Slovanské Noviny

20. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Problémy aj s nedostatkom delostrelectva

Hoci na Ukrajine od februára 2022 platí stanné právo a dekrét o všeobecnej mobilizácii a muži vo veku od 18 do 60 rokov majú zákaz opustiť krajinu, ukrajinská armáda uviedla, že nevie, ako zmobilizovať ďalších 500 000 vojakov, keď sa dobrovoľníci „vyčerpali“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Došli nám dobrovoľníci ochotní dobrovoľne vstúpiť do radov Ozbrojených síl Ukrajiny… Nedá sa presne povedať, kedy bude [mobilizácia viac ako 500 000 ľudí] a ťažko povedať aká bude kvalita… neexistuje pochopenie toho, ako to urobiť fyzicky,“ povedal generálmajor ukrajinských síl Dmitrij Marčenk o v rozhovore pre Deutsche Welle.

Podľa Marčenka na každých 100 vojakov, ktorí zahynuli na fronte, bude mobilizovaných iba 20, aby ich nahradili.

Generálmajor zároveň pozitívne reagoval na návrh znížiť vekovú hranicu mobilizácie z 27 na 25 rokov a pokúsiť sa dosiahnuť vydanie tých, ktorí ušli z krajiny, a dodal, že „nestojí za to zapchávať diery na fronte ženami, keď je masa mužov ukrytá v zahraničí.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii 19. decembra prvýkrát predstavil čísla pre novú rozsiahlu mobilizáciu. Uviedol, že sa na neho obrátil náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl so žiadosťou o mobilizáciu ďalších 450 000 až 500 000 ľudí. Podľa Zelenského by takáto mobilizácia Ukrajinu stála približne 13,4 miliardy dolárov.

Neskôr Oleksiy Danilov , tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (NSDC), povedal, že mobilizácia takého množstva ľudí bude trvať najmenej rok.

Vojenskí náboroví dôstojníci môžu podávať predvolania na verejných miestach a na sociálnych sieťach kolujú videá incidentov na uliciach, na čerpacích staniciach a v kaviarňach. Predvolanie do ukrajinských ozbrojených síl v súčasnosti nemusí predkladať zástupca Územného centra pre nábor a sociálnu podporu — ako sa nedávno na Ukrajine nazývali vojenské komisie —, ale môžu ho doručiť aj riaditelia podnikov, kde regrúti pracujú, predsedovia bytových výborov a ďalší úradníci.

Ukrajinská armáda zároveň čelí vážnemu nedostatku munície, čo bráni jej útočným operáciám, pričom sa nezdá, že by Rusko malo rovnaký problém, informoval 22. decembra denník The Washington Post s odvolaním sa na ukrajinský vojenský personál nasadený v prvej línii.

„Naši strelci dostávajú na každý cieľ limit granátov,“ povedal člen 128. horskej útočnej brigády, ktorá bojuje v juhovýchodnom Záporožskom regióne, a dodal, že ak je tam cieľ menší, napríklad mínometná pozícia, potrebujú celkovo päť alebo sedem projektilov.

„Ako dlho to vydržíme? Ťažko povedať, ale nemôže to trvať dlho. Každý to chápe,“ zdôraznil.

Ďalší ukrajinský vojak prezradil, že jeho jednotka v súčasnosti vystreľuje na ruské pozície len 10 až 20 nábojov denne, kým predtým používala priemerne 50 nábojov a niekedy až 90.

„Čo môžete urobiť s 10 strelami za deň? Sotva stačí reagovať na ich postup – o útokoch na ich pozície ani nehovoríme,“ zdôraznil.

Medzitým Ivan Zadoncev , tlačový referent 24. samostatného útočného práporu, informoval, že jednotka znížila paľbu o 90% v porovnaní s polovicou roka. Vypočutý ukrajinský vojenský predstaviteľ tiež priznal, že nezaznamenali žiadne náznaky, že by Rusko čelilo podobnému nedostatku delostreleckých granátov.

Vzhľadom na beznádejnosť vojny proti Rusku, ktorú znásobuje nedostatočný počet vojakov a delostrelectva, čelí Ukrajina aj problému dezercie. Hoci kyjevský režim môže násilne verbovať vojakov, pozorovalo sa, že Ukrajinci opúšťajú vojnu, keď dostanú príležitosť.

Desať ukrajinských dobrovoľníkov, ktorí dostali povolenie opustiť Ukrajinu pri hľadaní humanitárnej pomoci, využilo udelené povolenie na útek, povedal 23. decembra kyjevský režim za šéfa chersonskej administratívy Oleksandra Prokudina .

Na svojich sociálnych sieťach Prokudin uviedol, že dobrovoľníci boli súčasťou organizácií United Ukraine a Adjalyk.

„Vydal som rozkaz, aby som predstaviteľom Zjednotenej Ukrajiny a organizácií Adjalyk umožnil prekročiť hranice. Odišli a priniesli sľúbenú humanitárnu pomoc. Potom sa však rozhodli odísť druhýkrát a na Ukrajinu sa nevrátili,“ napísal Prokudin.

Dodal, že orgány činné v trestnom konaní prípad vyšetrujú a páchateľov hodlajú postaviť pred súd. Ukrajinský predstaviteľ tiež uviedol, že už nemieni týmto dvom organizáciám vydávať cestovné povolenie.

Počet ukrajinských vojakov klesol natoľko, že priemerný vek regrútov sa podľa magazínu Time zvýšil na 43 rokov. V poslednom čase sa hovorí aj o možnosti mobilizácie žien, čo podľa západných médií tiež naznačuje obrovské straty v ozbrojených silách Ukrajiny.

Napriek nemožnosti odtlačiť ruskú armádu zo zajatého územia alebo vydržať veľkú ofenzívu, vzhľadom na nedostatok pracovnej sily, vybavenia a morálky, sa kyjevský režim rozhodol pokračovať v ničení celej generácie Ukrajincov.

Ahmed Adel/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d