoc budú mať európske inštitúcie, pokiaľ ide o dohľad a oveľa prísnejšiu kontrolu verejných financií. Bolo to v júni 2010.

Nemali by sme sa tiež pýtať, či poslanci správne pochopili, s čím súhlasia? Nie je to „tichá revolúcia“, ak sa teraz mašinérii EÚ môže kúsok po kúsku umožniť naplniť ambície namyslenej politickej elity, ktorá sníva o európskom Pentagone a európskom vojensko-priemyselnom komplexe?

Tých pár, ktorí sa vyslovili proti tomuto perfídnemu európskemu smerovaniu, si zaslúži náš obdiv a povzbudenie. Je tu napríklad Clare Daly , írska europoslankyňa za Independents4change, spolu s jej kolegom Mickom Wallaceom , ako aj nemecký antimilitarista Özlem Demirel ( Die Linke ). Ani Marc Botenga(Belgicko, PVDA/PTB) to podporujú:

„Komisár Breton chce dať obrovské množstvo peňazí daňových poplatníkov vysoko ziskovým nadnárodným spoločnostiam, ale odmieta akúkoľvek demokratickú diskusiu. Návrh presahuje rámec podpory Ukrajiny a prispieva k vytvoreniu európskej siete výrobcov zbraní, skutočného vojensko-priemyselného komplexu EÚ. Poukazuje tiež na to, že ASAP podkopáva práva pracovníkov. „Článok 18 zákona navrhuje obísť smernicu o pracovnom čase, ktorá predpisuje minimálny denný a týždenný odpočinok, ročnú dovolenku, prestávky, maximálny týždenný pracovný čas a nočnú prácu.“

Existuje dostatok dôvodov na to, aby sa ľudia v Európe postavili proti militarizácii EÚ, ktorá nielenže ďalej zníži sociálne rozpočty a rozpočty súvisiace s klímou, ale tiež vážne ohrozí mier a bezpečnosť v Európe.

Herman Michiel

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d