Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Enviropolícia vyšetruje vážne podozrenia týkajúce sa geotermálnych vrtov v Komárne a úniku horľavého metánu do ovzdušia

Ako hovorí aktivistka Timea Ethey Katz za desať rokov mohlo uniknúť vyše 1 milión kubických metrov metánu, čo by znamenalo, že do vzduchu možno vyfučalo až milión eur.

Na údajné nelegálne odčerpávanie termálnej vody v Komárne a aj údajne desať rokov trvajúci únik horľavého metánu do ovzdušia upozorňoval už zosnulý šéfredaktor miestneho média. Mesto podozrenia popiera a tvrdí, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

O probléme s metánom písal v minulosti šéfredaktor týždenníka Dunatáj, dnes už zosnulý Lajos Morovič. V areáli kúpaliska boli dva geotermálne vrty. Keďže termálna voda z vrtu M-2 obsahovala vysoký obsah metánu, v roku 2000 namontovali takzvaný odplyňovač, ktorého úlohou bolo jeho zachytávanie.

Ten bezproblémovo fungoval až do roku 2010, keď zmizol. Práve Morovič na to upozornil a zverejnil aj fotografie, ako zariadenie z kúpaliska odvážajú. Podľa jeho bývalej spolupracovníčky Timey Ethey Katz však prístroj stále figuroval v majetku mesta.

Morovič v dunataj.sk napísal: „Je zaujímavé, že už päť rokov pravidelne upozorňujeme zainteresovaných, že z termálneho vrtu vychádza obrovské množstvo nevyužitého, životné prostredie znečisťujúceho a výbušného plynu metánu.“

Maďarská firma Vízkutató Vízkémia kft. so sídlom v Budapešti pritom ešte v roku 2011 potvrdila únik metánu do ovzdušia. A unikať mal vraj až do roku 2019!

Asi rok predtým však pripustil úniky aj Tomáš Nagy zo spoločnosti Comorra Servis, ktorá patrí mestu Komárno. Podľa neho vrt M-2 produkoval viac ako 18 kubických metrov plynu za hodinu a až 70 % z toho tvorí vysoko horľavý metán!

Ako hovorí Timea Ethey Katz za desať rokov mohlo uniknúť vyše 1 milión kubických metrov metánu, čo by znamenalo, že do vzduchu možno vyfučalo až milión eur.

Podobný problém s únikom, ktorý neustále odsúvali, mali podľa TV JOJ aj v maďarskom meste Nyíregyháza, až napokon došlo k výbuchu v priestoroch krytého bazéna.

Náhla prepadovka enviropolície z Nitry

Timea Ethey Katz sa preto po smrti šéfredaktora Dunatáju rozhodla podať trestné oznámenia na mesto Komárno aj mestskú firmu Comorra Servis. Mala totiž obavy, že podozrenia sú zametené pod koberec.

Do Komárna tak 31. januára nabehli vyšetrovatelia z enviropolície, ktorí sa tam zdržali dva dni. Hovorca policajného prezídia Roman Hájek nám potvrdil, že v súčasnosti prešetrujú podozrenia z nelegálneho čerpania termálnej vody, údajného odcudzenia odplyňovača, ale aj vypúšťania metánu do ovzdušia. „V predmetnej veci vedie enviropolícia trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže v súbehu s prečinom ohrozenia a poškodenia životného prostredia.“

Enviropolícia z Nitry eviduje trestné oznámenie aj zo spáchania trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi, teda s niekoľkoročným vypúšťaním metánu do ovzdušia. „Áno, aj táto okolnosť je predmetom vyšetrovania, bližšie informácie však aktuálne nie je možné poskytnúť. Pri obhliadke miesta činu s políciou spolupracovali aj ďalšie štátne orgány, ktorých závery a zistenia budú jedným z podkladov vedeného vyšetrovania, informoval nás.

Vedenie mesta Komárno všetko poprelo!

Vedenie mesta Komárno poprelo, že by do ovzdušia vypúšťali metán a tvrdí, že termálnu vodu z vrtu číslo 3 nepoužívajú, čiže o nelegálnom čerpaní nemôže byť ani reči. Žiaden výbuch metánu podľa mesta nehrozí a obyvatelia Komárna môžu pokojne spávať.

„Plyn z vrtu M-2 je z geotermálnej vody odseparovaný cez separátor a v kogeneračnej jednotke je využívaný na výrobu elektrickej energie,“ vysvetľuje Kristína Burgelová z kancelárie prednostu mestského úradu.

Ako na to reagovalo Ministerstvo životného prostredia SR?

Oslovili sme aj Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), či má informácie o podozreniach, že v Komárne na miestnom termálnom kúpalisku údajne unikal takmer desať rokov (od roku 2010 do roku 2019) metán. Tam nám však odporučili obrátiť sa na samosprávu.

K údajnému nelegálnemu odčerpávaniu termálnej vody z vrtu 3 nám ministerstvo uviedlo: „V súvislosti s podozreniami z nelegálneho odberu podzemných vôd vedie Polícia SR vyšetrovanie. Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia boli v danom prípade prizvaní na súčinnosť pri vyšetrovaní.“

Autor: Miroslav Lisál

Zdroj: pluska.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d