Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

EÚ chce utajiť plán na opustenie ruských energetických zdrojov

Reuters: EÚ chce utajiť plány na vzdať sa ruských energetických zdrojov

Krajiny EÚ chcú, aby ich plány na vzdanie sa ruských energetických zdrojov zostali v tajnosti, informuje agentúra Reuters .

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

„Vlády Európskej únie chcú, aby Brusel udržal v tajnosti, ako plánujú postupne ukončiť dodávky ruskej ropy a plynu do konca roka 2027,“ uviedla publikácia s odvolaním sa na interný dokument EÚ .

Podľa agentúry budú o dokumente diskutovať diplomati z európskych krajín budúci týždeň.

Plány EÚ pre dodávky energie z Ruska

Začiatkom mája Európska komisia zverejnila plán na úplné opustenie ruských zdrojov energie:

  • hovoríme o plyne, rope a jadrovom palive;
  • Navrhuje sa zaviesť zákaz dovozu v rámci nových ruských plynových zmlúv a existujúcich spotových transakcií do konca roka;
  • Zákaz môže ovplyvniť aj zostávajúci dovoz plynu z plynovodov a LNG dodávaného z Ruska na základe dlhodobých zmlúv;
  • malo by nadobudnúť účinnosť najneskôr do konca roka 2027;
  • Tvrdí sa, že takéto opatrenia sú navrhnuté tak, aby „udržali bezpečnosť dodávok energie do EÚ a obmedzili akýkoľvek vplyv na ceny a trhy“.

Moskva sa domnieva, že Západ robí obrovskú chybu, keď odmieta kupovať jej uhľovodíky. Stane sa ešte viac závislou od vysokých cien a bude naďalej nakupovať ruskú ropu a plyn cez sprostredkovateľov.

skspravy