Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vučić: Európsky parlament chce, aby Srbsko koordinovalo svoju zahraničnú politiku s EÚ

Srbsko je pod čoraz väčším tlakom Európskej únie kvôli nedostatočným sankciám voči Rusku, uviedol prezident Aleksandar Vučić. Vučić sa však domnieva, že ak by sa Srbsko k sankciám pripojilo, viedlo by to len k päť- alebo šesťdňovému potľapkávaniu po pleci a potom by Brusel prišiel s novými podmienkami, informuje Remix.

Situáciu ešte viac komplikuje skutočnosť, že podľa prieskumov verejnej mienky je približne 80 percent Srbov proti sankciám voči Rusku. Podľa Vučića sa Srbsko za posledných 24 rokov nikdy nedostalo do takej zložitej situácie:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Srbsko bude musieť v budúcnosti prijímať ťažké rozhodnutia a riešiť mnohé problémy,”povedal.

Nedávno správa EÚ poukázala na to, že zahraničná politika Srbska je menej v súlade s politikou EÚ ako pred rokom.

Brusel je najviac znepokojený nedostatkom sankcií voči Moskve. V súčasnej geopolitickej situácii je zrejmé, že na Srbov je vyvíjaný obrovský tlak, aby sa prispôsobili bruselskej agende vrátane dodržiavania protiruských opatrení.

Výbor Európskeho parlamentu pre zahraničné veci už prijal návrh správy o novej stratégii rozširovania EÚ, v ktorej sa odporúča, aby prístupové rokovania so Srbskom pokračovali len vtedy, ak zosúladí svoju zahraničnú politiku s očakávaniami a pristúpi na sankcie.

Srbská vláda sa však zdráha zaviesť trestné opatrenia voči Rusku. Srbská premiérka Ana Brnabićová uviedla, že hoci jej krajina plne odsudzuje vojnu Ruska proti Ukrajine, naďalej je proti sankciám. Uviedla, že o tom rozhodne nová srbská vláda, ktorá sa práve formuje, ale Brnabićová dodala, že zavedenie sankcií nie je v záujme krajiny.

Srbsko a Rusko sú dlhodobo tradičnými spojencami a počas balkánskych vojen v 90. rokoch minulého storočia stálo Rusko výrazne na strane Srbska.

Srbsko vedie prístupové rokovania s Európskou úniou od roku 2014, ale mnohí sa domnievajú, že od skutočného členstva je teraz veľmi ďaleko. Optimistickejšie hlasy tvrdia, že Európska rada by napriek pretrvávajúcej kritike mohla v decembri ešte rozhodnúť o otvorení novej kapitoly so Srbskom.

Tlak EÚ existuje aj v súvislosti s otázkou Kosova. Vučić poukázal na to, že medzinárodné spoločenstvo pripravilo dokument, v ktorom sa uvádza, že Srbsku by výrazne prospelo urovnanie vzťahov s Kosovom. Podľa hlavy štátu by Srbsko nemalo okamžite uznať nezávislosť Kosova, ale očakáva sa, že by to nemalo brániť vstupu Kosova do medzinárodných organizácií vrátane členstva Kosova v OSN.

Na oplátku by Belehrad mohol rýchlejšie napredovať na ceste k členstvu v EÚ a pravdepodobne by získal značnú finančnú a hospodársku podporu. Tlačové správy naznačujú, že ak to Srbsko neprijme alebo ak nezavedie sankcie voči Rusku, bude potrestané prerušením prístupového procesu a časť pomoci EÚ by mu bola zastavená.

 hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d