Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre komunikáciu oznámilo, že hľadá partnerov, ktorí budú poskytovať „vysokokvalitné služby monitorovania médií“.

V popise tendra sa uvádza, že EK má záujem získať údaje o reakcii médií na určité udalosti. Výška finančných prostriedkov na program je 24 miliónov eur.

„Služby by mali Komisii poskytnúť informácie o mediálnom pokrytí udalostí súvisiacich s EÚ a pre ňu aktuálnych, ako aj poskytnúť priebežnú spätnú väzbu o jej politike a iniciatívach, vrátane informovania o relevantných reakciách médií, ktoré následne majú prispievať k rozvoju a implementácii koherentnej, informatívnej a cielenej

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

komunikácie vo vzťahu k Európskej komisie,“ píše sa v dokumente.

Podľa popisu zákazky monitoring zahŕňa pokrytie médií zo všetkých členských krajín EÚ, ako aj z USA, Číny, Ruska, Veľkej Británie a Turecka.

Od partnera sa však môže vyžadovať, aby monitoroval aj mediálne zdroje z krajín, ktoré „udržiavajú alebo rozvíjajú úzke vzťahy s EÚ,“ uvádza dokument.

Politológ Ivan Mezjucho v rozhovore pre RT pripomenul, že západní experti pravidelne analyzujú mediálnu agendu v niektorých krajinách.

„Západ v zásade vždy monitoruje mediálny priestor – svoj vlastný, aj tých štátov, ktoré ho zaujímajú. Ak vezmeme do úvahy otázku monitorovania ruských médií priamo, podľa môjho názoru by bolo pre Západ zaujímavé analyzovať, ako Rusko zaobchádza so všeobecnou západnou informačnou agendou. Prirodzene, osobitne sa bude brať do úvahy otázka informovania o špeciálnej vojenskej operácii,“ tvrdí expert.

Dodal, že v rámci EÚ by sa osobitná pozornosť mohla venovať otázkam sociálno-ekonomického poriadku, napríklad reakcii médií a spoločnosti na zvyšovanie cien.

Brusel totiž pravidelne prideľuje financie na mediálnu analýzu. Koncom júna tak bola uzavretá zmluva na poskytovanie služieb komplexného monitoringu médií a sociálnych sietí na Slovensku. A v máji kancelária Európskej komisie v Bukurešti hľadala dodávateľa na analýzu politického diskurzu v rumunských médiách. Poznamenalo sa, že iniciatíva by zlepšila pochopenie politickej situácie v krajine.

Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) predtým navrhla zriadenie fondu na pomoc mediálnym a komunikačným organizáciám na západnom Balkáne. USAID bolo pripravené vyčleniť na to až 5 miliónov dolárov.

Prieskum mediálneho prostredia

Podľa popisu tendra EK na medzinárodný monitoring médií by vybrané spravodajské zdroje mali odrážať mediálnu štruktúru štátu a mali by byť reprezentatívne z hľadiska ich dôležitosti pri formovaní verejnej mienky o otázkach, ktoré sú pre EÚ zaujímavé.

„Dodávateľ vyberie noviny vo veľkom náklade so všeobecnými témami, televízne a rozhlasové spravodajské relácie na všeobecné témy s vysokou sledovanosťou, ako aj veľké online médiá, ktoré venujú významný priestor ekonomickým, politickým a sociálnym otázkam,“ zdôrazňuje návrh zmluvy.

Zároveň by distribúcia podľa typu média v priemere mala vyzerať takto: 35% – tlač, 25% – audiovizuálne a 40% – online materiály, spresňuje EK.

Viktoria Fedosova, zástupkyňa riaditeľa „Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy RUDN“ a členka politickej rady „Mladej gardy Jednotného Ruska“, v rozhovore pre RT poznamenala, že skutočná politická situácia diktuje európskym byrokratom potrebu „prekonfigurovať systém“.

„Západní politici sa v snahe získať mnohé nezaradené štáty zbláznili, ako na to poukázal napríklad indický minister zahraničných vecí, keď vyhlásil, že je čas, aby sa Európa zbavila myšlienky, že jej problémy sú problémami celého sveta. Na základe získaných údajov možno upraviť vyjednávaciu pozíciu Západu, zvoliť správny tón, nájsť bolestivé miesta alebo naopak ponúknuť výraznejšie bonusy pre tých, ktorých chcú uchvátiť,“ zdôraznila odborníčka.

Na druhej strane podľa nej môžu Európania na svojich zdrojoch začať blokovať „nežiaduci“ obsah, ktorý sa môže dostať k publiku tretích krajín zo zahraničných zdrojov, napríklad zo stránky RT.

Oxana Solomatina, Anastasija Rumjanceva, Angelina Šurpina, RT/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d