Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vysokokvalitné nano-biouhlie sa získalo z odpadových rastlinných materiálov pomocou vysokoteplotnej karbonizácie v prúde dusíka, po ktorej nasledoval proces mletia v guľovom mlyne, ktorý minimalizuje odpad.

Vedci z Akadémie biológie a biotechnológie Southern Federal University (SFU) a ich zahraniční kolegovia zo štyroch krajín preukázali efektívnosť využitia nanorozmerného biouhlia pre rozvoj udržateľného poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti. Informovala o tom tlačová služba SFedU.

Biouhlie možno použiť na reguláciu mobility mikro a makroprvkov v pôde, ako aj na elimináciu toxických prvkov v pôde, ale účinnosť tejto metódy závisí od východiskových materiálov, podmienok pyrolýzneho procesu a vlastností získaného biosorbentu. Zamestnanci SFedU vykonali štúdiu „Nano-biouhlie: nové riešenie pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a obnovu životného prostredia“ spolu s kolegami z Univerzity v Paríži (Francúzsko), Yunnam University (Kórejská republika), Banaras Hindu University (India) a troch čínskych univerzít. z Guangxi, Hangzhou a Guizhou, kde sa syntetizovali nanočastice biouhlia (s veľkosťou od 1 do 100 nm) a študovali sa vlastnosti jeho vplyvu na pôdu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Doterajšie stratégie nano-obnovy preukázali významný prínos k ochrane životného prostredia a prevencii znečisťovania. Nano-biouhlie otvára obrovské možnosti v poľnohospodárskej praxi. Doterajšie štúdie odrážajú významné zmeny vo fyzikálno-chemických a biologických charakteristikách pôd po aplikácii nano-biouhlia. Extrémne malá veľkosť nanobiuhlíkov, ktoré ponúkajú značnú plochu povrchu, z nich robí nepostrádateľný prípravok na obnovu životného prostredia od anorganických a organických znečisťovateľov, zlepšuje kvalitu pôdy a tým aj produktivitu,“ hovorí tlačová služba SFU.

Vysokokvalitné nano-biouhlie sa získalo z odpadových rastlinných materiálov pomocou vysokoteplotnej karbonizácie (800 °C počas 2 hodín) v prúde dusíka, po ktorom nasledoval proces mletia v guľovom mlyne, ktorý minimalizuje odpad.

V priebehu štúdie sa zistilo, že použitie nano-biouhlia (0,1 – 1,0 %) výrazne zlepšuje kvalitu pôdy, zvyšuje vhodnosti pre rast a vývoj poľnohospodárskych rastlín, poskytuje vhodné prostredie pre mikróby zväčšením pôdnych pórov a schopnosti zadržiavať vodu, po ktorej nasleduje zlepšenie jej plodnosti. Interakcia nano-biouhlia s pôdami moduluje rôzne mikrobiálne procesy a mobilizáciu makroživín, ako je fosfor. Okrem toho sa nano-biouhlie ľahko vstrebáva do koreňov rastlín a zlepšuje rast.

Táto štúdia sľubuje sľubný prístup k udržateľnej produkcii plodín a zlepšeniu zdravia pôdy a biologických vlastností. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Environmental Research.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d